Jokainen voi itse päättää paljonko veroa maksaa. Jos ostaa halvan auton maksaa vähän veroa. Jos ostaa kalliin auton, on se oma valinta. Autovero on suorastaan nerokas vero eikä ole mitään järkevää syytä sitä poistaa. Jos tulevina vuosina jotain veroa on varaa alentaa, jota kyllä vahvasti epäilen, pitää alennus keskittää palkkaverotuksen keventämiseen!
Autovero on hyvä vero
Kannatan
29654
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Jokainen voi itse päättää paljonko veroa maksaa. Jos ostaa halvan kaivinkoneen maksaa vähän veroa. Jos ostaa kalliin kaivinkoneen, on se oma valinta. Tuntiveloitus asiakkaalle on kuitenkin aina sama riippumatta koneen kunnosta ja tehosta koska hinta sovittiin poikien kanssa liipossa.
Kaivinkonevero on suorastaan nerokas vero eikä ole mitään järkevää syytä sitä poistaa. Jos tulevina vuosina jotain veroa on varaa alentaa, jota kyllä vahvasti epäilen, pitää alennus keskittää palkkaverotuksen keventämiseen!
Kuluttajan näkökulmasta ei ole sama seurata huonon koneen tunarointia verrattuna hyvään koneeseen. Ja vielä maksaa tunaroinnista tupla hintaa.
Maksaa liikaa ihmishenkiä. Autoveron kannattaja on todennäköisesti psykopaatti.
Eivät kaikki autoveron kannattajat ole psykopaatteja. Mukana on myös vanhoja kommunisteja, joille henkilöauto on porvarien touhuja ja siten raskaasti verotettava.
Eihän se autovero nyt kovinkaan paljon tuo autolle lisähintaa, ainakin jos järkevä ja suht. pienikulutuksisen ja taloudellisen mallin valitsee. Jos ei ole varaa ostaa uutta autoa autoveron kanssa, niin tuskin siihen olisi varaa vaikka autoveroa ei olisikaan.
Ja sitäpaitsi, jos autovero poistettaisiin, niin syntyvä vaje valtion kassaan katettaisiin vuosittaisilla käyttömaksuilla polttoaineiden veron korotuksilla. Lopputulos: - nolla.
Järkevää olisi ensin laittaa työn verotus Suomessa edes hiukan kilpailukykyisemmälle tasolle. Työtä tekemällä maa vaurastuu, ja siksi työn tekemistä ja ahkeruutta pitää kannustaa eikä rangaista. Välilliset verot ovat parempia (kuten autovero), mutta itse kannattaisin nykyistä tiukempaa kulukontrollia myös ja menojen karsintaa valtiontaloudessa, ettei nyt vaikkapa autoilun verotustakaan enää nykyisestään sentään tarvitsisi kiristää.
ainakin siinä suhteessa, että auton ostajat joutuvat ihan oikeasti ja oikeassa vaiheessa funtsimaan, minkälaiseen autoon heillä on varaa. Jos auton saisi hankittua halvalla, mutta käyttömaksut ja/tai polttoaine olisivat nykyistä merkittävästi kalliimpia autoveron korvikkeena, niin monen kohdalla katastrofin ainekset olisivat valmiit.
Oman maksukyvyn yliarviointi kävisi vähän liian helposti, näitä tapauksiahan on täälläkin kun ei ole varaa maksaa edes liikennevakuutusta vuodeksi eteenpäin. Autoile siinä sitten uudella hienolla autolla - " ostin kun halvalla sain!"
"Jokainen voi itse päättää paljonko veroa maksaa. Jos ostaa halvan auton maksaa vähän veroa. Jos ostaa kalliin auton, on se oma valinta. Autovero on suorastaan nerokas vero eikä ole mitään järkevää syytä sitä poistaa. Jos tulevina vuosina jotain veroa on varaa alentaa, jota kyllä vahvasti epäilen, pitää alennus keskittää palkkaverotuksen keventämiseen!"
Siinä se on yksiselitteinen fakta kaikessa yksinkertaisuudessaan. Sen vuoksi autoveroa on peritty yli 50 vuotta välillä korottaen ja välillä alentaen. Ei ole yhtään järkevää syytä siirtää verotusta siltä osin esim. polttoaineveroon.
jotka katsovat ITSE hyötyvänsä nykyisestä hankintaverosta, mitä tuo "rekisteröintivero" käytännössä on.
