Elikkäs tällaiset akustiset kitarat vaihtoehtoina, kumpikin teräskielisiä. Netistä katoin niin samick oli saanut paremmat arvostelut kuin fenderi, jenkkisivu tosin, mutta jos jollain on tietoa tämänmerkkisistä kitaroista nii voisittako laittaa mielipiteitänne tänne, kiitos :)
Samick LW-015G vai Fender GC12?
Rypäles
3692
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
itellä on ollu nyt Samick:in sähkis 2 vuotta eikä mitään ongelmia.
Toi on kyl tosi hyvä merkki muiden joukossa. Fender on tunnetumpi mutta suositteln kuitenkin
Samickia.
.... Fenderhän omistaa Samickin joten eiköhän nuo halvan pään kitarat tule jokseenkin samalta hihnalta. Itselläni ei noista kyselemistäsi malleista ole kokemusta, mutta mulla on yksi Samick puoliakustinen ja se on kyllä ollut ihan hyvä kitara.
Nyt en jaksanu katella just noita kahta mallia noista merkeistä ja niide specejä mutta jos ovat saman hintaluokan kitaroita niin ei noissa tuskin isompaa eroa on ja siksi jos sulla on mahdollista on paras tapa todeta nuo omakohtaisesti eli käy testaamassa molemmat, kumpi istuu käteesi, kuullostaa korviisi paremmalta ja jos viimeistely ym. muu on kohdillaan niin valitset sen.
Tuolla Helsingin Itä-Keskuksen Musiikki Fazerilla on myynnissä kumpaakin merkkiä. Olen omistanut Fenderin harvinaisemman teräskielisen akustisen (Casa Grande) ja soitellu Fenderin muilla teräskielisillä akkareilla sekä testaillut vino pinon Samickeja, joten en usko että noilla kummallakaan kauheasti metsään menee ostos eli hyvin noilla pärjää.
Samick merkkiin on osalla iskostunut sellainen hieman "Halvan" "huonosti viimeistelyn" kitaran maine, mitä noita ite olen paljon testaillut niin aivan hyviä akustisia Samickilta löytyy. Kokeile toki muitakin merkkejä, itellä on aika vakiona kokeilla montaa eri merkkiä ja malliakin kun hankintoja kitarajutuissa tekee, tosin aina ei kaikilla ole musaliikkeitä lähellä tai jokin itseä kiinnostava malli ei ole siellä saatavilla.