Painonpudotus on merkillistä! Ihan kun jättää huomioimatta koko asian, niin heti se alkaa; ei suinkaan pudotus vaan nousu.
Kesälomat ovat ohi ja paino 98,5 kg/pituus 168 cm. Ikä 54 v.
Nikkini laitoin tarkoituksella tuon ÄsRva, jospa sekin kannustaisi ruotuun ja pikaisesti ja alittaisin 95 kg, joka on ihan eka tavoite.
Kesä meni keikkuen ja ruokailut myös; söin ihan mitä vain ja milloin vain. En millään pysynyt ruokailurytmissä enkä sitten katsonut mitä suuhuni laitoin. Kaikki näkyy vaaalla.
Ilmoittauduin painonhallinta -ryhmään ja syksyn kuntosalille. Toivottavasti saan pikaisesti apua tähän tyhmyyteeni palauttaa saavutetut kilot (ilot??) Minun luonteella pitää aina tarkkailla syömisiä, sitä en ole vieläkään sisäistänyt, vaikka tätä painonpudotusta olen opetellut kauan, kauan.
Mukana ollaan ja tseppiä kaikille!
Kesälomat ovat ohi ja paino 98,5 kg/pituus 168 cm. Ikä 54 v.
Nikkini laitoin tarkoituksella tuon ÄsRva, jospa sekin kannustaisi ruotuun ja pikaisesti ja alittaisin 95 kg, joka on ihan eka tavoite.
Kesä meni keikkuen ja ruokailut myös; söin ihan mitä vain ja milloin vain. En millään pysynyt ruokailurytmissä enkä sitten katsonut mitä suuhuni laitoin. Kaikki näkyy vaaalla.
Ilmoittauduin painonhallinta -ryhmään ja syksyn kuntosalille. Toivottavasti saan pikaisesti apua tähän tyhmyyteeni palauttaa saavutetut kilot (ilot??) Minun luonteella pitää aina tarkkailla syömisiä, sitä en ole vieläkään sisäistänyt, vaikka tätä painonpudotusta olen opetellut kauan, kauan.
Mukana ollaan ja tseppiä kaikille!
Vastaukset 70
Vanhimmat
Olen jo jonkin aikaa seurannut tätä palstaa ja teidän hienoja tuloksia ja sinnikästä laihduttamista. Olen 52 vuotias perheenäiti (168 cm) ja paino lähentelee pian 100 kg :-( Nyt syksyn tullen olen päättänyt (ihan tosissani PÄÄTTÄNYT), että painoa on pudotettava !! Ruokapuolen pystyisin joten kuten hallitsemaan, mutta en sitä liikuntapuolta. Mistä saan kipinän, voimia, uskallusta lähteä liikkumaan? Häpeän itseäni, enkä kehtaa mennä minnekään salille, uimaan, jumppaan tms. ja kävelylenkkikin onnistuu vasta illan pimetessä kun olen sellainen puuskuttava, pullea, punainen ilmestys :-( Minä niin haluaisin olla normaalipainoinen...
Sirk-ku: Minäkään en liiku yhtään. Lihomisen myötä olen laiskistunut tosissaan. Aiemmin olin reipas ja sporttinen mutta kun repsahti ja lihoin niin tässä sitä ollaan. Vielä noin 20kg yli painoa ja EI JAKSA liikkua!!! Laiskottaa ja väsyttää, ei saa lähdettyä lenkille. Jumppaan tai uimaan ei kehtaa mennä koska myös häpeän itseäni eikä jumpassa jaksaisi toisen mukana edes...
Tämän takia minä valitsinkin laihdutus keinokseni nutrauksen. Laihtuu varmasti vaikka ei liiku yhtään! Eli minä aijon laihduttaa tällä nutrauksella lähelle tavoite painoani ja sitten alan hiljalleen liikkumaan. Luulen että sitten jaksaakin paremmin kun on hoikempi. Vaikka pikku lenkeillä aloittelee. Tottakai liikunta ois TOSI terveellinen elämän tapa ja minäkin yritän sen ottaa elämän tavaksi kunhan ensin hoikun jotta jaksan ja viitsin.
Minulla on oma ketju "nutrifast" jossa on nutrailu kuulumisiani :-)
Hei!
Kiva, etä olet seurannut tätä laihduttamistamme. Olet tervetullut liittymään ryhmäämme, jos haluat. En usko, että muutkaan laittavat tuloasi haitaksi. Tohon liikuntapuoleen voisin antaa neuvoksi, että kannattaa ensin liikkua vaikka puolituntia päivässä, ja sitten, kun kunto kohenee pidentää liikunta-aikoja omien tuntemustesi mukaan.
Itse sain kipinän tähän laihduttamiseen muutamia vuosia sitten, kun painoin vähän päälle 80. Silloin päätin, että nyt itsesäälissä rypeminen loppui, ja aloin lenkkeilemään. Ajattelin aloittaessani, etten koskaan enää halua painaa tuota yli 80. Muista, että laihtuminen ei tapahdu hetkessä. Tämä vaatii aikaa ja sisukkuutta. Meidän ryhmässä ainakin saisit kannustavan porukan taaksesi.
Aurinkoista viikon jatkoa koko porukalle. Perjantaina ilmoittelen jälleen ainakin kilon nousua. On taas se aika kuukaudesta.
Hei sirk-ku. Tervetuloa minunkin puolestani mukaan laihduttamaan. Laihduttaminen on hankalaa, kun elimistö vastustaa sitä ja pyrkii pitämään jo saavutetut mitat. Aluksi, kun motivaatio on vahva, paino putoaa tasaisesti. Sitten tulee taantuminen sitä mukaa kun tyytyväisyys lisääntyy. Ruokapuolen hallitseminen on kaiken perusta ja liikunta on bonusta. Puuskutus vähenee kunnon kohotessa. Olen nänhnyt joka paikassa salilla ja uimassa reippaasti ylipainoisia naisia. Toivon, että rohkaisisit mielesi ja kokeilisit jotain liikuntaa.
Olen pohtinut laihduttamista tällä viikolla. Painoni oli 68,0 eli hyvin alkanut lasku meni mönkään. Eilen oli oikein paha päivä. Uhon kanssa mätin itseeni makeaa. Tänään on toivottasti parempi päivä. Pienin askelien eteenpäin.
Mukavaa, että ÄsRva palasi kertomaan kuulumisiaan. Uusi syksy ja uudet tuulet puhaltamaan.
Vielä kerran tervetuloa!
Olen 25v nainen, ja ajattelin vaan kannustaa sua kertomalla esimerkin omasta äidistäni! Hän on samanpituinen kuin sinä, ja painoi paimmillaan yli 90 kiloa kun olin ala-aste/yläaste -ikäinen. Äiti sanoi lähestyvän sadan kilon rajan kauhistuttaneen hänet (ei ollut vuosiin uskaltanut puntarille ja järkyttyi vaakalukemasta). Sanoi tuon lukeman olleen todellinen herätys, että näin ei voi jatkua.
Äidilläni on kuitenkin huono polvi, joka haittaa liikkumista, joten oli selvää ettei liikunnalla pystyisi laihduttamaan (uimahallia tai muuta vastaavaakaan ei ole kotikunnassa). Työmatkat äiti sentään pyöräili tai käveli hyvällä säällä, matkaa tosin oli vain noin 1,5-2km per suunta.
Äitini laihtui silti parissa vuodessa suunnilleen 25 kiloa. PELKÄLLÄ RUOKAVALIOLLA! Ja ruokavalionkaan suhteen hän ei tehnyt mitään ihmeellistä, pienensi annoskokoja ja vähensi herkkuja.
Nykyään äitini on noin 65-70kg, ja tyytyväinen. Älä siis stressaa liikunnalla, pelkkä ruokavalio tekee jo PALJON! Vinkkinä, että itsekin laihduttelin keväällä muutaman kilon parempaan bikinikuntoon, helppoa oli kun vähensi ruuasta hiilihydraatteja. HUOM, VÄHENSIN, enkä POISTANUT kokonaan. Totaalikieltäytyminen jostain ruoka-aineesta ei sovi mulle, eikä monelle muullekaan.... Puntarilla en käynyt ollenkaan, se vaan stressaa turhaa! Kyllä ne löystyvät vaatteet sulle kertoo, laihdutko vai etkö. Tsemppiä!
Kiitos kovasti kaikille kannustuksesta. Olin vähän siipi maassa kun kirjoitin tuota juttua (18.8.) Kyllä minulla edelleen on kova motivaatio laihtua, en yksinkertaisesti jaksa enää ostaa mustia T-paitoja tai jotain isoa säkkimäistä, mahdollisimman peittävää puseroa.
Minun ongelmani tuossa ruokapuolessa ei ole pulla, suklaa ja karkit vaan ihan tavallinen ruoka, jota valmistan perheelleni ja samalla syön tietysti itse. Perheeseen kuuluu miehen lisäksi kolme poikaa, joten tuntuu, että olen aina "kapustan varressa" :-)
Minä yritän kerätä tässä rohkeutta, että uskaltaisin lähteä esim. jumppaan. Olen käynyt joka ilta noin puolen tunnin kävelylenkillä, joten jos tämä tästä lähtisi - pikkuhiljaa...
Hei kaikille!
Minulla tosiaan tämä aamuna oli todella kiireinen. Nukuin pommiin, ja puolessa tunnissa laitoin sitten itseni lähtökuntoon, ja ehdin silti onneksi ihan hyvin työpaikalle ajoissa. En ole ikinä aikaisemmin nukkuun pommiin, mutta kerta se ensimmäinen minunkin kohdallani. Evääksi en ehtinyt ottamaan työmaalle muukaan kuin appelsiinin. No työkaverit hakevat usein salaatteja hesestä. Joten pyysin, että he toisivat minullekkin sitten salaatin tänään, kun kävivät siellä ruokkiksella.
Painoni ehdin aamulla tarkistamaan kiirreessä. Se oli 66,5 ali 1,5 kiloa lisää viime perjantaista. No se on tällä hetkellä se aika kuukaudesta niin paino heialhtaa aina ylöspäin. No onneksi se saman tien laskee normilukemiin, kun nämä ovat ohi.
Viikonlopulle ei ole mitään erikoisia suunnitelmia. Ihan kotona oloa, ja lenkkeilyä. Tietenkin on pakko aktsoa suurin pudottaja finaalin. Toivottavasti Mark voittaa koko skapan.
Viime viikonloppuna oli ihan kivaa viihteellä. Painoni ei noussut yhtään ylöspäin. Pääsimme tanssimaan kyllä melkein joka kappaleen. Tanssi on hyvä liikuntamuoto. Täytyy lähteä taas lähiaikoina tanssimaan uudestaankin.
Nyt on pakko jatkaa töitä. Kaikille aurinkoista viikonloppua, ja pidentäänhän itsemme kontrollissa.
Hei
Kuka voitti kisan
Hei!
