saako siilejä silittää

,.,.,,..,.,.,.,.,

nehän on rauhoitettuja,niin saako niitä syöttää???
aattelin vaan eilen pientä siilipoikasta silittelin ja rapsuttelin ja jopa annoin sille koiranruokaa.
olenko nyt rikkonut lakia?

hemmetin laiska se oli syömään pureskeli hemmetin hitaasti mutta varmasti.
hassu ääni lähti sen syödessä suu auki.
tuli rapsuteltua takajalasta ja etujalastakin, vaikutti hiukka eksyneeltä piruparalta.
paan kohta youtubeen sen mussuttamiset ja mun örinät

10

3021

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ******

      ruokittu, kun pihamaalle tulevat. Jos se on rikos, niin sitten minäkin olen rikollinen. Mut älä anna sille siilille maitoa, siitä sen maha menee ruikulille ja siili voi vaikka kuolla. Koiran- ja kissanruoka varmaan käy ja vaikka jauheliha tai silakat. Minä olen pitänyt ruokakipon vieressä vesikippoa.. Helteillä kävi koko siiliperhe iltamyöhällä syömässä ja juomassa. Oli hauskaa katseltavaa.

      Sinun luona ruokaillut siilinpoikanen voi olla emonsa menettänyt? Niitä jää auton alle ja jotkut hullut tappavat huvikseen :( Toivottavasti se pikkuinen piikkiotus selviää hyvään kunton talveksi! Laitahan linkki videostasi! Olis kiva katsoa.

    • BlueNightSatin

      muikee hymy naamalle lukiessani tätä :'D Ei niitä kait hyvä olis syöttää, mutta kait aikas monet kuiteki syöttää. Tiiä sitten mitenkä ne sapuskat siilille sopii??? Meillä yks aamu kömpäsi oikeen iso ja muhkee siili tonne terassin alle ja joku kissa sitä vaani lattialautojen lomasta..jaakasin katin mäkeen :) Mutta siiliä en kyllä nähny missään..

      • ,.,..,.,.,.,.,.

        kyetä siilille tekemään


    • Noona

      syö ainaki jauhomatoja ja pakastettuja heinäsirkkoja. Kai noi villitki niistä tykkäis.

      • -_-

        Ne tekee selvää vaikka onkikaloista. Kissanruokakin hyvä jos raskii antaa. Kuulemma maitoo ei sais niille antaa.


    • rauhoitettuja, jokaiselle on annettu syntymässä rauhoittavia, niinkuin Obelixille taikajuomaa konsanaan...

      Siilithän on luonnon kaatopaikkoja, eli syö suunnilleen mitä tahansa eteen tulee. Natiivisti lähinnä etanoita, toukkia ja muuta sellaista herkkua. Toki pesästä pudonneet pikkulinninalkeet, hiirenpennut yms. kelpaa myös. Siilit on myös laktoosi-intolerantikkoja, eli mitään maitotuotteita ei pitäisi antaa tai siiliparalle tulee tulinen kiirus vessaan. Parasta siilinruokaa modernissa miljöössä on mikä tahansa kostea kissanruoka, siis ns. kastikemallinen. Vesikippo viereen ei ole pahaksi, etenkään kesähelteillä, kunhan on riittävän matala että tikkukinttu sinne ylettää sitä kaatamatta tahi siihen hukkumatta.

      Saa siilejä paijailla, omalla vastuulla toki. Piikkipallot nimittäin osaa 'tömäyttää' piikkejään muutaman millin, eli kivasti uppoaa kämmeneen, sekä ovat melko nopeita tuomitsemaan ei-toivotut kädet myös hampaillaan, jotka pienestä koostaan uholimatta ovat vmäisen terävät. Ja onhan tuollaisen piikkikasan siivoaminen loisista aika haastava tehtävä, eli minimaalisia lemmikkejäkin voi saada kaupan päälle.

    • .,,.,.,.,.,.,.,.,.
    • 7

      jos sinä pelkäät rikkovasi lakia yhden syöttämisestä niin minä olen sitten suur rikollinen.
      Koiran ruokaa ne marssivat itse hakemaan ja pulleita ovat,
      Piikit kiiltää. Oikeastaan enämpi olen huolissaan että saan syytteen kun joku ajaa niitten päälle ja puhkoo renkaansa ; (

      Kivoja ovat kun sinuksi tulet niiden kanssa.

      • ,.,.,.,,.,..,.

        mun tuli fiilis napata harmaalokki, ku teki mieli silittää sitä.
        sen onneksi se osas lentää..
        mikä eläimen tahansa saan kiinni niin silitän ,niin peltohiiret ku rotatkin, mitä vaan joka hengittää voi silittää.

        hyttyset tapan kyl jos onnistun, kärpäset vain silloin ku ne liikaa pörrää mun silmissä.
        viikko sitten pörräävän kärpäsen elävältä nappasin ja vein ulos vapauteen.


    • Anonyymi

      Saako siiliä koskee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3095
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2865
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2105
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1565
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1328
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1250
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe