Koko omaisuus 1-2 laatikkoon

opå

Mitkä olisivat sinulle tärkeimmät säilytettävät asiat, jos joutuisit luopumaan koko omaisuudestasi lukunottamatta niitä, jotka mahtuvat pariin laatikkoon?

Mitä säästäisit? Tärkeitä asiakirjoja/muita papereita, jotain vaatteita, valokuvia, koruja/muita arvoesineitä? Muuta mitä?

8

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 120

      olen säästellyt, mutta eipä silläkään suurta tunnearvoa ole. Enemmän tuntuu, kuin siitäkin olisi ollut harmia.

    • BlueNightSatin

      kissat ...kaiken muun vois hommata tarpeen mukaan uusiks..

    • -millamagia--

      olen aina pyrkinyt elämään niin että koko elämäni mahtuu yhteen matkalaukkuun, voi sitä vapauden tunnetta!!
      Pikkasen valokuvia, pieni pussukka jossa rakkaimmat korut ja meikit, kansio jossa piirustuksiani ja runojani ja tietty perusvaatteet: nahkarotsi, farkkuhameet,farkut jne..

    • Olenhan minä muuttanut ulkomaille matkalaukun kera, eikä mitään oleellista jäänyt puuttumaan, joten kyllä se onnistuu.

      Lähinnä tärkeä omaisuus koostuu papereista. Passi, ajokortti, pankkikortit, kauppa- ja osakekirjat, koulu- ja työtodistukset, vakuutuskirjat ja mitä niitä nyt ikinä onkaan. Yksi laatikollinen niitä on kotona ja pankin tallelokerossa.

      Sen jälkeen voisikin keskittyä kaikkeen epäoleellisempaan. Vähän valokuvia, kännykkä biiseineen, tietokone sisältöineen, vähän valokuvia ja kirjeitä. Hygieniatuotteet ja vaihtovaatekerta. Joko siinä on toinen laatikollinen? Jos jää tilaa, niin jotain päätäsekoittavaa, koska kaiken häviäminen varmaan vituttaisi ankarasti.

    • ,.,.,.,.,.,.,.

      ja 6 kiloa sinkittyjä nauloja

      • muistoja vain

        ja valokuvat, muutama pieni vanha koriste-esine.


    • juttuja, asiapapereita tyyliin passi, kortit, todistukset jne. olis niitä. Valokuvia, videoita yms. tärkeistä ihmisistä, tilanteista. Työhön liittyviä juttuja "ensikappaleita". puhelin, läppäri, lompakko kortteineen. Eipä sitten muuta tule mieleen.

      Mulla oli tässä juuri harvinainen tilanne, eli pystyin luopumaan noin puolesta omaisuudestani ja jättämään ne toiseen paikkaan. Se tuntui tosi hyvältä, koska inhoan suuria tavaramääriä ja ylimääräistä sälää. Kotona tykkään, että on väljää ja pelkistettyä niin kauan kuin mahdollista, tavaroiden on taipumus lisääntyä:(

    • naapuri..

      löytyi kuolleena jokin aika sitten.
      eilen pihalle ilmestyi siirtolava, ja pari miestä -tyhjensivät siihen kuolleen ihmisen kaikki tavarat.
      ja kaatopaikalle.
      jotenkin ankealta tuntui, ettei ihmisestä jää jäljelle muuta..
      tai ehkä jäikin, mistäs minä sen tiedän.
      toivottavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4190
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3969
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3482
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2893
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2719
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2522
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2134
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      12
      1216
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      145
      1157
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1006
    Aihe