dementiaako?

Mikähän olisi oikea hakusana Jehudi Menuhinin soittamalle "Kimalaisen lento" raidalle?
4252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Taisit tuossa jo saadakin kunnon sattumavinkin.

Tuo kipale on alun perin oopperamusiikkia: sävellyshommista innostunut Venäjän laivaston upseeri Nikolai Rimski-Korsakov kirjoitti sen oopperaansa Tsaari Saltan (engl. Czar Saltan). Noilla hakusanoilla saattaa siis löytää jotain lisää ken tahtoo.

Kappalehan on sittemmin alkanut tunnetusti elää omaa elämäänsä oopperalavojen ulkopuolella erinäisten soitinvirtuoosien lemmikkinä.

Äänestä

Hakusana Hummelflug tuottaa myös paljon tuloksia. Se on kipaleen saksankielinen nimi.

Äänestä
  • "flight of the bumblebee" tuottaa googlessa yli 15.000 osumaa. Revi siitä.....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pappa kirjoitti:

Mikähän olisi oikea hakusana Jehudi Menuhinin soittamalle "Kimalaisen lento" raidalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu