http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2010/08/19/diesel-auto-puri-itseaan-nilkkaan/201011425/139
Nyt kaikki dieseleitä ostelemaan.
Nyt kaikki dieseleitä ostelemaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei mene ihan jakeluun toi artikkeli.
Bensiinin ja dieselin hinnan erotus on tällä hetkellä keskimäärin luokkaa 25 senttiä/litra. Esimerkiksi vuonna 2008 hintaero on ollut pienimmillään alle 10 senttiä/litra. Toimittaja jossain viisaudessaan vertaa Enontekiön dieselin hintaa 1,26 euroa/litra halvimpaa 95 hintaan 1,35 euroa/litra (Kärkkäinen Lahti)!
Samalla järkeilyllä minä voin verrata Enontekiön 95 hintaa 1.549 euroa/litra halvimpaan dieselin hintaan 1.069 euroa/litra. Hintaero melkein 50 senttiä per litra!
Nämä talouslehdet ovat vajonneet jonnekkin seiskan tasolle..., autolehdet ovatkin olleet siellä jo monta vuotta.
Löpöä tankkiin tai vielä viisampi laskee lämmitysöljyä pannuhuoneesta.
Tupaöljy oli kalliimpaa, kuin traktoriaine, eli miksi se viisaampi laskisi sitä tupaöljyä pannuhuoneesta ja mahdollisesti vielä kuluttaisi pumppunsa?