minkä takia asuntoautojen täytyy ajaa 90 km/h, kun niillä saa lain mukaan ajaa 100 km/h.Ajan työkseni linja-autoa lapissa ja vuoroni yhteispituus on n. 600 km. Linja-autoissahan on nopeuden rajoittimet säädetty 100km/h ja sitte kun joutuu jatkuvasti näin kesäaikaan ajamaan noiden köröttelijöiden perässä niin äkkiä on myöhässä aikataulusta. Älkää vastatko tähän sen vanhan laskemistavan mukaan : kaksi autoa ajaa 100km, toinen 100km/h,toinen 90km/h, kuinka paljon on ajansäästö? Miettikää sitä jos bussi joutuu 600 km,n matkalla jatkuvasti pysäkillä käytyään juuttumaan 90km/h tunnissa ajavan perään, paljonko se on aikataulusta myöhässä 600km jälkeen ?
Kertokaa ihmeessä
2
182
Vastaukset
- 1+1+1+1= 4
putoo 1,5 - 2,0 litraa kun vauhti putoo 100 > 90 km/h, siinä yksi syy. Toinen on tuulen vaikutus, "vatkaaminen". Kolmas on rauhoittava jouten olo lomalla, maisemien katselu, ei tartte tuijotella nopeusmittaria. Siinä muutama.....
Sinun kannaltasi se on tietysti ikävää ja aiheuttaa hampaiden kiristelyä......jonkun on mentävä kyykkyyn joko sinä ja kolme matkustajaasi tai me neljä lomalaista. Arvaas miten käy ? Ei pahalla......... - Mietippäs tarkemmin
Linja-autokuskin pitäisi tietää, että useimmilla matkailuautoilla on 80 km/h ajoneuvokohtainen nopeusrajoitus.
Pari vuotta sitten tuli laki, jonka mukaan osa autoista voidaan rekisteröidä 100 km/h kulkeviksi. Edellytyksenä ovat ABS-jarrut, turvavyöt kaikille matkustajille sekä turvatyynyt edessä kuljettajalle ja repsikalle.
Aloittajan kysymys: "miksi asuntoautojen pitää ajaa 90 km/h" tuntuu oudolta. Ehkä se johtuu siitä, että 80 km/h rajoitetut ajavat kuin rekat, eli 10 km/h ylinopeutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417467Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393891Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172178- 421447
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261447- 331362
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3411190Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411002Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23938Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7907