"Vähähiilihydraattinen (VHH) ravinteikas ruokavalio perustuu kolmeen havaintoon. Nykyravinto koostuu liikaa hiilihydraateista ja ravinnon teollinen muokkaus sekä lisääntynyt valmisruuan käyttö on köyhdyttänyt oleellisella tavalla joka päiväistä ravintoamme. Aineenvaihdunta on monimutkainen säätelyjärjestelmä. Jatkuvat välipalat, kiireessä syöminen, puhdistettu ruoka ja lisäaineet sekoittavat aineenvaihdunnan säätelyä.
Ravinto itsessään aiheuttaa paljon terveydellisiä ongelmia. Muuttamalla ravintoa voi vaikuttaa oleellisella tavalla omaan hyvinvointiinsa ja terveyteensä.
Olemme yksilöitä ravinnon suhteen. Mikä sopii jollekin voi aiheuttaa ongelmia toiselle. Kokeilemalla löytää itselleen sopivan ruokavalion. Minkä tahansa vaiva ja varsinkin kroonisen sairauden kohdalla kannattaa kokeilla ruokavaliota lääkkeiden sijaan.
Hiilihydraattien rajoittamisesta on hyötyä monelle. Varsinkin keski-ikäisille metaboolisista ongelmista kärsiville ruokavaliosta voi olla ratkaisevaa apua. Moni on tervehtynyt täysin ja päässyt kaikista lääkkeistä.
Vastoin median yleistä pelottelua vähähiilihydraattinen dieetti on turvallinen ja tehokas. Tutkimustuloksia valmistuu aiheesta jatkuvasti ja tutkimukset ovat osoittaneet VH ruokavalion kiistattomat edut. Harvardin yliopistossa todettiin, että 20 vuoden seurannassa ruokavaliosta ei ole ollut mitään terveydellisiä haittoja, päin vastoin. Jos hiilihydraatteina käytetään pääasiassa vihanneksia niin ruokavalio estää sydäntauteja. Omassa ruokavaliossani olen aina korostanut vihannesten ja marjojen tärkeyttä. Vihannekset ja marjat sisältävät paljon ravinneaineita. Ravinteet tekevät näistä hiilihydraattilähteistä terveellisiä (ravinteikas dieetti). kyse ei ole ravinteiden imeytymisnopeudesta vaan ennenkaikkea suojaravinne sisällöstä. Ennenkaikkea diabeteksen hoidossa riittävä antioksidaattien saanti on olennaisen tärkeää."
http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=5
Ravinto itsessään aiheuttaa paljon terveydellisiä ongelmia. Muuttamalla ravintoa voi vaikuttaa oleellisella tavalla omaan hyvinvointiinsa ja terveyteensä.
Olemme yksilöitä ravinnon suhteen. Mikä sopii jollekin voi aiheuttaa ongelmia toiselle. Kokeilemalla löytää itselleen sopivan ruokavalion. Minkä tahansa vaiva ja varsinkin kroonisen sairauden kohdalla kannattaa kokeilla ruokavaliota lääkkeiden sijaan.
Hiilihydraattien rajoittamisesta on hyötyä monelle. Varsinkin keski-ikäisille metaboolisista ongelmista kärsiville ruokavaliosta voi olla ratkaisevaa apua. Moni on tervehtynyt täysin ja päässyt kaikista lääkkeistä.
Vastoin median yleistä pelottelua vähähiilihydraattinen dieetti on turvallinen ja tehokas. Tutkimustuloksia valmistuu aiheesta jatkuvasti ja tutkimukset ovat osoittaneet VH ruokavalion kiistattomat edut. Harvardin yliopistossa todettiin, että 20 vuoden seurannassa ruokavaliosta ei ole ollut mitään terveydellisiä haittoja, päin vastoin. Jos hiilihydraatteina käytetään pääasiassa vihanneksia niin ruokavalio estää sydäntauteja. Omassa ruokavaliossani olen aina korostanut vihannesten ja marjojen tärkeyttä. Vihannekset ja marjat sisältävät paljon ravinneaineita. Ravinteet tekevät näistä hiilihydraattilähteistä terveellisiä (ravinteikas dieetti). kyse ei ole ravinteiden imeytymisnopeudesta vaan ennenkaikkea suojaravinne sisällöstä. Ennenkaikkea diabeteksen hoidossa riittävä antioksidaattien saanti on olennaisen tärkeää."
http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=5
Vastaukset 52
Vanhimmat
on joutosakin ajanvietepeli.
menes poika mattila vaikka välillä puurolle ja kierrä korttelisi kolmesti 8 liikuntaa ) ja nuolipäitä...
ja lautasmallit perustuvat varastamiseen, valehteluun ja vääristelyyn. Sen kannattajat tällä palstalla varastavat mm Antti Heikkilän kirjoituksia ja vääristävät niiden sisällön päinvastaiseksi. Tuollaisella rikollisella menettelyllä ei puskalaisuuden hiilihydraatti- ja margariinimyönteistä asiaa kyllä ajeta eteenpäin.
Minä haukun sen aikaa Puskaa ja nuolen Heikkilää ja kehun samalla sinua ja Tarzanimaista fotoasi galleriassa .
enkä osta. Söin juuri lounaaksi taivaallisen hyvää VHH-kaalilaatikkoa. Siinä ei ole riisiä lainkaan eikä sitä ole pilattu siirapilla. Vain valkokaalia, sika-nauta jauhelihaa, sipulia ja mausteita sekä tietysti reilusti smetanaa.
Aamiaisen söin klo 7.00 ja vasta nyt oli tarvetta syödä jotain. Kyllä VHH aamiainen pitää hyvin nälkää enkä ole välipaloja syönyt.
Tutustuin laajemminkin Antti Heikkilän sivuihin ja ihan järkeenkäypää asiaa. Sieltä saa runsaasti tietoa palstan aiheesta.
Antti Heikkilän blogisivut ovat oikea ravitsemustiedon aarreaitta samoin kuin kirjatkin.
heikkilän mafian satukirjat palaa roviolla kunhan Puskasta tulee sisäministeri
mainitsema hiilihydraattien rajoittaminen tosiaan kannattaa. Esim. itselleni on oikein sopiva tuo Annika Dahlqvistin terveelle ja liikunnalliselle suosittelema määrä eli noin 200-300 g päivässä eli noin 40 E%. Pysyn sillä hoikkana ja terveenä, ja treenit sujuvat mainiosti.
70 g päivässä hiilihydraatteja ja tuolla määrällä katosi 20 kiloa pysyvästi. tarvetta ei ole enempään koska en halua lihoa takaisin. Nyt jaksaa lenkkeillä, käydä kuntosalilla ja uimassa.
suositukset ovat kannatettavia. Annikan ohjeet diabeetikoille ovat tässä alla ja jos ei vielä ole diabetesta niin paras ehkäisy on noudattaa samanlaisia suosituksia kuin mitä Annika antaa diabeetikoille.
Lääkäri Dahlqvistin hyväksi toteamassa ruokavaliossa potilas vähitellen totutellaan ruokavalioon, jossa hiilihydraatteja on ainoastaan 10 energiaprosenttia. Virallisessa nykyisin diabeetikoille suositeltavassa ruokavaliossa on hiilihydraatteja 50-55 prosenttia. Vastaavasti Dahlqvistin ruokavaliossa proteiinien ja rasvan määrää nostetaan. Erityisesti on huomioitava Ruotsin nykylinjauksen itsepintaisesti suosittelema alle 30 energiaprosentin rasvamäärä ruoassa. Juuri tähän suureen rasvamäärään tämä ruokavaliosuositus perustuukin. Ruoassa oleva rasva mahdollistaa sen, että ne vähäiset ruoassa olevat hiilihydraatit eivät tarpeettomasti nosta verensokeria ja diabeetikon heikosti toimiva haima jaksaa vielä erittää sen verran paljon insuliinia, että potilas voi selvitä ilman lisäinsuliinia lääkkeen muodossa. Kun rasva nautitaan pääosin eläinrasvan muodossa tämä antaa potilaalle mahdollisuuden kohottaa elämänsä laatua.
VANTAANJOEN veden laatuu, mitä mustempi vesi sitä synkempi tulevaisuus vhh- hörhöillä-
herra nuoli < pää >>
ja palstahäirikköhörhöillä on yhä synkempi tulevaisuus sillä olette jo hävinnyt taistelun VHH.ta vastaan.
VHH jyrää koska on ravinteikas ja terveellinen ruokavalio.
taitaa anttaa teveille luvan syödä 20-40 %:a hiilihydraatteja.