Vastaanpa nyt samantien kysymykseeni
Suurimman pudottajan kilpailun voitti
1. Ali
2. Roger
3. Kelly
Hei kaikki!
Täällä on pari viikkoa mennä hujahtanu vain ohi, kun pääsin aloittamaan uuden koulun. Pientä alkuväsymystä on ollut, mutta olen silti nauttinut olostani täysin rinnoin. Vihdoinkin pääsin opiskelemaan haluamaani alaa :)
Paino nousi parilla kilolla pariksi viikoksi, mutta tasottui tällä viikolla taas samoihin lukemiin kuin tasan kaksi viikkoa sitten. Lukema on siis 85,9kg ja kokonaispudotus 46,1kg. Liikuntaa olen jaksanut harrastaa, vaikka arki on kiireisempää ollutkin. Toivottavasti tämä linjaus pysyy.
Hienoa ÄsRva kuulla sinustakin, toivottavasti saat apua painonhallintaryhmästä, hienoa että tuollaisia järjestetään!
Ja tervetuloa sirk-ku minunkin puolestani mukaan joukkoomme! :) Minäkin sanoisin, että ruokapuoli on ehdottomasti se avain kun painoa pudotetaan, liikunta taas on oiva keino painonhallintaan ja yleiseen hyvinvointiin. Aloita keskittymällä ruokavalioon, ja kun se tuntuu olevan kunnossa ja luontevaa, aloita liikunta hiljalleen ja ehdottomasti omien mieltymysten mukaisesti. Keskity liikunnassa aluksi sen tuottamaan hyvään oloon, eikä niinkään pelkkään kalorinkulutukseen. Vähänkin liikuntaa pitkäjaksoisesti on paljon parempi kuin muutama hullu kertarykäisy parin viikon aikana.
Flunssaa meinaa pukata päälle, joten viikonloppu menee levähtäessä. Ei saa rehkiä kipeenä, ettei tule pahempia seurauksia. Tsemppiä hurjasti kaikille!
Sirk-ku on saanut kovasti kannustusta ja ohjeita. Toivottavasti pääset kiinni pudotusputkeen. Kakkonen on siinä hyvänä esimerkkinä. Ja Tiina on esimerkkinä, että tavoitepainoon on päästy tässä ryhmässä. Kaikki on kuitenkin vapaaehtoista. Neuvoisin Sirk-kua laskemaan aluksi kaloreita. Myöhemmin homma menee mututuntumalla.
Vietin viime viikolla synttäreitäni ja annoin itsellini luvan mässätä niin paljon kuin haluan. Söin varmaan puoleen vuoteen mäkkärissä jotain muuta kuin salaattia, el maco -aterian. Olin ottamassa cokiksen ja el maco hampparin, kun myyjä sanoi, että laittamalla viisi senttiä lisää, saat ranskalaiset samaan pakettiin. Sitten otin ranskalaisetkin. Sen jälkeen otin irtokarkkihyllystä vielä karkkia pussiin ja suurinta pudottajaa katsomaan. Olin googlannut etukäteen voittajan, joten se ei jännittänyt. Ihastelin toisten iso muodonmuutosta. Oma suosikkini oli Kelly. Samaistuin häneen. Hän selvisi välillä rimaa hipoen finaalikolmikkoon. Koen olevani Kelly tyyppi. Laihdun, mutta pienissä jaksoissa. Olen paljon ajatellut laihtumista. Syksy saapuu ja herkut saa jäädä taka alalle.
Painoin sunnuntaina 68,4 kiloa. Matkaa normaalipainon ylärajaan 2,4 kiloa. Helppo nakki ? vai onko ?
Vautsi, kiva kivaa, kun uusia ystäviä saapunut joukkoomme - tervetuloa!
Olen ihan kiireinen koko ajan, näin loman jälkeen. Ruokailut milloin sattuu ja mitä sattuu. En ole kiinnittänyt mitään huomiota niihin, kun tapahtuu niin paljon asioita. Ja samalla sitten paino nousee tai ainakin noussut tässä kesän aikana.
Paino 98,5 kg ja pituus 168 cm. Illalla oli yhdet kosteat läksiäiset ---olisiko siitä yhtään vinkkiä, mistä tämä painoputki on päällä?
Mutta syyskuussa on uudet tuulet ja ruokavalioon tulee muutosta ---keittiö remonttia suunnitteilla ja menee remonttiin ja toivottavasti kestää kauan!
Kuntosalille vanha porukka on saanut jatkoajan vielä kerran ainakin, eli jatkan siellä kerran viikossa. Liikuntaa on ja yritän sitä vauhdittaa hikeen asti n. kolme kertaa viikossa.
Tunnustan: minun ongelma on syöminen. Syön liikaa.
En tiedä opinko koskaan, mutta yritän ainakin.
Hei kaikille!
Taas on hurahtanut viikko todella pian. Kaikki on mennyt tälläkin viikolla ihan hyvin. Painoni edelleen tuo tuttu ja turvallinen 65 kg. Olen joka aamu ja iltapäivä kävellyt työmatkat edestakaisin. Tänä aamuna oli kyllä aika vilpoinen keli. Nyt täällä asteita on ainoastaan 10, ja silloin tällöin hieman satelee. Kyllä se syksy sieltä jälleen on saapunut.
Viikonlopulle ei ole tällä kertaa mitään suunnitelmia. Ihan vain kotona oloa, ja television katselua. Kuinka moni teitä katselee Big Brotheria? Minä tykkään sitä seurata. Niin hurahtanut en siihen kuitenkaan ole, että olisin ottanut 24:7. Hyvin pysyy kärryillä, kun joka ilta katselee sen ja sitten vielä bb extran. Tämä on nyt neljäs kausi mitä seuraan. Varsinaista suosikkia asukaskokelaista minulle ei ole vielä muodostunut.
Nyt täytyy jatkaa töitä. Kaikille hyvää viikonloppua, ja laihdutellaan edelleenkin.
Koko viikonloppu meni juhliessa. Perjantaina oli serkun tuparit ja eilen vieteltiin kaverin läksiäisiä. Kaksi baarireissua siis takana ja paljon energiaa juomien muodossa. Montaakaan lonkeroa tarvitse juoda, kun kalorit liitelee jo pilvissä. Mutta eipä se silloin tällöin ole haitaksikaan.
Aampupaino oli 84,6kg, tosin nesteet on varmaan aika nollassa viikonlopun jäljiltä, joten tuo lukema voi olla vähän alakanttiin nyt. Yleensä minun kroppa reagoi alkoholiin niin. Tänään olisi vielä paljon tekemistä, kouluhommia, siivoamista ja stepperiä ajattelin rymisyttää kunnolla pitkästä aikaa. Saa nähdä jaksaako sitä siivouksen jälkeen enää :D
Ensi viikolla lähden kokeilemaan spinningiä ensimmäistä kertaa. Onkos kukaan teistä harrastanut tai kokeillutkaan sitä? Näyttää aika rankalta touhulta, joten voi olla että minulla tuo harrastus jää vain tutustumiseen, mutta mukavaa kokeilla välillä jotain uuttakin!
Minä katson BB:tä jos vain satun olemaan vielä hereillä. Se on ihan mukava illanlopetus, rentoa katsottavaa. Suosikkia minullakaan ei vielä ole, ihan niin tarkkaan en ole alkua seurannut. BB:ssä minulla suosikki vaihtelee paljon viikkojen mittaan.
Tässäpä nämä tärkeimmät, tsemppiä kovasti edelleen!
Heips,
-100 g/vko eli 98,4 kg. Hyvä, että nousua ei ole yhtään viikossa.
Hommaa riittää,
pikaiset kiitokset kaikille tukijoille! Ilman teitä en olisi enää täällä.
Paino oli tänään tasan 68.0. Matkaa tavoitteseen 6 kg ja normaalipainoiseksi 2 kg. Viime kirjoituksesta -400 g. ÄsRva nyt tuli miinusta, suunta alaspäin.
Viikonlopun vietin autossa. Kävin tervehtimässä iäkkäitä vanhempiani toisella puolella Suomea. Alzheimerin sairastavalta äidiltäni oli televisio hajonnut kesällä tai keväällä. Lähdin hänen kanssaan ostamaan uutta televisiota. Kotipalvelun sairaanhoitaja neuvoi liikkeeseen, josta oli tullut hyvä tarjousesite loppuviikolla. Ostettiin ko. liikkeestä iso 40'' tarjous televisio ja sen jälkeen matka jatkui huonekaluliikkeseen. Television alle tarvittiin iso taso. Sain puhuttua liikkeestä valmiiksi kasatun esittelytason. Taso jaksettiin juuri ja juuri äidin kanssa nostaa auton takapenkiltä ulos. Television kasaamisessa alkoivat ongelmat. En millään jaksanut ruuvimeisselillä ruuvata jalustaa kiinni pohjaan asti. Televisio huojui ja heilui, jos sen nosti puoliksi ruuvatun päälle. Olin viimeksi asunut kylällä 70-luvulla ja tutut miehet olivat harvassa. Sitten läksin kävelemään ulos tielle ja lähistöllä olevan omakotitalon pihalla oli kolme miestä. Rohkeasti kävelin pihaan ja selitin asiani. Hetken päästä olohuoneessa oli 3 miestä ruuvaamassa television alustaa ja se saatiin kuntoon. Ihania naapureita äidillä.
BB:tä seurasin 2 edellistä kautta. Viime kaudella suosikkini oli ihana Esa. Nyt olen vain yhden jakson, lauantai-iltana äidin uudesta isosta tv:stä. Kerrotko Tiina mikä BB:ssä sinua koukuttaa ?
ÄsRva meillä keittiön remontti on valmis. Narisevasta jääkaapin ovesta olemme reklamoineet. Ehkä sen on hyväkin narista, paljastuvat liiat oven avaukset.
Makeanhimoni on melkoinen. Se oikein iskee iltaisin päälle. Eilen kaapeissa ei ollut mitään sopivaa, ei keksejä, jäätelöa tai rusinoita. Puhdasta sokeria en sentään rupea syömään. Huomasin, että se kuitenkin rauhoittui illan mittaan.
Moikka!
Ihan hyvin sullakin painosi kanssa menee lapulla. Mukava kuulla, että äitisi lähellä asuu avuliaita naapureita, ja saitte television paikoilleen.
Kysyit mikä minussa bb koukuttaa. Minä tykkään seurailla inhimisiä joita tähän taloon on valittu. Kaikki he ovat omia persooniaa. Satu on mielestäni tämän vuoden ihmisistä varsin mukavan tuntuinen ihminen vaikka ikä-eroa muihin asukkeihin on aika tavalla.
Minä en kovin paljon uskalla makee ja herkkuja raahata kotiin. Jäätelöä on kyllä nytkin pakastimessa vieraita varten. Omenoita syön tällä hetkellä oamsta puusta enemmän kuin yhden päivässä. Omenat ei ainakaan olen epäterveellisiä.
