Olen valmistunut vuosi sitten keväällä maalariksi. Nyt jäin pari viikkoa sitten työttömäksi. Kun olin koulussa, niin siellä piti liittyä rakennusliittoon. Nyt pitäis hakea sitä työttömyys päivärahaa. En oikein ole varma että kuulunko enää rakennusliittoon, kun en muista että olisin maksanut jotain jäsen maksuja.
Mun yks työkaveri sanoi, että jos mulle tulee se rakentaja lehti, niin silloin kuulun rakennusliitoon? Tarkoittaako siis ton lehden tuleminen, että kuulun liittoon?
Mun yks työkaveri sanoi, että jos mulle tulee se rakentaja lehti, niin silloin kuulun rakennusliitoon? Tarkoittaako siis ton lehden tuleminen, että kuulun liittoon?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jäsenasioiden palvelurinki:
020 690 231 (puhelinpalveluaika klo 9.00-15.30)
Olet koulussa ollessasi liittynyt opiskelijajäseneksi. Opiskelijajäsenyys on maksuton ja Rakentaja-lehti tulee, mutta työttömyysturva ei kartu. Tämä on sinulle aivan varmasti kerrottu. Jos et työssä ollessasi ole maksanut jäsenmaksua tai tehnyt työnantajan kanssa jäsenmaksuperintäsopimusta, niin senttiäkään et kassalta saa.
Minua kyllä ihmetyttää, miten vielä nykyaikana joku voi olla niin tietämätön ja kyvytön ottamaan asioista selvää, että sössii mahdollisuutensa ansiosidonnaiseen tuolla tavalla. No, saathan sinä Kelalta parikybää päivässä ja hyvällä tuurilla asut vielä kotona. Ehkä silloin pärjäät.
Liiton jäsenyys ei sinua tässä auta. Sinun tulee olla 10 kk työttömyyskassan jäsen, jotta saisit ansiosidonnaista.
Ei hän se nyt noin ole, jos liityt liittoon kuulut automaattisesti liiton kassaan. Vai onko pölvästi tutkain kuullut että joku kuuluisi liittoon mutta ei kyseiseen kassaan. Ainoastaan Loimaan loiseläjäkassaan kuuluva voi kirjoittaa noin tyhmiä. Rakennusliittoon kuulut jos olet maksanut itse tai työnantajaperinnän kautta jäsenmaksusi. On oikeasti outoa ettei varmista toimeentuloaan tämmöisinä aikoina kun rajan yli tulee halpatyövoimaa kymmenin tuhansin.
on tiettävästi paljonkin. Ay-liitto ei saa markkinoida tällaista jokomolemmattaieimitään kytkypakettia tai kieltää liiton jäsentä liittymästä toiseen työttömyyskassaan.
Työttömän pitää ilmottautua työttömäksi työnhakijaksi ihan ensimmäisenä työttömyyspäivänä Työ ja Elinkeinotoimistossa niin saa jotain päivärahaa jostain jossain vaiheessa. Töitä pitää hakea se on se ensimmäinen, toinen ja kolmaskin asia kun ollaan työttömänä. Töitä voi löytyä läheltäkin, vaikka naapurista, talon maalausta josta maalauttaja saa kotitalousvähennyksen. Siellä Työ ja Elinkeinovirastossa osaavat auttaa, heillä on oma rekrytointi/työnvälityksensä.
Lienet tyypillinen nykypäivän liiton uusi jäsen. Et älyä itse yhtään mistään. Ketään ei kiinnosta sinua opastaa, ei varsinkaan luottaria. Oma tolloutesi kruunaa kaiken. Sinunlaisiasi on liitot pullollaan.