saako siilejä silittää

,.,.,,..,.,.,.,.,

nehän on rauhoitettuja,niin saako niitä syöttää???
aattelin vaan eilen pientä siilipoikasta silittelin ja rapsuttelin ja jopa annoin sille koiranruokaa.
olenko nyt rikkonut lakia?

hemmetin laiska se oli syömään pureskeli hemmetin hitaasti mutta varmasti.
hassu ääni lähti sen syödessä suu auki.
tuli rapsuteltua takajalasta ja etujalastakin, vaikutti hiukka eksyneeltä piruparalta.
paan kohta youtubeen sen mussuttamiset ja mun örinät

10

3279

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ******

      ruokittu, kun pihamaalle tulevat. Jos se on rikos, niin sitten minäkin olen rikollinen. Mut älä anna sille siilille maitoa, siitä sen maha menee ruikulille ja siili voi vaikka kuolla. Koiran- ja kissanruoka varmaan käy ja vaikka jauheliha tai silakat. Minä olen pitänyt ruokakipon vieressä vesikippoa.. Helteillä kävi koko siiliperhe iltamyöhällä syömässä ja juomassa. Oli hauskaa katseltavaa.

      Sinun luona ruokaillut siilinpoikanen voi olla emonsa menettänyt? Niitä jää auton alle ja jotkut hullut tappavat huvikseen :( Toivottavasti se pikkuinen piikkiotus selviää hyvään kunton talveksi! Laitahan linkki videostasi! Olis kiva katsoa.

    • BlueNightSatin

      muikee hymy naamalle lukiessani tätä :'D Ei niitä kait hyvä olis syöttää, mutta kait aikas monet kuiteki syöttää. Tiiä sitten mitenkä ne sapuskat siilille sopii??? Meillä yks aamu kömpäsi oikeen iso ja muhkee siili tonne terassin alle ja joku kissa sitä vaani lattialautojen lomasta..jaakasin katin mäkeen :) Mutta siiliä en kyllä nähny missään..

      • ,.,..,.,.,.,.,.

        kyetä siilille tekemään


    • Noona

      syö ainaki jauhomatoja ja pakastettuja heinäsirkkoja. Kai noi villitki niistä tykkäis.

      • -_-

        Ne tekee selvää vaikka onkikaloista. Kissanruokakin hyvä jos raskii antaa. Kuulemma maitoo ei sais niille antaa.


    • rauhoitettuja, jokaiselle on annettu syntymässä rauhoittavia, niinkuin Obelixille taikajuomaa konsanaan...

      Siilithän on luonnon kaatopaikkoja, eli syö suunnilleen mitä tahansa eteen tulee. Natiivisti lähinnä etanoita, toukkia ja muuta sellaista herkkua. Toki pesästä pudonneet pikkulinninalkeet, hiirenpennut yms. kelpaa myös. Siilit on myös laktoosi-intolerantikkoja, eli mitään maitotuotteita ei pitäisi antaa tai siiliparalle tulee tulinen kiirus vessaan. Parasta siilinruokaa modernissa miljöössä on mikä tahansa kostea kissanruoka, siis ns. kastikemallinen. Vesikippo viereen ei ole pahaksi, etenkään kesähelteillä, kunhan on riittävän matala että tikkukinttu sinne ylettää sitä kaatamatta tahi siihen hukkumatta.

      Saa siilejä paijailla, omalla vastuulla toki. Piikkipallot nimittäin osaa 'tömäyttää' piikkejään muutaman millin, eli kivasti uppoaa kämmeneen, sekä ovat melko nopeita tuomitsemaan ei-toivotut kädet myös hampaillaan, jotka pienestä koostaan uholimatta ovat vmäisen terävät. Ja onhan tuollaisen piikkikasan siivoaminen loisista aika haastava tehtävä, eli minimaalisia lemmikkejäkin voi saada kaupan päälle.

    • .,,.,.,.,.,.,.,.,.
    • 7

      jos sinä pelkäät rikkovasi lakia yhden syöttämisestä niin minä olen sitten suur rikollinen.
      Koiran ruokaa ne marssivat itse hakemaan ja pulleita ovat,
      Piikit kiiltää. Oikeastaan enämpi olen huolissaan että saan syytteen kun joku ajaa niitten päälle ja puhkoo renkaansa ; (

      Kivoja ovat kun sinuksi tulet niiden kanssa.

      • ,.,.,.,,.,..,.

        mun tuli fiilis napata harmaalokki, ku teki mieli silittää sitä.
        sen onneksi se osas lentää..
        mikä eläimen tahansa saan kiinni niin silitän ,niin peltohiiret ku rotatkin, mitä vaan joka hengittää voi silittää.

        hyttyset tapan kyl jos onnistun, kärpäset vain silloin ku ne liikaa pörrää mun silmissä.
        viikko sitten pörräävän kärpäsen elävältä nappasin ja vein ulos vapauteen.


    • Anonyymi

      Saako siiliä koskee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      49
      5862
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4585
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4352
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4131
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3735
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3255
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2443
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2349
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2079
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1209
    Aihe