Sateista viikon jatkoa koko porukalle!
Hei ryhmäläiset!
Nyt sitten ajattelin ilmoitella jälleen viikkotuloksiani. Painoni on edelleen tuo tuttu ja turvallinen 65 kg. Ensi viikonloppuna sitten taas painoni varmasti nousee, kun menkat alkavat jälleen.
Eilen minulla oli oikein häslinki päivä sekä töissä, että kotona. En ehtinyt ilmoittelemaan tuloksiani ollenkaan. No parempi se on ilmoitella tulokseni nyt kuin ei milloinkaan. Viikonloppu kuluu ihan ilman mitään suurempia suunnitelmia. Huomenna lupasin mennä äidilleni syömään. Hän on pyytänyt myös muutaman muun sukulaisen luokseen samaan aikaan. No huomenna ei tarvitse sitten ruokaa kotona laitella. Pääsee äidin lihapatojen ääreen. Kai sitä vähän herkkuja tulee maisteltua.
Tässäpä kuulumisiani tällä kertaa. Kaikille hyvää viikonloppua, ja laihdutellaan edelleenkin.
Kuinka ihmeessä jonkun paino voi olla aina sama " tuttu ja turvallinen 65"? Normaalilla ihmisellähän paino hiukan aina heittelee. Vai onko lukema vain "noin" lukema? No asiahan ei tietenkään minulle kuulu, mutta kun tulee näitä ketjuja seurattua ja olen tuota jo pitkään ihmetellyt. ;)
Minulla pysyy aika hyvin tuossa samassa painoni. Ei se siitä muutu suuntaan ei toiseen. Ainoastaan kerran kuussa se nousee ainakin tuon 1,5 kiloa. Saan painoni pysymään samassa ihan lenkkeilemällä, ja katsomalla mitä suuhuni laitan. Lisäksi vielä lasken kalorit tarkkaan.
Heips,
jojo lähti alaspäin; 97,8 kg.- pituus 168 cm.
Kyllä tämä painonhallinta on kummallista; sitä pitäsi oppia hallitsemaan, mutta kun tekee mieli hallita kaikkea muuta ettei ennätä seuraamaan mitä syö.
Itsehillintää puuttu...ja lisäksi minulla on varmaan se ADHD. Olisiko sillä vaikutusta tähän jojoiluun? Varmaan löydän muitakin syitä, miksi, miksi laihtuminen on niin vaikea juttu minulle!
Tsemppia kaikille- myös ADHD-aikuisille!
Heipähei!
Minulla onkin tässä parin viikon hiljaisuus takana, uuden koulun myötä aikaa tuntuu olevan vähemmän, ettei muka ehtisi yhtä viestiä käydä kerran viikossa tänne kirjoittelemassa :P Nooh, aina minä palaan tänne kyllä, vaikka en niin säännöllisesti kävisikään! :)
Aamupaino 83,6kg, kokonaispudotus siis 48,4kg. Eli viittäkymppiä lähennellään jo totisesti :D :D Sitten pidän kyllä jo juhlat, olen taatusti ne ansainnut! Liikunta on jäänyt vähemmälle kuin kesällä, mutta se olikin oletettavissa. Näyttäähän tuo paino tippuvan yhä kuitenkin vähemmälläkin liikunnalla, kun ruokapuoli on kunnossa. Hidastuu tosin mitä lähempänä alkaa normaalipaino olemaan, mutta sillä ei niinkään ole merkitystä. Jos jotain painonpudotus on opettanut, niin ainakin itsehillintää ja kärsivällisyyttä! Eivät ole muuten huonoja luonteenpiirteitä muilla elämänalueillakin :)
Eilen tuli salilla piipahdettua, olen hurahtanut täysin lihaskuntolaitteisiin ja yritänkin kerta viikkoon käydä treenaamassa niin ylä- kuin alakropankin. Eilen hoidin molemmat samalla kertaa, joten olin aika väsynyttä naista illalla. Väsynyt, mutta onnellinen kuitenkin. BB:t on jäänyt katsomatta sitten kokonaan, kun en enää jaksa olla iltaisin hereillä koko ohjelman ajan.
Tänään olisi luvassa ystävien kanssa grillailua, minulla on siis pari kevytgrillimakkaraa ja perunasalaattia iltapalaksi luvassa. Nam! Hienoa, että ryhmäläiset ovat saaneet miinuksia, pitäkää vain tsemppi yllä! Kuin myös muutkin tietty! :)
Hei kaikille!
Kirjoitan kuulumiseni ennenkuin lähden taas kävellen kohti kotia. Painoni tällä hetkellä 66,5 eli menkat alkamassa tuossa tuokiossa sunnuntai kieppeillä, ja painoni on noussut sitten nyt jo. Vatsani ei ole toiminut pariin päivään. En tiedä mistä tämäkin sitten johtuu. Maha on nyt ainakin kuin pallo.
Onnittelut kakkoselle komeasta kokonaispudotusmäärästä. Ei mene kauaa, kun olet tiputtanut 50 kiloa yhteensä. Saat olla todella ylpeä itsestäsi. Olet erinomaisena esimerkkinä muille.
Lehtiä on jo tippunut pihamaalleni aika tavalla. Täytyy ruveta kohta haravointihommiin. Ei silti minulla on paljon lehtipuita tonttini ympärillä. Joten syksyisin joudun pihani haravoimaan pariin kolmeen kertaan.
Nyt täytyy lähteä käymään kaupassa, ja sitten kohti kotia. Kaikille hyvää viikonloppua, ja onnittelut tähän astisista tuloksista.
Olen välillä käynyt täällä lukemassa teidän kuulumisia, hyvin olette jaksaneet tsempata toisianne.
Uusiakin on liittynyt mukaan, tervehdys teillekin.
Itselläni on paino pysynyt tavoitteessa mitä nyt muutaman kerran yrittänyt karata, olenkin sitten heti ryhtynyt toimenpiteisiin
ja saanut tilanteen hallintaan.
Kesä meni pyöräilessä ja skikkaillessa ja ilmathan olivat mitä parhaat.
Nyt syksyllä olen aloittanut kauan haaveilemani juoksemisen, tosin ei taitaisi ortobedi tykätä, kun ei alkavalle nivelrikolleni suositellut juoksemista eikä muutakaan hyppelyä. Kielloista huolimatta minun oli pakko kokeilla koukuttaako laji , niinkuin sanotaan ja kyllähän se koukuttaa.
Aloitin oikein 'aloittelijan ohjelmalla' jotta malttaisin tarpeeksi hitaasti edetä.
nyt on 4viikko menossa ja huomenna olis 24min yhtämittainen juoksu ja sit sama kävellen takaisin.
Ohjelman alussa juoksuminuutit oli pienempiä ja minun tietenkin piti 'kipittää' ne sen minkä kintuista pääsin, pakko ollut yrittää pitää samaa vauhtia yllä sitten muillakin lenkeillä huh.huh.
Pitää aina muistuttaa itseäni, etten harjoittele mihinkään kilpailuun ja pääasia on se , että yleensäkin juoksen tai liikun, mulla on taipumusta vaatia itseltäni turhankin paljon.Pitäis vain osata löysätä.
Uimassakin olen käynyt muutaman kerran viikossa :)) eiii, ei vesi kylmää ole :)
Olen vähän yrittänyt jumpatakin...
Painonhallinta taitaa olla ikuista, pitänee yrittää löytää jonkinmoinen keskitie jota kulkea.
En kyllä laske kaloreita, mutta pyrin valitsemaan terveelisemmän saatavilla olevan vaihtoehdon.
Oikeesti elän aika terveellisesti,mutta sallin myös lipsumiset, kun ne eivät jää päälle.
Oonkohan mä tylsä??
Ulkona on upea auringonpaiste :))
Tsemppiä kaikille .Jatkakaa samaan malliin :))
-Siska-
Hei kaikille!
Painoni tänä amuna 66,5 kg. Tämä viikkon on mennyt mulla hieman pipariksi, mutta onneksi painoni ei ole noussut tuon enempää. Mulla tällä hetkellä polvitulehdus tuossa leikatussa polvessani. Sain siihen antibiootti kuurin eilen, kun kävin lääkärissä. Sairaslomaa en halunnut. Nyt täytyy sitten hieman himmata lenkkeilyä. Kävelen vain toisen työmatkoistani, ja tulen kotiin sitten linja-autolla.
Tuo tulehdus polvessani alkoi keskiviikkona, kun pääsin kotiin töistä. Polveani särki todella paljon, ja se oli turvoksissa. Keskiviikon ja torstain välisenä yönä en nukkunut kuin muutaman tunnin, ja silloin jo tiesin mitä oli odotettavissa. Kävin päivystyksessä heti eilen, ja sain tuohon lääkkeet. Lääkäri otti polvestani vettä pois, ja kehotti liikkumaan omien voimien mukaan. En saa heittää tietenkään 10 kilsan lenkkiä päivässä. No toivottavasti tuo polveni paranee tuolla antibioottikuurilla. Täytyy nyt sitten vain ottaa hieman iisimmin.
Viikonlopulla mulla ei ole mitään suunnitelmia. Hieman lenkkeilyä, ja yritän tehdä myös hiukan tekemättömiä kotitöitä.
Nyt täytyy jatkaa töitä. Kaikille hyvä viikonloppua, ja onnittelut tähän astisisista tuloksista.
Nyt on 97,9 kg ja pituus 168 cm. Mitään ei ole tapahtunut, vaikka yks viikko jäi väliin. Tai on sittenkin, ne kesän saavutetut kilot jäi.
No, tänään alkaa ryhmä, jossa yritän tsempata painonpudotusta. Ja se kestää jotain 8 viikkoa.
Syksyisestä metsästä olen saanut talven puolukat, ihanan makuisia. Ja syksy on ihanaa aikaa....
Tsemppia kaikille uusille ja vanhoille....
Hei!
Taas on hurahtanut viikkon suht ´koht pian. painoni edelleen tuo 65,5 kg. Se ei ole muuttunut mihinkään viikossa. Huomenna loppuu tuo antibioottikuurini. Polveni on ihan hyvässä kunnossa jo nyt. Huomenna sitten taas rupean hieman lenkkeilemään pidempiä matkoja. Ensi viikolla ajattelin sitten taas kävellä työmatkat edestakaisin.
Lehtiä on taas tippunut komea määrä tämän viikon aikana pihamaalleni. Ajattelin jättää haravoinnin ensi kuun alkuun. On helpompi silloin haravoida, kun on hieman kylmenpää. Herkkuja ei ole kulunut tällä viikolla yhtään. Olen pitänyt nollalinjan niiden suhteen. Täytyy pitää tiukkaa kontrollia jatkossakin.
Nyt täytyy jatkaa taas töitä. Kivaa viikonloppua kaikille, ja laihdutus senkun vain jatkuu, jatkuu............
