Aasiattaret työnarkomaaneja?

Täällä usein kehutaan kuinka ahkeria aasialaisnaiset ovat töissä. Minua asia hieman huolestuttaa, sillä kävin kerran välipäivänä Vaisalassa ja siellä ei ollut paikalla ketään muita kuin aasialaisia naisia työn touhussa.

Onko tilanne aasialaisten miehillä se, että vaimo lähtee töihin ja mies jää kotiin viettämään pekkaspäivää?
5253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Riippuu aasialaisesta, se on iso manner, johon kuuluu maita ja saaristoja Lähi-Idästä eteenpäin. Meidän Kiinan toimistossamme tytöt eivät kylläkään ole ahkeria, jos esimies ei uhkaillen huuda ja hauku. Sitten syntyy vipinää. Aika kuluu mielummin juorutessa ja internetissä.

Aasialaisten ahkeruus on mielestäni pakkotilanteeseen liittyvä myytti. Luonteeltaan he eivät, työperäiseen kokemukseeni perustuen, ole sen ahkerampia kuin muutkaan kansat. Ahkerimmat tuntemani aasialaiset on korealaiset nuoret miehet ja taiwanilaiset noin yleensä. Japsit ja Shangai / HongKong - akseli ovat luku erikseen. Yhden aivan mahtavan kiinalaisen tehotädin tunnen, mutta tämä on vielä 40v sinkku, sillä kukaan mies ei uskalla häntä lähestyä.

Äänestä
  • Austraaliassa paljon kaivoksilla hommissa, merimiehinä, sairaanhoitajina jne..Suomessakin ne filippiinot joita tunnen eivät lähde töistään ennen kuin on hommat valmiit, Suomalaisilla nuorilla vähän eri mentaliteetti, kun aika tulee täyteen, niin mielummin jo viittä minuuttia ennen alkaa laahustaminen ja sitten äkkiä pois.

    Näin esimiesasemasta katsottuna.

    Äänestä

  • "Meidän Kiinan toimistossamme tytöt eivät kylläkään ole ahkeria, jos esimies ei uhkaillen huuda ja hauku. Sitten syntyy vipinää. Aika kuluu mielummin juorutessa ja internetissä. "

    Saatan kuvitella tyttölaumat juoruamassa ja kikattamassa. :D Argh, onneksi en ole tuolla töissä. No, tuota tapahtuu joka toimistossa tuota laiskottelua ja juttelua.

    Äänestä

Kuule, se on samanlainen myytti kuin suomalainen ahkeruus, suomalainen rehellisyys ja suomalainen sisu, hehe...

Äänestä

jeeps

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Duunari.. kirjoitti:

Täällä usein kehutaan kuinka ahkeria aasialaisnaiset ovat töissä. Minua asia hieman huolestuttaa, sillä kävin kerran välipäivänä Vaisalassa ja siellä ei ollut paikalla ketään muita kuin aasialaisia naisia työn touhussa.

Onko tilanne aasialaisten miehillä se, että vaimo lähtee töihin ja mies jää kotiin viettämään pekkaspäivää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu