...kesä meni...jäikö hyvä mieli vai paska maku suuhun.... =)
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
ei jäänyt muuta kuin ärsyttävät muistot helteistä, no nyt alkaa jo viilenemään.
...on piiitkä kylmä talvi pian edessä.... =) ...josta en juurikaan pidä....
talvi edessä nääs
...sinä sitten.... vai... =)
.
siellä alapuolella tippuu maasta pois
.
Taisipa jäädä hiominen-maalaminen-linja tältä kesältä mieleen eniten ja helteet.. Ja näin loman loppuessa voikin sitten miettiä, että mikä loma ja missä.. ;) Ja arki taas vastassa..
...eli rakennuksien huoltoa ollut.... sinulla on mimun luonto.... =)
.
ei sada ei sitten millään
Pakko ite roudata vettä sähköttömällä mökillä
.
...sitten tälläisen laiskan viheriökön parturoijan unelmakesä..... =)
.
ei tarvinnut montaa kertaa leikkuria käynnistää
.
Ihana lämmin kesä.
Kivoja tapahtumia.
Juhlia.
Uusia ystäviä.
Marjaretkiä.
Uimista.
Soutelua.
Aurinkoa.
...kuin myös... =))
mitäpä sitä turhia kierteleen.
....mitäpä tuohon nyt sanoisi.... ikävää.... =)
En mä halua vielä ajatella kesän olevan ohi.. Toivon edelleen helteiden jatkuvan vielä pitkälle syyskuuhun asti.:)
Mutta mitä tähänastiseen tulee, niin plussan puolella ollaan erään tietyn merkityksellisen asian johdosta. Tosin on sitä epäonneakin tähän kesään mahtunut muiden juttujen takia.
...kyllä se on ohi....mutta alkusyksy on myös jees...sieniä, valokuvausta ja ilma raikas..... =)
Ei meillä ole vielä ohi.:) Ihmiset ainakin on sortseissa, sandaaleissa ja t-paidoissa sekä uimarannoilla tungosta samoin kuin kuukausi sittenkin, ja on lämmin!
...täällä on jo syksyn merkit ilmoilla....tuoksut ja eläimien käyttäyminen.....niistä sen näkee... =) Nyt sinne saunaan...
hyvin. Seksiä olis voinut olla enemmän kiitos kysymästä.
Nii voidaan laskee paljonko suunnilleen jäi puuttuun.
muistais...mistä se kesän alku lasketaan?
Tilastokeskuksen standardilla.
Sauna on maalissa, laituri pehmiää omalla vauhdillaan?
Minä vietin kesäni hienoimmat hetket Etelä-Savossa. Tehtiin se melontaretki lopulta Puulan saaristoon ja seutu oli aivan loistava! Vaikea sanoa miten se erosi Saimaan vesistä, mutta oli se erilainen. Mun silmään ja makuhermoon Puula on puhtaampi kuin Saimaa. Juotiin raakana eikä tehny häijyä, kuten Saimaalla kuitenki moninpaikoin tekee.
Rakastan Puulan kuikkia: suurin parvi tällä retkellä oli 17 kuikkaa samassa jonossa ja taitaa olla isoin jengi minkä olen nähnyt.
Mökkeilin myös naiseni kanssa Saimaalla. Meillä oli vanha mylly mökkipaikkana ja siinä oli sievin pikkusauna jossa olen koskaan saunonut: vaaleanpunanen ja kenkälaatikon kokonen :-)
Se oli joen varressa ja maantien silta meni melkein saunan yli. Ensin se häiritsi, mutta pian me hoksattiin että autoilijat ei ehdi edes tajuta että siinä on sauna: kelluskeltiin koko viikko alasti siinä sillan alla ja asuntovaunut jyrrytti 20 metrin päästä ohi :-)
...tässä kotijärvessä on hitunen humusta, mutta muutoin käy kyllä juomavedeksi. Kuikkia oli tuossa 25 kpl viime syksynä, joutsenia 5 kpl.... joo...kesä meni rakennuksien kanssa touhutessa, ja sävellellessä... =)
onnistunut Saimaalla näkemään kovin suuria kuikkaparvia, kahden yksilön lauma taitaa olla ennätys... mut sinä puhut muuttoparvista eikös?
...muuttoa ne teki.... =)
Vaikeinta oli saada toukka hymyttömäksi passikuvaan.
(kaikkea paskaa sitä vaaditaan)
olitko se sie ilosaaressa 12 pv. tuo kuva galleriassas on nii tuttu :9 muistakko " whiskey in the jar""
...sotket johon kuhun toiseen...en ollut.... =)
johtuen pomosta. Onneksi loppuu kahden kuukauden ja kahden viikon päästä. Siitäkin ajasta kaksi viikkoa lomaa.
Ensimmäinen viikko ensi kuussa ja kuukausi sen jälkeen toinen viikko ja loman jälkeen viikko töitä.
...ota syksystä kaikkia irti...onhan sekin hienoa aikaa....varsinkin valokuvaajalle, joka olet... =)
Toivottavasti myös tänä syksynä tulee luumuja syövä ketunpoika ja kamera on mukana
toi, ois voinu olla olemattakin.
tuo meni, helteiden puolesta hyvä et meni..muuten kesä sais jatkua. En tuosta lumesta niin vällää...Ei mulla isompia paskanmakuja suussa ole. Jotain on, mut se maku siitä hälvenee.