Tiinan viestistä pisti silmään teksti 'Herkkuja en ole tällä viikolla syönyt yhtään'. Pystyisinkö minä tuohon ?
Olen onnistunut lihottamaan itseni kilon ylöspäin herkkuja syömällä. Tänä aamuna painoin 69,2 kiloa. Tavoitepainoni on yli 7 kilon päässä. Luin jutun alkoholisteista ja siitä kuinka riippuvuus alkoholiin saadaan hallintaan. Päättäminen ei auta vaan luovuttaminen asian suhteen. Kuinka monta kertaa minäkin olen täällä päättänyt laihtua. Sokeri ei ole yhtä vaarallista kuin alkoholi, mutta voiko senkin suhteen luovuttaa ?
ÄsRva miten painonhallintaryhmä on purrut ? Oletko saanut siitä lisää motivaatiota ?
Minulla on ollut polvi kipeä ja turvoksissa 2 viikkoa. Liikuntaa ole ollut harrastamatta yhtä kauan.
Hyvää syksyä..
Hei!
Herkuttomuus on minulla pitänyt myös tällä viikolla. Ainakin tähän asti. Olen varma, että sinulla llaPulla löytyy myös sisukkuutta ja päättäväisyyttä herkuttomuuten, jos vain haluat.
Oletko käynyt tuon polvesi vuoksi lääkärissä, jos et niin kannattaa kyllä mennä, koska se voi olla ihan rasitusvamme tuossa polvessasi. Nimittäin silloin, kun minulla oli tuo polvitulehdus niin vasen polveni oli turvoksissa, ja sitä särki aika tavalla.
Sitten tuohon painooni. Nyt on se siten taas asettunut 65 kg. Muutenkin oloni on tällä hetkellä energinen, ja muutenkin ihan hyvä.
Viikonloopuna ajatellin ruveta pikkuhiljaa haravoimaan pihaani, Siinä hommassa sitten aikaa ja kaloreita kuluu. Toivottavasti kelit jatkuvat yhtä hienoina kuin tähänkin asti. Nyt täällä paistaa autinko ja asteita 9.
Aurinkoista viikonloppua kaikille, ja toistemme tsemppaaminen senkun vain jatkuu, jatkuu..............
Heips,
ei ole tapahtanut painorintamalla yhtään mitään 97,8 kg - 168 cm.
Viikko oli taas tapahtumia täynnä ja painoasiat eivät olleet mielessä.
Painonhallintaryhmään olen ennättänyt vasta kerran ja siellä onkin meno tämmöinen: istutaan ja käydään läpi aiemmin opittua jokainen puhuu vuorollaan ja ohjaaja antaa vuoron. Toiset ovat hiljaa ja toiset puhuu ja puhuu. Vaakaa siellä ei ole, eikä punnita. Ohjekirjana sydänliiton ohjekirjanen, lienee myös netissä. Olen nuorimmasta päästä kaikilla 54 vuodellani, jopa ehkä nuorin!! Sitten on liikuntahetki, kun tehdään helppoja venytyksiä ja pieniä niksejä esitellään esim. kävelyaskel kantapäästä ihan akkavarpaaseen asti - helppoja minulle kaikki. Katsotaan miten homma jatkuu, en innostunut vielä yhdestä kerrasta, mutta katsotaan.... yksi asia ainakin jäi jo mieleen, pitääkö mieliteoille antaa periksi? Ei tarvitse, joskus voi antaa. Mieliteko menee ohitse varttitunnissa - sen kun nyt oppisin lopullisesti.
Käyn jumpassa kerran viikossa ja siellä tulee hiki joka kerran, vauhtia ja koordinaatiota riittää. Vaikka noin nopeesti arvioiden olen paksuin siellä, niin olen melko notkee menijä ja pysyn vauhdissa suurinpiirtein. Hypyt korvaan ja niihin annetaan aina vaihtoehdot. Niitä laihoja ja kömpelöitä (pökkelöitä) kyllä näkee kun eivät pysy mukana liikkeissä ja vauhdissa.
llapulla, tsemppiä älä luovuta - olen vieläkin mukana, vaikka kaikka en ole vieläkään saavuttanut niitä aluksi kirjaamiani tavoitteita! Toivossa on hyvä elää, sano ....
Olen aamulla ollut 97,9 kg ja pituus 168 cm. Ylipainoa en saa odottamallani tavalla alaspäin. Mutta vointi on edelleen ihan hyvä - ikää 54 v. Ei mitään mainittavia kremppoja.
Semmoisen huomasin, että nyt liikun kankeammin kuin viisi kiloa kevyempänä, jossa oli alkuvuodesta.
Kävin tanssitunnilla ja siellä sen huomaa, salsa ei lähde niin helposti lantiosta. Liikun joka viikkoa ja sellainen hikiliikunta ainakin kolme kertaa viikossa.
Muutin tämän kuun alussa ruokavaliota; jätin lihat pois, kala pysyy ruokavaliossa. Olen aiemminkin ollut tämmöisellä ruualla ja nyt otin takaisin käyttöön, kun tytär on niin kovin kehunut vointiaan siirryttyään tämmöiseen. Katsotaan miten käy minulle tällä kertaa.
Hei kaikille!
Kirjoittelen piakasesti viikkokuulumsieni ennenkuin jatkan töitäni. Viikko on mennyt todella pian jälleen. Herkuttomuus ei ole pitänyt tällä viikolla. Keskiviikkona ostin ruokatunnilla itsellenu karkkipussin, ja vielä jäätelön, kun teki mieleni. Painoni tänä aamuna 65 kg. Koko viikon painoni on ollut välillä 65 - 65,3 kg.
Täällä satelee hieman tällä hetkellä, mutta en aio antaa sen haitata liikkumsitani. Tänäkin aamuna kävelin töihin vaikka hieman suhjuttikin. Kotiin kävelen myös. Viikobloppu kuluu ihan kotosalla. En tee mitään erikoista.
Tässäpä tämän viikon kuulumsiani. kaikille hyvää viikonloppua, ja laihdutus senkun vain jatkuu, jatkuu, jatkuu ..............
ps. Kuinka llapullan polvi jaksaa?
Viikko vakaasti 98,9 kg, eikä yhtään muuttunut kesäloman jälkeisistä kiloista.
Jätin lihat pois ruokavaliosta, ihan kokeillakseni paraneeko vointi ja onko kropalle vaikutusta.
Muuten vältän kokonaan tai syön tosi vähän valkoisia jauhoja (vehnäleivät, patongit, pulla yms. )ja aitoa sokeria (käytän hedelmäsokeria).
Olemme saaneet jumppaan kaksi n. 50-60 v. miestä, kaikki muut ovat naisia n. 22-60 v. (äiti ja tytär parejakin pari, olisiko isätkin liittyneet ?) Vai olisiko kaukan täältä kadoksissa ollut JuhaO tullut jumppaan? Jumppa on oikea hikijumppa; vauhtia on.
Kivaa, että TiinaA, jaksaa kannustaa täällä . Kiitos!
Hei kaikille. Ja kiitos paljon kannustuksesta.
Olen onnistunut nostamaan itseni uudelle kiloluvulle. Paino keikkuu 69 alkavissa luvuissa. Olipa se viime viikolla kerran jo tasan 70. Tänään paino oli 69.2. Parhaaseen tulokseen on 2 kiloa plussaa.
Suurin syy tilanteeseen on iänikuinen makeanhimo, sokeririippuvuus. Pohdin Tiina herkuttomia viikkoja. Onnistuisiko sellainen minulta. Eilen iltapäivällä ajelin pariin kertaan kaupungilla ja tuonne korvien väliin nousi jostain mieliteko hakea kaupausta jotain hyvää (mistä näitä ajatuksia oikein tulee ? ). Ensimmäisellä kerralla onnistuin ajamaan suoraan kotiin kun ajattelin, että syön mandariinin kotona. Parin tunnin päästä poikkesin sitten jo kaupassa. Mukaan tarttuin Maraboun suklaalevy 139 g, jossa oli 140 kcal / 25 g = 778 Kcal. Se meni yhdellä istumisella ja kyllä oli aikamoinen morkkis. Lupaan viettää herkutonta viikkoa ensi viikon lauantaihin saakka.
Polvi ei ole oikein kunnossa vieläkään. Liikuntaa on sen takia hyvin vähän. Voisin pyöräillä tai käydä uimassa. Olen vuokraamassa Lady Linen korttia marras- ja joulukuuksi. Silloin liikunta lisääntyy. Lisäksi olen viikon päästä lähdössä lomalle.
Mihin kakkonen on kadonnut ?
Herkuton viikko alkoi nyt ...
Eilisessä viestissä lupasin aloittaa herkuttoman viikon. Onnistuinkin eilen ihan kohtuullisesti siinä. Kävin vuokraamassa Lady Linen kortin marras-joulukuuksi. Samalla reissulla ostin kaupasta laatikollisen Allevo low carb -pusseja. Lopuksin kävin vielä illalla uimahallissa uimassa kilometrin, mutta tänä aamuna paino oli noussut lisää 400 g. Taitaa näkyä vanhat herkut varastoitua viiveellä.
Nyt on kuitenkin tsemppiä päällä enemmän. Kykenin olemaan päivän ilman herkkuja...
Moi Kaikille!
Minulla on todella turvonnut olo tällä hetkellä. Menkat pitäisi alkaa sunnuntaina. Joten paino jo nyt 66,2 kg. Ei mene hirveän hyvin täälläkään. Kaikkea makeaa tekee mieleni. Ostin eilen fazerin tummaa suklaata jääkaappiin. Sitten otan makeanhimooni pari palaa päivän aikana. Sitä ei kyllä tekisi mieli syödäkkään enempää. Eikö tuon tummaan suklaan sanota olevan terveellisempää kuin normisuklaa.
Täällä satoi eilen eka kerran räntää tälle syksylle/talvelle. Mitään ei kyllä nyt ole enää maassa. Nytkin paistaa aurinko ihan nätisti, ja asteita 1. Aamulla oli aika vilpoista kävellä töihin. Kävelen kotiin myös työpäivän jälkeen. Täytyy vain opoiketa kaupassa ensin.
Eilen paistoin lättyjä illalla. No tänään on sitten ruokana hernekeittoa, ja jälkiruokana lätttyjä. Lättyjä riittää varmasti koko viikonlopuksi. Tänään tulee illalla työkaverini kahden lapsensa kanssa käymään luonani. Se oli oikeastaan syy, että tein ison lättytaikanan eilen. Lapseshan pitävät lätyistä myös. Taitaa olla tekosyy tuo vieraiden tulo.
Tsemppiä llaPullalle herkuttomaan viikkoon. Toivottavasti päätöksesi pitää. Kaikille muillekkin tsemppiä edelleenkin. Kannsutetaan toinen toistamme kohti hoikempaa tulevaisuutta.