EI ole MITÄÄN VÄLIÄ vaikka hankintavero EI LAINKAAN OHJAA AUTON KÄYTTÖÄ YMPÄRISTÖN KANNALTA OIKEAAN SUUNTAAN. Eikä silläkään ole mitään väliä että köyhät nykymenosta eniten kärsivät, kun itsellä on maksukykyä!
Autoveron puolustajat ovat itsekeskeisiä öykkäreitä ilman minkäänlaista solidaarisuutta huonompiosaisia kohtaan ja vailla vastuuta ympäristön tilasta ja tulevaisuudesta!
"EI LAINKAAN OHJAA AUTON KÄYTTÖÄ YMPÄRISTÖN KANNALTA OIKEAAN SUUNTAAN"
Ovatko lääkkeesi ihan kohdallaan??
Autovero nimen omaan huomioi auton päästöt. Mitä pienemmät päästöt, sen alhaisempi hankintavero.
seisova auto saastuttaa - varmaankin sinun logiikkasi mukaan!
Mikä siinä on ettei selvä 100%:sti kulutuksesta/käytöstä aiheutuva vero sovi? Pelkäätkö oman suhteellisen asemasi puolesta, vai huolestuttaako mahdollisuus että joku toinen saattaisi hyötyä suhteellisesti sinua enemmän?
Korjasin ainoastaan edellisen kirjoittajan kommentin, ja sinä alat puhua minun pelkäämisestäni?????
Ei minulle ole mitään väliä sillä, miten ne verot peritään. Lopputulema on kuitenkin sama. Autoilu maksaa.
Minulla on varaa ostaa uusi auto, vaikka vero peritäänkin jo ostettaessa.
Suurimmalla osalla tänne kirjoittavista hankintaveron vastustajista ei todennäköisesti ole varaa ostaa uutta autoa, oli siinä vero tai ei.
Kaikki liikenteen verotus on taloudelle vahingollista. Se laskee suoraan elintasoamme.
Olisko ihan tutkittua puolueetonta tietoa tuollaisen väitteen tueksi? Miksi liikenteen verottaminen olisi yhtään sen turmiollisempaa kuin vaikka palkan verottaminen? Taidat olla niitä joitten mielestä verot valtion maksettaviksi?
Verot valtion maksettaviksi? Siis ryhtyä "yrittämään" päätoimisesti kiertämään kaikkia veroja. Näinhän suuryritykset aina tehneet. Mitä isot edellä sitä pienemmät perässä siis verot valtion maksettaviksi.
Toki on myös niitä oikeita yrityksiä jotka hoitavat kaikki velvoitteensa kiitos niiille hyvinvoinnista!
Juu, alkaa kuulostamaan entistä enemmän "Kreikan taudilta"...
Verothan on nimen omaan köyhän puolella - niillä "hyvinvointiyhteiskuntaa" ylläpidetään, ja tulon siirtoja tehdään. Hyvätuloisethan hyötyisivät eniten, jos veroja ei olisi. Isoilla palkkatuloillahan saa kaikkein raskaimman verorasituksen. (Varsinaiset ökyrikkaat, keinottelijat ja huijarithan eivät nykyään ainakaan tuloveroa maksa, mutta sentään yleensä ökyautoistaan aika reilusti. Jos esim "ökyautoja" rankaiseva autoveromallikin poistettaisiin, niin nämä ansiotulottomat superrikkaathan eivät enää juuri maksaisi mitään veroja valtion kassaan!?)
Autovero on todella hyväksi. Vai ei ole, sanot ?! Nyt sinulla on vanha auto jolla pystyt ajamaan töihin. Mikäli vero poistetaan niin ostat tietysti Mersun tai Bemarin ? Mutta, koska valtio haluaa veronsa tieliikenteestä, se tietää sitä että tulee kilometriverotus! Aja sitten autollasi töihin 10€/50km taksoilla. korotetuilla menovesihinnoilla. Ai,ai ? Taidat haluta ajaa sinne töpaikallesi sittenkin jopa sateessa polkupyörällä!! Ei riitä sinun luottokorttivetoinen vipattu bonuselämä enää tähän, tosi on!
