Meni sitten vanha auto lunariin (ei oma moka) ja vakuutusyhtiöltä sain 15000€.
Uutta pitäisi saada alle ja tuo raha on siis maksimisumma (opiskelijan budjetti...)
Eli auton voisi olla joko suomesta yhtähyvin kuin saksasta. Mistä vaan mieluinen löytyy.
Olen vähän katsellut vaihtoehdoiksi BMW 325i coupe tai sedan, Audi A3 tai 4 1.8t quattro, Volvo T4, Peugeot 206GTi, 306GTi, Renault Megane coupe 2.0 16v, VW golf GTi tai VR6, Passat 1.8t,
Nämä vaihtoehdot kaikki sopisivat budejettiini (osa täytyisi hakea saksasta jotta saa sopimaan)
Mielipiteitä tai ehdotuksia muista malleista/merkeistä.
Minkä itse näistä ostaisit?
Uutta pitäisi saada alle ja tuo raha on siis maksimisumma (opiskelijan budjetti...)
Eli auton voisi olla joko suomesta yhtähyvin kuin saksasta. Mistä vaan mieluinen löytyy.
Olen vähän katsellut vaihtoehdoiksi BMW 325i coupe tai sedan, Audi A3 tai 4 1.8t quattro, Volvo T4, Peugeot 206GTi, 306GTi, Renault Megane coupe 2.0 16v, VW golf GTi tai VR6, Passat 1.8t,
Nämä vaihtoehdot kaikki sopisivat budejettiini (osa täytyisi hakea saksasta jotta saa sopimaan)
Mielipiteitä tai ehdotuksia muista malleista/merkeistä.
Minkä itse näistä ostaisit?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mieleen tulee vaikkapa sopiva Honda, tuohon rahaan löytyy jo hyviä. Noista ottaisin bemarin ja sedanina. Ehkä miettisin myös E34 koppaista eli viimeisiä "vanhakoppaisia" 525:a
Mikäköhän hondan malli sopisi listaan?
E34 Bemari olisi ihan jees mutta vähän turhan iso auto tarpeisiini. E36 300-satanen olisi kooltaan vähän sopivamman kokoinen.
Jos 5-bemu on liian iso, niin enpä tiedä. Accord:a meinasin tarjota, mutta on aika samaa luokkaa.. Toisaalta, ei passat:n juuri pienempi taida olla. Civic:stä ei ole kokemusta.
Audi tietty, tosin A4:ää ei välttämättä 15 tonniin irtoa 1.8t:llä, vapareilla kylläkin.
Haet huoltoasemalta ilmaisen autopokkarin ja alat selaamaan sitä, katso mitkä osuu likimain hintaluokkaasi ja saat jonkinlaisen käsityksen mitä vaihtoehtoja voisi löytyä.
minä ostaisin toyota supran tuolla rahalla, siis vm. 87-92. se on nopea ja upea kaikilla herkuilla.
onhan se vähän iäkäs jo, mutta tuolla rahalla saat loistokuntoisen ja jää vielä taskurahaakin
on "vaatimaton" budjetti opiskelijaksi. Moni työssä käyväkään ei osta noin kalliita autoja.
Ei se tyyppi niit ite säästäny tai tienannu. toi 15 tonnii tuli siit vakuutusytiön lunastuksest.
Mistäs se auto oli joka lunastettiin???
HALOO!!!
Joka pennin olin itse tienannut ja maksanut.
Se on opiskelijallekin mahdollista. Se on vain valinnoista kiinni mitä haluaa...
Itsellä ikää 32, pieni pätkä rivitaloa, uusi auto pihassa (vaihtuu n. 3 - 4 v välein) uusi MP harrasteena. Palkka sellaista karvan yli suomalaista keskiarvoa. Vaimolla tietysti myös auto MP.
En tiedä sitten tupakoitko, ryyppäätkö, matkusteletko tai syötkö tavanomaista enemmän, tai onko sinulla jotain muuta outoa rahareikää kun autot tuntuu kalliilta (veneily on yksi hyvä tapa kuivattaa budjetit nollaan).
Mutta jos on luottotiedot kunnossa voi aina ostella kun osarit ovat sopuhintaisia.
vakuutusyhtiö ei maksa korvauksia tyhjästä
Olen työssä sellaisella alalla, jolle olen itse halunnut eli pidän työstäni. Saan palkkaa 1650 eur/kk/brutto. Siitä 25% veroa ja muut vähennykset. Asun yksin kaksiossa, vuokra vähän yli 400 euroa kuussa. Lainaa ei ole penniäkään, en ole halukas ottamaan lainaa. En ryyppää (perjantaina saunaolut), enkä tupakoi ja elän muutenkin terveellisesti. Harrastan kaikenlaista liikuntaa. Ehkäpä vaan olen väärällä alalla töissä, mutta en näillä tuloilla viiti ostaa kovin kalliita autoja lainarahojen turvin. Riittää halvempikin kottero, jonka pystyn maksamaan käteisellä. Opiskeluaikana ei olisi todellakaan ollut vara ostaa mitään 15000 euron arvoista autoa.
ehottomasti vähän tuunattu ja laitettu cosworth sierra..joko 2wd tai 4wd...miten mieli tekee... siinä on jotain hohtoa...
takavetosia saa helposti 300hp reilulla kymppitonnilla ja HYVÄKUNTOSIA
Ohje: osta max 2 te:n auto, japsina saat kulkevan ajopelin esim. vm-89-90 Corolla tai Sunny. Laita opiskelijana loput 13 te rentoon opiskelijaelämään (kapakat, viina, huorat yms) ja nauti!
ja suosittelen; Volvo 850 T5, mukava, edustava, laadukas ja suorituskykyinen auto. Suosittelen tuontiautona.
Osta Chrysler, 15keurolla saat vahan ajetun, tilavan ja isomoottorisen Stratuksen. Ynna paljon varusteita.
niin perkeleesti noi jenkkivehkeet.
Olishan sellanen T5 volvo aika kova kulkemaan, luotettava ja tilava mutta on vähän turhan aikuismainen auto "isi-liising".
Ei jenkkiä kiitos.
laittaa uotohn T5:een vaikka sitten T5R:n etupuskuria, takalippaa, kirkasta optiikkaa, sävylasia ynnämuuta hebeliä jos tahdot autoa ulos "isi-liising"- muotista. Itse olen 25 vee ja ajelen ko. lootalla, ei haittaa "vanhusten auto"- status kun auto kuitenkin kulkee mukavasti.
Osta kerralla AUTO, älä ajoneuvoa. Koeaja vaikka 15 te:n W124- tai C-Mersu, koeaja kunnon lenkki. Huomaat hyvin pidetystä yksilöstä sen, että ei juuri uutta häpeä. Jos ajat vuodessa kohtuu vähän, ota bensakoneella, jos paljon, huoltohistorialla oleva diesel.
Huomaat että on Autoja ja ajoneuvoja...
Mun mielestä ei kannata unohtaa noita sun vaihtoehdoissa olleita ranskalaisia...
On luotettavia, erittäin hyviä ajettavia, ulkonäköö riittää,ja vauhtia myös ihan tarpeeksi =)
Kannattaa ainakin käydä koeajamassa 206 tai 306/307...
Kannattaa käydä koeajamassa 206 tai 306/307.