Hyvää viikonloppua, ja muistakaa liikkua omien mahdollisuuksienne mukaan. Nyt on pakko jatkaa taas töitä. Mitähän Juhalle kuuluu?
Heips,
98,9 kg ja suunta ei vaan vieläkään ole kääntynyt.
Kolmatta viikkoa olen elellyt ilman pun.lihaa eli kalaa syön. Ja vatsan toiminta muuttunut ja sellaista jatkuvaa painon tunnetta mahassa. Varmaan ilmaa...ainakin kuuluu perästä tarpeeksi usein.
Toiseksi jätin tupait kaupan hyllyllyyn joten kyllä tässä nyt kituutellaan. Olin sellainen muutama päivässä piti saada, mutta nyt olen tuota hommaa tehnyt tarpeeksi ja minun osuuteni loppui.
Painonhallintaryhmä loppui tänään, toivottavasti jotakin opin sieltä, jos ei muuta niin energiatiheyden ja aversion ja neofobian sekä rasvan ja makean liiton. Käytännössä ei mitään vaikutusta vyötärölle. ainakaan vielä. Ryhmässä en viihtynyt, en osannut olla ryhmässä mukana.
Heippa kaikille.
Vaaka näyttää tasaisesti lukemaan 69,2 kg. Joka ikinen aamu. No niitä 70.0 ja 69.8 lukemia ei ole herkuttomalla jaksolla enää näkynyt. Olen onnistunut olemaan ilman herkkuja, ei kakkuja, suklaata, karkkia, jätskiä tai pullaa. Alkoholiakin olen välttänyt. Olen ihmetellyt, että mihin sokerinhimo on kadonnut. Liikuntakin on hieman lisääntynyt. Viikolla kävin uimassa ja sunnuntaina puolitoista tuntia sauvakävelemässä.
LäsRva mitä tehdään eri lailla kuin puolitoista vuotta sitten, jolloin paino tasaisesti laski ? Syötiin paljon tarkemmin ?
Hei kaikille!
Ilmoittelen minäkin nyt sitten viikonlopun kunniaksi tuloksiani vaikka mitään muutosta ei ole tapahtanut. Menkat alkoivat vasta tiistaina joten painoni on edelleen 66,2 kg. No ensi viikolla toivottavasti ilmoittelen jälleen lähempänä 65 kg lukemaa.
Tänä aamuna täällä oli pakkasta 8 astetta, kun lähdin töihin kävellen. Kyllä se talvi sieltä tulee vaikka haluaisin, että olisi aina kesä. Lunta tänne ei ole vielä satanut. Toivottavasti lunta tulee vasta vähän ennen joulua.
Viikonlopulle minulla ei ole mitään erikoisia suunnitelmia. Ihan vain kotona oloa, ja lenkkeilyä sekä television katselua.
Onnittelut llaPullalle, että herkuttomuutesi on pitänyt. Itse olen tällä viikolla syönyt 4 palaa tummaa suklaata. Muuten herkkuja en ole minäkään syönyt.
Nyt on pakko jatkaa taas töitä. Kaikille kivaa viikonloppua, ja laihdutellaan edelleenkin.
Pahoittelen kun en ole ehtinyt(jaksanut tehdä mitään ylimääräistä) käydä täällä pitkiin aikoihin, mutta nyt otin itseäni niskasta kiinni ja tulin päivittämään kuulumiseni! Olen kyllä käynyt lukemassa teidän kuulumisianne, ja ihanaa kun jaksatte tsempata täällä toisianne. Mutta nyt tuloksiini, niitä nimittäin on!
Syyslomani kunniaksi painoni oli aamulla juuri ja juuri alle 80, eli 79,9kg. Kokonaispudotus on siis älyttömät 52,1kg ja kuuskymppiä olisi tarkoitus saada rikki vielä elämäni aikana :D Silloinkin olisin "vasta" normaalipainon aivan ylärajalla, mutta eiköhän se alkaisi olla lopullista tavoitetta lähellä. En tosin tiedä tulenko saavuttamaan koskaan maagista kuudenkympin rajaa, mutta siitä voi ainakin tulla eräänlainen haamuraja, jota tavoitella sitten iät ja ajat! Toisaalta olen kyllä yhä ylipainon puolella, joten miksikä ei se menisi rikki jossain vaiheessa. Mutta paljon tavotteita on jo saavutettu, olen niin monella tapaa jo voittaja, että voisin vaihtaa nimimerkkini kyllä ykköseksi :) En edes ala esittämään vaatimatonta asian suhteen, itsekseni olen kuitenkin opetellut uudet elämäntavat, ja ainut ulkopuolinen tuki on ollut tämä ryhmä. Ja hyvä ryhmä on ollutkin, en tarkoita siis väheksyä tätä millään tavalla! Tarkoitan vain, ettei ravintoterapeuteilla ja personal trainereilla tee mitään, jos kotiin päästessä unohtaa kaikki viisaat sanat. Itse olisin aikoinaan palkannut edellä mainituista molemmat, jos vain taloudellinen tilanteeni olisi sen sallinut. Mutta onneksi netti tarjoaa valtavat määrät tietoa, jolloin voi kustomoida itselleen ruokavalion ja liikuntarytmin ainakin vähän sinnepäin. Ja netistä löytyi myös tukiryhmä, joka korvasi RT:n ja PT:n kannustavat sanat! Eli todellakin kiitos teille kaikille!
Hommahan ei ole lopuillaan, vaikka kuulostinkin jo siltä niinkuin olisin hyvästejä jättämässä! Ja yritän käydä täällä useammin nyt tulevaisuudessa.
Grilli-iltaan olen tänään matkalla, pitäähän sitä välillä herkutellakin! Muistakaahan tekin se, ja pitäkää lippu korkealle, vaikka välillä se meinaisikin luisua puolitankoon! HURJASTI TSEMPPIÄ kaikille!
Täällä mennään 98,8 kg pituus 168 cm.
Ei tuu mittää....no, ehkä nousu vähän hitaampaa kuin ennen. jojojoo.
Hei kaikille terveisia lomalta. Eilen olin 1.5 h kuntosalilla. Tanaan kavin Gibraltarilla. Ennen kuin lahdin lomalle, painoin 69,2. Herkuitta mentiin koko viikko. Sunnuntaina aamulla pitaisi olla kotona. Yolento. Kurjuuden maksimointia. Nyt syomaan...
Mukava kuulla kakkosen kuulumisia. Hurautat kohta minun ohi. Onnittelut hienoista tuloksista..
Hei!
Ensiksi onnittelut kakkoselle mahtavasta painonpudotuksesta. Saat olla ylpeä itsestäsi. Muillakin menee ihan hyvin mitä vähän olen teidän kirjoitteluanne seurannut. Tämä viikko on ollut aivan hirveä niin töissä kuin kotonakin. Mikään asia ei ole mennyt ninkuin olisin halunnut. Töissä on ollut todella kiireistä. Kotona iltasella on ollut myös pakko tehdä tekemättömiä hommia. Nyt olen päättänyt, että viikonloppuna en tee mitään. Nautin viikonlopusta ihan vain lenkkeillen, syöden ja teeveetä katsoen.
Sitten tuohon painooni. Se on taas asettunut 65 kg. Tämä viikko on pysynyt myös minulla herkuttomana. Töissä on ollut eväänä voileipää ja pari hedelmää. Olen niillä pärjännyt ihan hyvin. Vettä juon päivässä 2 litraa.
Tämä ryhmä on ollut kasassa jo pitkään. Se on mukava huomata, että toisiamme kannustaen jokainen pääsee aivan varmasti jossain vaiheessa haluamaansa lukemaan. Kannustetaan edelleenkin toinen toistamme kohti hoikempaa tulevaisuutta.
Nyt on pakko mennä katsomaan bb ekstraa. Hyvää viikonloppua kaikille!
onnea, onnea Onnistujille - Kakkoselle xtra huudoin!!!
Paino tänään 98,8 kg eikä mittää tapahtunut nyt. Paitsi vauhdikas viikko ja meno jatkuu vielä.
Iltasyöminen on tullut takaisin ja kesän jälkeen en lopettanutkaan sitä vaikka niin piti tehdä.
Ja llapulla - hauskaa reissua ja toivottavasti nautit satasella .
Ja TiinaA oot vaan niin ihana kannustaja. Vaikka minä olen porukan luuseri...ellei ihan petturi.
Tervetuloa muutkin luuserit tänne porukkaan! yx äijä lopetti kun otti takaisin menettämänsä, mutta minä en ole luovuttanut vielä. voipi olla että juuhao jumpannut syksyn samassa ryhmässä ainakin pari äijää yli viiskymppistä käy meijän leidin kanssa, ja toisella on ihan mukavasti mahaa ja toisella pitäisi sitten olla sitä mania - enpä tiiä. naisia on noin kolmisenkymmentä ja sitten nää äijät - sellainen sekaryhmä. mutta vauhti on mukava ja rytmi enkä pysy aina ees mukana mutta kivasti päättää aina työviikon.
Kiitos - ihan kaikille kannustajille ja mukanaolijoille!
Hei kaikille!
Kiitos vain LäsRva sanositasi. Olen luvannut kannustaa teitä kaikkia niinkauan, kun jokainen on haluamassaan painossa. On kiva lukea aina teidän kaikkien kulumisia. Et sinä ole mikään luuseri tässä porukassa. Kaikki me samalla viivalla olemme.
Tämä viikko on ollut jälleen todella kiireinen. Töissä on hommia kasaantunut pöydälleni aikas paljon. Kotona ei sitten hirveästi jaksa/viitsi tehdä töiden jälkeen. Painoni oli tänä aamuna tuo 65 kg. Onneksi on parin päivää vapaata. Saa nukkua aamulla niinkauan kuin haluaa. Tänne ei ole vielä lunta satanut. No voipi olla, että ensi viikolla tänne jo satelee ensilumi. Toisaalta olisi kiva, kun hieman satelisikin lunta olisi valoisampaa. Nyt on iltaisin nin hirveän pimeää.
Tässäpä taas kuulumisiani. Kaikille hyvää viikonloopua ja rauhaisaa huomista pyhäinpäivää.
Hei kaikille!
Laitan pikaisesti hieman kuulumsiani ennenkuin lähden kotiin töistä. Painoni tänä aaamuna 66,3 eli menkat alkoivat tänään niin paino nousee välittömästi. Taas on niin ihanan turvonnut olo, että oikein ottaa aivooni. Kaikkia herkkuja tekee mieleni. Viikonloppuna ajattelin huomenna syödä hieman karkkia, ja voi mennä muitakin herkkuja. Täytyy katsoa mitä viikonloppua tuo tullessaan.
Hilajista on tässä ryhmässä kirjoittelu ollut tällä viikolla. Koittakaa nyt kaikki tulla kirjoittelemaan kuinka tämä viikko on sujunut.