Annika ei salli kuin 12% hiilihydraatteja.
12 g, tai 12% tai 120g tai jos urheilet niin voit nautti enemmän hh:ta. kunhan muistat mainostaa ja ostaa.
urheiletko vai et. Urheilulla et koskaan voi saada samaa aikaan kuin ruokavaliolla.
koska et voi liikunnalla mitenkään korvata väärän syömisen aiheuttamia vaurioita.
muistuttaa mihin VHH perustuu ettei totuus unohtuisi ja uudet palstalle tulijat saavat rautaisannoksen asiallista tietoa.
palstalle ei tule uusia, vaan vahoja piruja ja lisämattiloita>>>>
aina uusia VHH-laisia ja niitä ei sinun viestisi kiinnosta. Jos joku haluaa saada lisätietoa VHH:sta niin sinulta ei ainakaan saa mitään.
Sitten kun palstalle tuleva henkilö näkee, miten tuollaisia VHH-hihhuleita kyykytetään kun he valehtelevat suut ja silmät täyteen, niin kukaan ei ainakaan voi kiinnostua saamaan lisää tietoa VHH:sta.
Ja Sinä olet Veijon kanssa siitä päävastuussa. Sinä teet tästä palstasta idiootti-VHH-laisten fanaattisen propagandapaskakasan. Sen näkee jokainen päivän pari tätä idiotismiasi seurattuaan. Luuletko, että joku kiinnostuisi kyykistelevän valehtelijan ruokavaliosta ?
Jos pystyisit olemaan rehellinen ja pysyisit asiassa niin huonoista kuin hyvistä puolista ko. ruokavaliossa, niin ehkä joku voisi kiinnostuakin, mutta jos se menee tuollaiseksi valehteluksi ja uskonnolliseksi denialismiksi tieteellisen tiedon osalta (tai esim. Pekka Puskan mustamaalaamiseksi), niin eipä tuollaista fanaattista hihhulia kukaan jaksa kuunnella. Karkotat vaan kiinnostuneet pois.
haastamaan Veijoa ja Mattilaa tietämyksessä. Olet vain häirikkö ja sellaisena pysyt. Palstan aiheesta kiinnostuneet lukevat vain Veijon ja Mattilan viestejä.
ei trolliakka millään nimimerkillä pysty haastamaan Veijoa ja minua jotka ollaan VHH-asiantuntijoita ja tutkitaan asioita. Lisäksi noudatamme VHH-ruokavaliota.
mitä kyseinen trolliakka kirjoittaa ja missä. Voisin tarkastaa asian onko oikeaa tietoa. Olen asiantuntija ruokavaliossa. SINÄ JA VEIJO ETTÄ!
niin tämä on syytä pitää esillä. Puskalaisuudesta ei saa vähähiilihydraattista tekemälläkään.
pitää mielessä kun terveellisestä ruokavaliosta puhutaan.
Kyllä Heikkilä tietää.
niin saatte tietää totuuden.
ja VHH sopii kaikille. Kuka nyt ei haluaisi syödä terveellisesti?
täytyykin syödä, jos ei halua kolesterolilääkkeitä. Kovat rasvat, niinikään mainitseva siankylki on haitallista.
MATTILAN POSKET JOTKA MUISTUTTAA isontalon PIIMÄLEILIÄ ON KAUKANA TERVEEN IHMISEN NAAMASTA.
lopeta Mattila tuo vhh tuuballa tööttääminen
unohtuisi.
uusille lukijoille tietoa siitä mihin VHH perustuu.
Otetaan taas VHH:n perusteet esille niin ei totuus unohdu.
Otetaan taas perusasiat esille.
Laitetaan perusasiat palstan aiheesta taas esille.
" kj.mattila
11.8.2010 14:54
Minulle riittää
70 g päivässä hiilihydraatteja ja tuolla määrällä katosi 20 kiloa pysyvästi. tarvetta ei ole enempään koska en halua lihoa takaisin. Nyt jaksaa lenkkeillä, käydä kuntosalilla ja uimassa. "
Paljonko hiilihydraateistasi tulee maitotuotteista?
Vaihtelee päivittäin mutta noin puolet.
Hiilihydraatteja, syödään tarpeen ja kulutuksen mukaan, eikä kenenkään ole järkevää syödä pidemmän päälle valmisruokia, einekset on kaukana hyvistä hiilihydraatin lähteistä. Välipalat taas ei koskaan ole pahasta ja kukas, tai mikäs suositus sen taas sanoo, mikä se välipala on? Omalla kohdalla usein fyysisestä työstä johtuen banaani ja purkki raejuustoa, taas jaksaa.
Huono ravinto monesti aiheuttaa terveysongelmia, ihan totta.
Olemme yksilöitä, mitä tulee ruokavalioon, tämän voisi myös Heikkilä muistaa, kun suosittelee yhtä ruokavaliota kaikille. Kaikkiin vaivoihin, tai sairauksiin ei ruokavalio auta, on suoranaista valehtelua väittää muuta.
Liikojen hiilihydraattien rajoittamisesta on kaikille hyötyä. Metabolinen oireyhtymä, ei tule pyytämättä ja yllättäen, kannattaisikohan muuttaa elintapoja jo ennen, kuin on siinä jamassa, että on jo rajoitettava rikasta ruokavaliota ja vaihdettava sisällöllisesti köyhempään!? Resepti on yksinkertainen: Liikunnallinen elämäntapa ja monipuolinen ruokavalio, kulutuksen mukaan.
En ole huomannut median pelottelevan vhh:lla, jossa syödään monipuolisesti. Pelkästä pekonin, makkaran ja kananmunan vhh-sovelluksesta kyllä sietääkin puhua pelottelevaan sävyyn... Vhh:stakin voi tulla toisille terveyshaittoja, kuten Heikkiläkin sanoo, ihmiset on yksilöitä. Vihannekset ja marjat kuuluu jo lähtökohtaisesti kaikkiin ruokavalioihin, joista voi edes jossain määrin puhua terveellisinä, myös lautasmalliin.
Hiilihydraattien tarve on periaatteessa nolla koska maksa muodostaa elimistön tarvitseman sokerin jos sitä ei saa ravinnosta. Mutta koska hiilihydraatteja on myös kasviksissa, marjoissa ja maitotuotteissa niin ottakaamme ne vähäiset hiilihydraatit niistä.
Otetaan taas perusasiat ssille kun ollaan VHH-palstalla.
Ettei toituus unohtuisi niin pidetään tämäkin etusivulla.
Olet sä paksupoika mattila dille ?
Bumpauksesta pitäisi kyllä tulla banaania.
Jep, muistakaa tosiaan, että
1. VHH-hihhulointi perustuu äärimmäiseen kieltäytymiseen: yli 80 % tavallisen kaupan tavallisista tuotteista on VHH-hihun kieltolistalla.
2. VHH-hihhulointi perustuu tieteellisen tiedon kieltämiseen.
Mitä tietämättömämpi ihminen on, sitä varmemmat ovat hänen mielipiteet.
Ei ole vaihauduttu ottamaan asioista selvää.
Vastutetaan, vaikka sairaus ongelmat lisääntyvät.
Mutta eihän se minua koske, jos joku joutuu esimerkiksi ambutaation kohteeksi.
Pekka Puska ja THL käyttää hyväksi ihmisten tietämättömyyttä ja antaa virheellistä tietoa ravitsemuksesta.
Jos tavallisen kaupan tavallisista tuotteista on 80% hiilihydraattipitoisia niin en yhtään ihmettele miksi ihmiset lihovat ja sairastuvat.
>
Näinhän se on ollut myös silloin kun ihmiset oli laihempia. Se ei siis ole mikään lihomisen syy.
Ja tosiaan, VHH-hihhuli joutuu elämään äärimmäisessä kieltäytymisen kulttuurissa, jota tiukempaa saa hakea. VHH-vammailu siis perustuu äärimmäiseen kieltäytymiseen - kieltäytymiseen ihan normaaleista tuotteista.
vhh perustuu valehteluun narsismiin ja isontalon piimäleilimäisiin poskiin Vantaan yksiössä yksin vailla wiipurin veturitallin siivoojaa
Hyvä että sinäkin luet asiallisia alkoituksia ja vielä kirjoitat niihin. Ne nousee listalla niinkuin pitääkin.
Tästähän se on loppujen lopuksi kysymys. Otetaan esille ettei tarvitse lukea Balleriinan typeriä kirjoituksia jotka eivät sitä paitsi kuulu tälle palstalle.
Kun nyt VHH-palstalla ollaan niin nostetaan esille mihin VHH perustuu.