Oon maksanut sen 15v. sitten enkä sen jälkeen. Autoni on pieni mitoiltaan ja kulutekselta. Sillä ei uskalla ajaa edes ylinopeutta joka on tavanomaista joillekin heikoille merkeille. Ylinopeutta täytyy ajaa ettei vaan viisaat joudu ohittaa ja NAURA sulle.
Ammatikseen ajavakin aikoo tulla toimeen milj. km ajetulla autolla vielä yli 600 tkm. Ei auton tarvitse olla uusi ja isoveroinen ellei niin välttämättä halua.
http://www.iltalehti.fi/autot/2010080112093616_au.shtml
Autovero on paskavero niinku kaikki muutki verot. käytetää joidenki vitun romaanien hyysäämiseen kalasatamassa ettäs kehtaavat mokomat sosiaalipummit. varmaa rupeis kenkiä lentelee jos koko suomi menis jonnekki romaaniostarille kerrjäämään rahaa kahvikupilla joka on eri jokapäivä erilainen jotain ärkkärin kalliskahvia. mokomat paskat.
alentaa....Vaan OMAISUUSVEROA....TARKOITTAA...."OMAKOTITALOJA"...KESÄMÖKKEJÄ... Jotkut ovat kek--
sineet, , tälle hienon nimen: KIINTEISTÖVERO. --Joka on yhtäkuin: OMAISUUSVERO.
Mielummin pienempi tilipussi, kuin postilaattikkoon tulevia laskuja. Niitä on jo tarpeeksi.
Nykyinen hankintavero on minustakin hyvä, sillä sen määrän voi ihan itse määrittää valinnoillaan.
Oikeudenmukaisuus ei nykyhallituksessa ole mikään ohjenuora. Veronkevennykset on kohdennettu lähinnä perheyritysten omistajille ja muille erittäin suurituloisille.
Tämä nykyinen hankintaan perustuva autovero tuskin saa porvarihallitukselta armoa. Vero on nimittäin sikäli huono, että sen tuotto valtiolle heiluu taloustilanteen mukaan. Mikäli vero peritään käyttömaksuina, se on jokaisen maksettava vuosittain, oli sitten töitä tai ei.
Mikäli hankintavero poistetaan, veroale ohjautuu lähinnä suurituloisille. AMG-Mersun hinta nimittäin laskee silloin tuntuvasti enemmän kuin Punton.
Punto on hengenvaarallinen tieliikenteessä. Kuuluu samaan luokkaan sen Seatin kanssa, joka tappoi juuri kuusi nuorta.
"...Mikäli hankintavero poistetaan, veroale ohjautuu lähinnä suurituloisille. AMG-Mersun hinta nimittäin laskee silloin tuntuvasti enemmän kuin Punton."
Noin kirjoittaa vain kateellinen paskiainen. Periaate on, että jos itse olen epäonnistuja, niin kukaan muukaan ei saa onnistua.
No jaa...akateeminen loppututkinto on ja Nissan Qashqai ja Harley.
Tarkempi talouteni erittely menisi jo kehuskelun puolelle, joten jääköön.
Jossain Läntisessä demokratiassa ei akateemisen loppututkinnon omaanvan tarvitse ajaa Datsunilla. Suomessa hyvinkin koulutetut ajavat huonoilla ja vaarallisen pienillä autoilla. Olet mainio esimerkki siitä.
niin kaikilta osin ei tunnu sivistystä tulleen kun puolustat valtion kannalta tehottomasti toimivaa ja lähinnä rahalaitoksia hyödyttävää järjestelmää. Jostain on jäänyt kiikastamaan...
Kenties ekonomi, joka myy kalliilla lainoja auton ostajille?
Vähän vastaavaa, kuin "autovero"llakin: DI, jolla VW Polo (vm. 2006) ja HD (vm. 2010).
HD:stäkin muuten piti maksaa "autovero".
(Ja on myös käyttöetu Passat Variant (taloudellinen Bluemotion technology TDI) pihassa, mutta kun ei oma, niiin laitetaan sulkeitten sisälle).
tarkoittaa.????? Joidenkin mielestä on viisasta se, mitä epäselvempää teksti on. Selvästi ei voi asioita
esittää, suomenkielellä.