Täällä satoi lunta pari päivää sitten oikein kunnolla. Olen jo kerran joutunut lumityöt tälle talvelle tekemään. Nytkin se lupailee räntää, ja ensi viikolla vettä tännepäin.
Nyt laiytan pillit pussiin, ja lähden kävellen kohti kotiani. Kaikille hauskaa viikonloppua, ja kaikille isille hyvää isänpäivää sunnuntaille.
Paino 98,6 kg eikä mitään ole sillä rintamalla tapahtunut. Pituus 168 c.
Olin vierumäellä harjoittelemassa urheilua ja täytyy sanoa, että minä olen lajini jo löytänyt:
kuntosali ja uinti ja sauvakävely ja sauna -ohjelmalla pärjäsin hyvin. olin eka kertaa ja myös viimeistä, sillä ei sykähdättynyt ne kamalat golf-kentät eikä hallit - varmaan siksi kun en harrasta niitä. golfin peluu pitäisi kieltää ja alueet pikimiten palauttaa pelloiksi ja metsiksi. kummiski siinä käy niin, että golfin peluu vähenee eikä uusia pelaajia enää tule - sellainen pallon perässä hötkyily ei ole mun juttu! sellaisia tennsikenttiä rakennettiin jokaisen kesämökin kupeeseen ja nyt ruoho/pusikot on jo vallannut alueet.
Hötkyily pois, ja toivottavasti pysyn näissä lukemissa, vähenemään päin jo saisi olla.
Ja muutoksia muutakin keittiöremppa pukkaa vielä tänä vuonna...onkohan seurauksia ruokavalioon...
Hei!
Ajattelin nyt sitten ilmoitella tuloksiani, kun ehdin hetkiseksi istahtamaan koneelleni. Painoni tänä aamuna 65 kg. Heti menkkojen turvotuksen jälkeen painoni normalisoituu. Ihan hyvältä tuntuu tällä hetkellä.
Eilen tänne satoi okein kunnolla lunta, ja tänä aamuna oli pakkasta -10, kun lähdin kävellen töihin. En silti pitänyt yhtään tuota pakkasmäärää pahana. Onneksi täällä jo eilen aurattiin tiet nin ei tarvinnut römpiä lumihangessa aamulla.
Kalorit olen pyrkinyt pitämään noin 1600 koko viikon. Lenkkeilykilometrejä on joka päivä kertynyt 8. Eli ihan kiva määrä. Herkkuista olen aika hyvin pystynyt olemaan erossa melkein koko viikon. Ensi viikolla ajattelin ajattelin jälleen kokeilla herkutonta viikkoa.
Nyt rupean katselemaan bb extraa. Edelleen oma suosikkini Petri on talossa. Toivottavasti selvittää itsensä finaaliin asti.
Kaikille talvista viikonloopua, ja nauttikaa hienoita lenkkeilysäistä. Onnittelut myös jokaiselle viikkotuloksista.
Tarkistin mitä olin painanut kun viimeksi kirjoitin 69,2 kg. Sitten lähdin lomalle ja kun hyppäsin viikko loman jälkeen vaa'alle paino oli 71,2 kg. Sinne se jäi ja pyöri 71 alkavissa viikko kaupalla luvuissa eikä tunnu laskevan ollenkaan 'normaaliksi'. Eilen ja tänään aamulla paino oli 70,8 kg.
Liikuntaa on ollut marraskuussa normaalia enemmän. Minulla on kuntosalikortti ja olen yrittänyt käydä siellä 2-3 kertaa viikossa. Lisäksi viikonloppuna heiluin vesurin kanssa metsä aukolla, jota valmistellaan istuttamista varten.
Laihdutusta ja laihtumista olen pohtinut myös kovasti. Eilen googlailin sanaa 'sokeririippuvuus' ja 'kyllä' -vastauksia tuli riittävästi sivuilla olleille kyselyille, minulla se on. Lisäksi sivuilla mainittiin kevyttuotteista, että niissä on vähennetty rasvaa, mutta korvattu sitä sokerilla maun parantamiseksi.
Nyt olen syönyt mutu-tuntumalla ja en laihdu. Jotta laihtuisin, tarvitaan tarkempi syömisten kontrolli. Olenkin miettinyt 'pussikuurille' ryhtymistä muutamaksi päiväksi.
ÄsRva, Käyn noin joka toinen vuosi Vierumäellä talvella. Ei niillä golf-kentillä saa hiihtääkään, vaan ladut kiertävät ne. Liikuntarepertuaariini siellä lomalla kuuluu 1-2 ohjattua liikuntaa kuten erilaisia jumppia, hiihtoa joka päivä sekä uimista.
Laihdutetaan...
Vielä ehditään laihtua tänä vuonna...
Hei!
Ajattelin vielä pikaisesti kirjoittaa viikkokuulumiseni ennenkuin suuntaan kohti kotia. Painoni on koko viikon pyörinyt 65 - 65,2 kg ympärillä. Tänä aamuna vaaka näytti painoksi 65,1 kg. Ihan silti tyytyväinen olen. Viikko on mennyt jälleen tosi äkkiä töissä päivät ja illat kotona. Juuri suunnittelin, että rupeisin käymään kuntosalilla ainakin kerran viikossa työkaverini kanssa. Nuo kuntosalikäynnit aloittaisimme vuoden alsuta, mutta saas nähdä tuleeko salille lähdettyä.
Täällä on tuullut aika kovasti nyt parina päivänä. Uutta lunta ei ole hirveästi satanut. Viikonloppuna ajattelin ruveta siivoamaan kirjahyllyjä joyuluksi. Meillä kolme isoa kirjahyllyä, jotka kaikki aivan täynnä kirjoja. No viikonloppu kuluukin sitten ihan siivouksen merkeissä.
Eilen sitten tippui suosikkini Petri BB:stä. Hieman minua harmitti. Olisin halunnut hänet kyllä nähdä finaalissa. Muutaman kerran lähetin hänelle plusääniä akuden aikana, mutta eilen ei ne äänet auttaneet. Nyt toivon, että Marika voittaa, koska hän on talossa enää ainut alkuperäisasukas.
Kaikille hyvää viikonloppua, ja onhan tässä vielä aikaa jouluun tiputella kiloja.
Moikka!
Ajattelin istahtaa hetkeksi koneeni ääreen ennenkuin rupean laittamaan itselleni ruokaa. Painoni tänä aamuna 65 kg. Varmasti ensi viikolla on sitten taas ainakin 1,5 kg enemmän ilmoittevaa painoa, kun on taas se aika kuukaudesta. Viikkon on mennyt jälleen tosi pian.
Oletko jo paljon ehtineet leipoa jouluksi? Minä en ajatellut hirveästi leipoa, koska olen joulun äitini luona, ja en sitten viitsi tehdä kotiin oikeastaan mitään. Tietysti siivota täytyy. ajattelin sen homman hoitaa viikkoa ennen joulua.
Tänne ei ole tällä viikola lumia satanut lisää. Viikonlopuksi on hieman kyllä lumisadetta luvattu. Toivottavasti lunta ei tule hirveästi ennen joulua.
Kaikille hauskaa viikonloppua, ja rauhaisaa itsenäisyyspäivää maanantaille. Kiva saada ylimääräinen vapaapäivä.
Minä tuhmeliini se vain muistan käydä täällä enää silloin tällöin, mutta nyt kun on pidempi vapaa, niin on oikeasti aikaa istahtaa ja kirjoittaa taas kuulumisia.
Painon putoaminen on hidastunut, mutta se putoaa siis yhä :) Aamupainoni oli 77,8 ja kokonaispudotus näin ollen 54,2kg. Viimeinen kymppi on siis työn alla jo!!! :D Normaalipainon raja on minulla 72,2kg, joten sitä tässä nyt tavoitellaan. Ei kuitenkaan veren maku suussa...
Kirpparit ovat ehdottomasti uusia lempipaikkojani. Mahdun nykyään normaalikokoisiin vaatteisiin ja haluaisinkin ostaa kaikki kaupat tyhjäksi, mutta kellä siihen on varaa. Kirppareita on hauska kierrellä ja tehdä löytöjä ja hinnatkin ovat kohdillaan. Ei haittaa vaikka neljän euron takista laihtuukin ulos. Eikä kirpaise niin luopuakaan jostain, kun kaapit alkaa täyttyä. Pelastusarmeijalle olen vienyt ison kasan vanhoja isoja vaatteitani, sinne joutivat ne. Ja takaisin ei ole tulemista!
Kuntosaleilu on jatkunut tiiviinä. Rakastan käydä päästelemässä paineita siellä, mutta niinä päivinä kun ei jaksa ja ei huvita, niin silloin ei mennä. Sit lepäillään kotona. Koulu työllistää sen verran, että ajan kanssa vietetty lepopäivä on aivan mahtavaa luksusta. Ja pysyy se urheilukin mielekkäänä, kun osaa irrottautua siitäkin välillä.
Tälle illalle olisi luvassa leffaa ja ISO salaattiannos, ja ennen sitä käyn miljoonannen kerran taas läpi kaappejani, että mistä voin luopua tänään... ;)
Kaikille teille toivon sydämestäni, että löydätte saman balanssin ruuan kanssa kuin minäkin. Tiina on ilmeisesti saavuttanut jo tämän, ja onnea siitä paljon! Kaukana on ne ajatukset, että "toivottavasti en repsahda", koska tiedän ettei sitä tule. Tietty pikkujuttuja tulee päivittäin, mutta täysin käsistä homma ei lähde enää. Tiedän millainen olo oli silloin ja mitä se on nyt. Kohdelkaa itseänne hyvin, olette taatusti sen arvoisia!
Hei!
Taas on hurahtanut tämäkin viikko suht ' koht nopeasti. Painoni oli aamulla 66,3 kg. Menkat alkaavat piakkoin joten painokin nousee ihan kivasti.
Lenkkeillyt olen edellen työmatkani edestakaisin 8 kilometriä päivässä. Lisäksi olen tehnyt tällä viikolla muutama päivänä stepperilläni. Sekin kuluttaa iahn kivasti kaloreita, kun jaksaa sillä vain tehdä. Viikonloppuna lenkkeilen myös, ja täytyy tehdä myös kotihommia. Siivous jää varmasti ensi viikonloppuun.
Katselin jälleen taas eilen dietit vaihtoon ohjelman. Kyllä siinä komeasti pysytvät ihmiset tipputtamaan painoaan, kun vain muuttavat liikunta ja ruokatottumuksiaan. Tuo painon pudotus täytyy kyllä lähteä itsestä, koska kukaan muu ei pysty pakottamaan sinua laihduttamaan kuin sinä itse.
Hauskaa viikonloopua teille jokaiselle, ja onnittelut tähän astisista pudotusmääristä.
Valoa ei näkyvissä - paino 99.9 kg eli ihan siinä rajalla, että ponnahtaa yksi kirjanin lisää!!!!
Kaikkea on liikaa- remonttia, harrastuksia, töitä, viihdettä - tämä sitä keski-ikää!!
Olen taas käynyt tantsuharkoissa ja hauskaa oli, vaikka annoin palautetta ja siitäkös ne tunnolliset saivat hepulin! Nimittäin tuli sanottua, että ei tarvii repiäja puristaakättä vaikka en ihan pieni olekaan, liikun sentään vielä. Nositten sellainen kainalokaverisattu kohalleja harkathoidettiin ihan viimeseentahtiin asti. Olen käyny tänä vuonna kymmenenkertaa harkoissa, mutta pitäisi käydä useammin, että oppi jäis jalkoihin asti.
Tsempataan!!
Lomakilot ovat tulleet pysyäkseen. Paino tänään aamulla 71,2 kg. Kutosella alkavaan lukuun pitää päästä. Silmiini osui laihdutusjuttu vanhasta lehdestä. Siinä kysyttiin asiantuntijalta että mistä johtuu kun 20 kiloa ylipainoinen laihduttaa 10 kiloa, mutta jää sen jälkeen junnaamaan paikallaan. Syys on kuulemma psykologinen. Laihduttamiseen väsyy ja lopun 10 kilon aikana voi vielä tulla uusi junnaus.
Polvissani on vikaa joka tuntuu pahentuneen viime kesän aikana. Ne kuvattiin uudelleen tällä viikolla ja menen kuulemaan lääkärin arvion niistä. Kun ne ensimmäisen kerran oireilivat 6 vuotta sitten, sain lääkäriltä ohjeet vahvistaa jalkojen lihaksia ja pudottaa painoa. Vahvistamisohje oli joka päivä selinmakuulla nostaa kumpikin jalka 50 kertaa ylös - alas. Ohjetta ei ole kovin monena päivänä vuodessa noudatettu. Otin sen taas käyttööön.
Pähkäilen pussipäivän viettoa. Pakettien kyljessä lukee, että laihdutus nopeutuu, jos ei syö mitään muuta kuin 5 pussia päivässä.
Oikein paljon onnea kakkoselle mahtavista tuloksista. Onnistumistasi on kiva lukea. Tsemppiä tavoitepainoon asti.
ÄsRva nyt kieli keskellä suuta, ettei lipsahda kolminumeroinen luku tuloksiin.
Tiina, täällä on seurattu aktiivisesti Dietit vaihtoon ohjelmaa. Hurjia tapauksia ne amerikan ylipainoiset, jotai on esitelty viime jaksoissa. Tutkimusten mukaan lieväkin ylipaino lyhentää elinikää 3 vuodella.
Lupaan, että kun 2011 vaihtuu, niin silloin viimeistään aloitan vanhoilla menetelmillä laihduttamisen. Sehän me osataan, kun vaan toimitaan niin kuin ennen.
Hei vain!
Taas on viikko kulunut töissä melko äkkiä. Töissä kiirettä piisaa niin ettei kunnolla ehdi taukoja pitämään. Painoni tänä aamuna 65,5 kg. Menkat loppuivat tänään joten siitä varmasti hieman turvotusta jäjellä. No toivottavasti huomenna saan taas aamusella 65 kg lukeman.
Huomenna meillä töisä avointen ovien päivä, jotenka huominenkin kuluu ihan työpaikalla. No ajattelin sitten pitää joulun jälkeisen viikon kokonaan vapaana. Oikein odotan jo pitempää lomaa. Huomennakin on hinattava itsensä työpaikalle 8.00. Kotiin pääsen 15.00. No sunnuntai on onneksi vapaana.
Nyt täytyy ruveta katslemaan jotakin ruoka itselleen. Viikonloppuja kaikille, ja yrittäkää nyt pitää itsenne ruodussa. Minäkin yritän samaa.
Hei!
Ajattelin pikaisesti laittaa kuulumiseni ennenkuin lähden äitini luokse viettämään joulua. Tulen kotiin tapaninpäivänä. Ajattelin, etten jouluna hirveästi stressaa kaloreita laskemalla. Syön kaikkia mitä mieleni tekee. Joulun jälkeen on sitten taas mukava ruveta tipuuttelemaan lisäkiloja pois. Suklaata yritän välttää tänä jouluna. Painoni oli tänä aamuna 65 kg.
Töihin menen vasta uudenvuoden jälkeen seuraavan kerran. Ihan kiva saada viikon loma. Suunnitelmia en ole tehnyt lomani ajaksi. Kai se kuluu ihan kotioloissa. Pakkasta täällä tällä hetkellä 24. Pahimmillansa täällä on ollut tällä viikolla 30.
Nyt täytyy lähteä äitini luoksi joulunviettoon. Mukavaa joulua teille jokaiselle. Unohtakaahan laihdutus tekin joulun ajaksi.
Hauskaa joulun aikaa vanhoille tutuille ja uusille ryhmän jäsenille!
Olen jatkanut sinnikkäästi puolitoista vuotta sitten alkanutta 'huonoa' elämääni. Teidän tuellanne sain vuoden 2009 kevääseen mennessä painoni laskemaan alle sadan kilon. Se tapahtui joskus maaliskuussa 2009. Alimmillaan painoni oli 1.7.2009 (96,3 kg) ja viimeisin alle sadan kilon luku oli 12.8.2009 (99,9 kg). Sen jälkeen on ollut pelkkää loivaa ylämäkeä. Nykyisin saan huonolla vaa'allani keskimäärin pikkasen alle 110 kg:n aamupainoja. Painonnousuni johtuu pelkästään iltaisista makeista lohdutusherkutteluista. Muut ruokailutapani ovat pääsääntöisesti oikeat. Harrastan edelleen innokkaasti jumppailua ja ilmeisesti sen ansiosta en paina 20-30 kg enemmän. Tänä vuonna olen jumpannut jo 374 jumppaa.
Kun tuolla edellä on pariin otteeseen kirjoitettu, että pelkällä ruokavaliolla ilman liikuntaakin voi laihtua, niin lisäisin siihen, että runsas liikunta saattaa vähentään väärän ruokavalion lihottavaa vaikutusta.
Olen koko viimeisen puolitoista vuotta miettinyt, että pitäisi palata siihen oikeaan elämäntapaan ja pudottaa paino lähemmäksi sitä normaalia, mutta kaupan herkkuhyllyn kohdalla päätös on siirtynyt aina seuraavaan päivään. Mä oon kade teille sisukkaille sinnittelijöille. Ja nyt voin tunnustaa teille, että mulla oli joskus tavoitteena pitää Kakkonen takanani omaan normaalipainooni saakka. Mutta eihän minusta ollut siihen :)
Nyt joulun vapaiden ansiosta päätin lukea teidän kuulumisenne ja taidan jälleen kerran aloittaa sen uuden elämän. Edellisellä kerralla kyllä päätin, että se oli se viimeinen kerta, että jos se ei silloin olisi onnistunut, niin ei sitten koskaan. Se ei onnistunut lopullisesti mutta annan sen itselleni näin joulu kunniaksi anteeksi.
Hyvää joulun aikaa,
JuhaO
Pyhät meni ja paino 98,5 kg. Pituus 168. Olen sinnitellyt täällä kauan ja tuloksena alle satanen. Suklaaseen olen vain vähän koskenut.
Olen sokeriaddikti; joskus tulee kuin kohtaus ja makeaa pitää saada ja syön sitten oikein paljon sitä. Nyt pyhinä oli helppoa kun tyttö sanoi, että me ei sitten syödä fazun suklaata tänä vuonna- paketteja on ainakin kilon verran yhteensä (saatu lahjoina). Se kannustus auttoi heti, mutta katsotaan ens vuonna. Toisaalta tyttö sanoi, että pitää päättää ja sitten se päätös pitää. Se pitäminen vasta vaikeaa on. Yritetään.
Kevääksi otin yhden jumpan ja yhden kuntosalivuoron viikossa. Niillä mennään. Lisäksi opiskelen yhden illan viikossa ja muutaman kerran käyn harjoittelemassa kasvisruokia kursseilla. Hiihdän sopivissa väleissä ja tietty kävelen - ainakin kauppareissut (ei ole pitkät.) Ja töitä teen kokoajan satasella, ainakin kevään.
Siinä tuli jo kevään liikuntasuunnitelmat. Syksyllä oli samat, paitsi hiihdon tilalla ollut lumityöt, melkein päivittäin. Ja eilisestä on käsivarret kipeinä ja selkä sekä kolottaa. Olin niin väsynyt etten edes saanut nukuttua - kova treeni! Pitää varmaan tehdä useammin, taidankin tästä taas lähteä lumitöihin illalla...
TiinaA; kiitos uskollisesta kannustajasta.
JuhaO; onpa kiva kuulla sinun kuulumisia. Olen todennut saman, ei se liikunta yksin laihduta, mutta auttaa kyllä pitämään jotenkin painon hallinnassa. Painaisin ainakin 50% enemmän ilman liikuntaa.
llaulla; hyvää vointia ja tsempataan.
Ja Oikein Hyvää Loppu Vuotta & Onnellista Uutta Vuotta - ihan kaikille!
Hei kaikille!
Eilen palauduin kotiin takaisin äitini jouluruokien äärestä, ja tiesin sen, että painoni nousee takuuvarmasti joulun aikana. Tänä aamuna sitten olikin painoa 66,5 kg. Eli puolitoista kiloa tulee lisää jouluna elopainoa. Söin tietenkin jouluna kaikkia mitä mieleni teki suklaasta en pystynyt kieltäytymään. Onneksi ei mennyt ihan koko rasia kerralla. Lenkkeillyt olen silti joka päivä joulunakin. Varmasti painoni olisi noussut enemmän, jos en olisi liikkunut.
Tänä aamuna päätin sitten, että palaan jälleen tervelliseen opittuun ruotuun, että saan taas painoni laskemaan normilukemiin jossain vaiheessa. Eilen täällä satoi aivan järjettömästi lunta. Eli, kun kotiin pääsin jouduin/sain tehdä lumityöt. Tänä aamuna sama rumba jatkui myös. Toivottavasti ei nyt lähiaikoina lunta sada.
Kaikille mukavaa viikkoa, ja Juhalle tervetuloa vain takaisin ryhmäämme kirjoittelemaan kuulumisiasi. Liikunta ei tosiaan yksin laihduta kyllä on pakko myös katsoa mitä suuhunsa laittaa.
Hei!
Taas on perjantai, ja lomaviikko on mennyt liian pian ohi. No onneksi ensi viikolla ei ole kuin neljä työpäivää. Painoni tänä aamuna 65.6 eli 900 grammaa laskua joulun lukuihin. Tänä iltana menen parin työkaverini kanssa hieman viihteelle. Kai sitä pari lightin siideriäkin tulee juotua. Ihan kiva päästä vähän tuulettumaan, ja keskustelemaan muusta kuin asioista jotka koskevat työtä.
Lenkkeillyt olen päivittäin edelleen, ja laskenut tarkkaan kalorini. Olo tuntuu tällä hetkellä ihan hyvältä. Ensi vuonna olen päättänyt ainakin kerran viikosa mennä kuntosalille, joko yksin tai hyvässä seurassa.
Täällä alkoi rakettien ampuminen heti, kun kello tuli 18.00. En en ole koskaan tykännyt ampua raketteja. Tein tänään jälleen lumityöt tuossa iltapäivällä. Täällä satoi lunta viime yön aikana jälleen ihan kiva määrä. Pakkasta täällä nyt -8.
Nyt ei muuta kuin railakasta uutta vuotta teille jokaiselle, ja hyvää viikonloppua. Palataan asiaan taas viikon päästä.
Oikein Hyvää Uutta Vuotta 2011 kaikille.
Olen psyykannut itseäni samanlaiseen tilaan kuin kaksi vuotta sitten kun aloitin tämän laihdutusprojektin.
Nyt otetaan uusi alku ja pudotetaan ne puuttuvat kilot. Uuden vuoden 8 ensimmäistä viikkoa mennään ilman karkkeja ja pullia ja lasketaan kalorit tarkasti. Viikon 9 alussa painon on laskenut -4 kiloa. Viikko 9 hiihdetään ja lomaillaan ja sen jälkeen katsotaan uusi tavoite. Painoni on nyt 71,0 kg ja tavoite paino on 62,0 kg.
Paras tulokseni on ollut 67,2 kg, joten syksyn aikana on käynyt samanlainen ilmiö kuin Juhalla, paino on lähtenyt hitaaseen nousuun. Juhalla on jumppamäärä aivan valtava enemmän - useammin kuin jumppa päivässä. Kaloreita on täytynyt palaa myös paljon.
Eilen loppui 2 kuukauden vuokrakorttini kuntosalille. Salilla huomasin, että juoksumatto on paljon tehokkaampi kalorien kuluttuja kuin crossari. Parinkymmenen minuutin lämmittely 6 km/h kävelyvauhdilla kuluttaa jo 70 kcal. Crossarilla saa jauhaa paljon pidempään saman kalorimäärän polttamiseksi.
Liikuntasuunnitelmat ovat hiihtoa ja sen lisäksi yritän mahtua johonkin vesijumppaan kevääksi.
Hoikempaa vuotta 2011 kaikille !
Ihana vapaapäivä keskellä viikkoa, huokasun paikka. Olihan minulla joululomakin, mutta viiletin koko pariviikkosen siellä ja täällä, joten taisin olla väsyneempi loman jälkeen kuin ennen sitä. Mutta nyt tuloksiini:
Aamupaino 75,5kg, kokonaispudotus 56,5kg. Kolme ja puoli kiloa matkaa kuuskymppisiin ja NORMAALIPAINOON. Se on jo niin kovan homman tulos, että itken ilosta varmaankin pari viikkoa :D
Joulu meni minullakin herkutellen, mutta silti jäi kilo matkasta. Sen ei pitäisi olla teoriassa mahdollista, mutta nykyään kroppani reagoi suurempiin energiamääriin juuri tuolla tavoin. Ei kerry vyötärölle, vaan pikemminkin putoaa entisestään. Hassua. Tosin hintansa sillä syöpyttelyllä oli: valtavat vatsakivut yhdeksi yöksi. Oikeastikin tunsi kuinka vatsalaukkua kiristää!
Jossakin tv-ohjelmassa (laihdutus sellaisessa) eräs nainen mainitsi, että sai ruokavalionsa kuntoon, kun keskittyi ajattelemaan ravitsemaan kehoansa. Eli jokainen suupala ajateltiin kehon hyväksi. Okei, hieman turhan kontrolloitua minun makuuni, mutta suurpiirteisesti fiksua. Itse lisäisin, että pikku herkku silloin tällöin ravitsee myös mieltä ja torjuu stressiä. Mutta kehossa tapahtuvia prosessejahan nämäkin toki ovat.
Ostin muuten pikku hamosen joulualesta kokoa 38!!! Hieman kireä vielä, mutta oli se minulla päällä jo uuden vuoden juhlissa. Mukavaa on ollu myös huomata, että iho on alkanut kirimään kasaan kovaa vauhtia! Pelkäsin kyllä, että mimmonen kengurupussihan minulle jää, mutta näyttäisi siltä ettei kovin kummoista. Ihan siloinenhan vatsastani ei tule koskaan, koska arvet on ja pysyy. Mutta eipä minua muutama pikku juova paljoa enää haittaa ;)
Maltillista ja mielekästä painonpudotusta teille ystäväiseni! TSEMPPIÄ!
Hei!
Ensikisi onnittelut todella paljon Kakkoselle kovasta pudotusmäärästä. Saat olla itsestäsi todella ylpeä. Sinusta voivat monet ottaa esimerkkiä.
Itselläni painoni tänä aamuna 66,3 kg. Menkat alkoivat tänään niin taas on turvotusta ilmassa. Onneksi painoni laskee heti, kun nämä on ohi. Tänään pidin vapaapäivän. Ihan kiva saada neljän päivän loma. Aamulla, kun heräsin söin aamupalan, ja lähdin lumitöihin. Lumitöiden jälkeen lähdin vielä 5 kilometrin lenkille. Täällä tupruttaa tälläkin hetkellä lunta. Joten huomenna taas lumitöitä tiedossa. Sais pikku hiljaa kyllä tuo lumentulo riittelemään ainakin minulle.
Viikonlopulle ei ole mitään erikoista suunnitelmaa. Huomenna ajattelin juoda pari lonkeroa saunan jälkeen.
Eipä tässä muuta tällä kertaa kuin lumista viikonloppua vain teille jokaiselle.
saniussa lukemissa 98,9 kg ja pituus 168. ikä 54.
eikä tälle keväälle ole tiedossa mitään mullistuksia ;
kuntosali, tantsuja, ja yks jumppa viikoossa.
olen jättänyt lihat pois lokakuussa eikä mitään ole tapahtunut painossa.
tosin illanistumiset tv:n ääressä jää nyt keväällä pois, kun aloitan tietokonekurssin ja sitten harjoittelen tekemään kurssilla ruokaa.
mukana ollaan, vaikka tuloksia jäädään odottelemaan.
Onnittelut onnistujille ja hyvien ruokatapojen omaksujille! Uskon, että jonain päivänä minäkin...
Onnea kakkoselle aivan mahtavasta suorituksesta. On ollut tosi mukavaa lukea noin hienosta onnistumisesta.
Psyykkasin itseäni uuteen alkuun. Tavoite on -4 kg vuoden 8 ensimmäisen viikon aikana. Viikko 9 on lomaa ja se otetaan rennommin. Paino lähti heti laskuun, kun jätin pois karkit, suklaat, kakut ja pullat. Viikolle 1/8 tulos oli -1 kg eli paino oli tänään tasan 70 kg. Kyllä tämä osataan kunhan vaan toimitaan niin kuin kuuluu.
Polveni on vaivannut kovasti ja kävin noin kuukausi sitten lääkärissä. Lääkäri kyseli liikuntatottumuksia ja minä olin ihmeissäni, kun omasta mielestäni olen kohtuullisesti liikkuva ihminen. Nivelrikko tulee ylipainoisille vähän liikkuville ihmisille. Liikunta estää nivelrikon muodostumista. Saamassani ohjeessa laihdutus oli mainittu yhtenä keinona vaivan helpoottamiseksi.
Tsemppiä kaikille tulevaan viikkoon. Ei tehdä tyhmyyksiä.
Hei!
Taas on viikkotuloksen ilmoituksen aika. Painoni tänä aamuna 65 kg. Eli nyt sitten taas ollaan niissä lukemissa jossa haluankin painoni olevan. Viikko on mennyt jälleen todella äkkiä. Työmatkat olen edelleenkin kulkenut kävellen. Olo on aivan loistava tällä hetkellä.
Talvi saisi minun puolestani ruveta pikkuhiljaa muuttumaan kevääksi. Täällä on tullut nyt muutaman päivän aikana paljon lunta. Nyt saa jo tarkkaan miettiä minkä tuota lunta heittelee, kun lumitöitä tekee. Sunnuntaille on luvattu jälleen lunta. No pääsee taas tekemään lumitöitä. Tuo lumitöiden tekeminen on myös toisaalta kivaa hyötyliikuntaa. Kalorit kuluu ihan mukavasti siinä hommassa.
Kaikille kivaa talvista viikonloppua, ja yrittäkäähän pysyä opitussa terveellisessä ruodussa.
Hei kaikille!
Viikko on taas hurahtanut äkkiä ohi. Painoni on tällä viikolla pyörinyt koko ajan 65 - 65,4 kg ympärillä. Tänä aamuna 65,2 kg. Olen ihan tyytväinen tähän lukemaan. Eilen kävin ensimmäisen kerran kuntosalilla työpäiväni jälkeen. Tuntui ihan kivalta. Kokeilin kuntopyörää, ja juoksumattoa sekä kahvakuulia. Ensi viikolla taas torstaina teen saman jutun uusiksi. Kuntosalilla olen tunnin kerrallaan. Joten kotiin pääsin eilen vasta 5 kieppeillä.
Viikonlopulle ei ole mitään erikoiisa suunnitelmia. Huomenna ajattlelin hieman siivota. Viedä mattoja hieman ulos, ottaa pölyjä ja imuroida. Tietenkin lenkkeilen myös viikonlluna molempina päivinä.
Kaikille muakvaa viikonloppua, ja nyt on pakko minun jatkaa töitäni.
Hei!
Taas ilmoittelen viikko tuloksiani. Painoni tänä aamuna tasan 65 kg. Eli ihan hyvin ja nopeasti mennyt jälleen viikko.
Eväinäni olen nykyään kujettanut töissä banaania ja profeel ananas rahkaa. Eli yhteensä n. 200 kaloria syön ruokatuntini aikana. Se riittää minulla ihan hyvin, kun joka aamu syön kunnon aamupalan ennenkuin lähden töihin. Sitten tietysti jo kotona taas lämmin ruoka maittaa, kun pääsen kotiin kävellen. Vettä juon edellen 2 lirtaa päivässä. Mulla on töissä aina mukanani 0,5 litran vesipullo.
Onneksi tänään alkoi viikonloppu. Huomenna ja sunnuntaina saa nukkua niin myöhään kuin haluaa. Tietenkin teen taas pitkiä kävelylenkkejä molempina päivinä viikonloppuna.
Kaikille hauskaa viikonloppua, ja onnitelut teille jokaiselle tähän astisita tuloksista.
Lueskelen usein tätä ketjua ja nyt vaan ihmetyttää tämä Tiina, joka sitkeästi jaksaa jatkaa tätä ihan ylipitkää ketjua, vaikka uusikin tälle ryhmälle on aloitettu. Tätä ei enää jaksa kelata:).