En ymmärrä miten ihmiset voivat hyväksyä muovi kenkiä. Andiamon talvikengät ovat tekonahkaa jossa on 15cm korkoja ja hajoavat 2 käyttökerran jälkeen,
HALOO?? eletään Suomessa! miten helvetissä voi kävellä 15cm koroissa, tai rikkinäisissä kengissä? ylensä tekonahka ei kestä ollenkaan vettä. Olen huomannut että monilla haisee jalat, koska ne muhii kosteissa keinonahka kengissä.
Sitä paitsi korot käytetään silloin ku ei ole lunta.
HYI!
ei pitäisi olla niin vaikea tehdä laadukkaat tyylikkäät kenkiä. Jos haluu laadukkaat ni sitten on olemassa mummo kenkiä. Entäs jos ei halu sellaisia?
Onko mä tosiaan ainut joka on huomannut kuinka huonolaatuisia kengät ovat? vilkaisee sekunnissa ni näkee kuinka kamalia ne on. Mun vanhempien kengät on kestänyt 30 vuotta. Miksi mun kengät ei voi?
HALOO?? eletään Suomessa! miten helvetissä voi kävellä 15cm koroissa, tai rikkinäisissä kengissä? ylensä tekonahka ei kestä ollenkaan vettä. Olen huomannut että monilla haisee jalat, koska ne muhii kosteissa keinonahka kengissä.
Sitä paitsi korot käytetään silloin ku ei ole lunta.
HYI!
ei pitäisi olla niin vaikea tehdä laadukkaat tyylikkäät kenkiä. Jos haluu laadukkaat ni sitten on olemassa mummo kenkiä. Entäs jos ei halu sellaisia?
Onko mä tosiaan ainut joka on huomannut kuinka huonolaatuisia kengät ovat? vilkaisee sekunnissa ni näkee kuinka kamalia ne on. Mun vanhempien kengät on kestänyt 30 vuotta. Miksi mun kengät ei voi?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Minun mielestäni laadukkaita kenkiä saa kyllä, jos on valmis maksamaan. Harmillista kyllä.
Minkälaisia kenkiä olet vailla? Olen kiertänyt ns. parempia kenkäkauppoja niin pitkään, että ehkä saattaisin tietää, mistä löytyy.
Kyllä talvellakin voi käyttää korkoja ihan hyvin, mutta korkojen olisi hyvä olla aitoa kumia. Silloin ei liukastele.
Mutta ärsyttää minuakin se, että nykyiset talvikengät kestää yhden talven.
Eli siis Andiamossa on upeita kenkiä mutta se on vain illuusio, tietää että ne mene rikki heti samantien.
Siis haluaisin löytää sellaisia mitä on kaikissa kaupoissa mutta kestäviä. Täytyy olla aitoa nahkaa. :)
Tuntuu vain niin kurjalta ku ei mitkään kengät kestä talvella, menee 5 paria. Sitten tulee kylmä ja joutuu aina pelkää että milloin ne hajoo voinko kävellä noin pitkän matkan?
Andiamon kengät ihan paskoja. Muistakaa hyvät ihmiset anta palautetta! Kengät ei saa hajota heti!!!!!
Minkä merkkisiä ovat ne Andiamosta ostamasi kengät, jotka ovat ihan paskoja?
- onko ne 130 euroa maksavat Pianot, 120 euron hintaiset Tamarikset vai 60 euroa maksavat Apple Greenit? Hinnassa ja laadussa on jotakin korrelaatiota, ei kuudellakympillä saa kokonahkaisia kestäviä talvisaapikkaita, kun tuplaa budjetin on jo jotakin toivoa.
Jos haluatte, että kauppoihin ilmestyy hyviä kenkiä niin jättäkää ne huonot ostamatta! Viimeksi ostin itselleni nahkaiset nilkkurit K-kengästä, kengissä kunnon kumipohja ja tilaa varpaille, en tarvitse 15 cm korkoja, kun pituutta on melkein 180 cm. Myyjä antoi hoito-ohjeet ja pyysi tarkkailemaan korkolapun kulumista, korko on iskuvaimennettu eikä lappu saa kulua kokonaan, jottei iskuvaimennuskerros ala kulua korkolapun alta. Korko kopisee ihanasti vaikka onkin vaimennettu. Kyse ei ole mummokengistä vaan trendinilkkureista ilman turhia remmiä ja niittejä, sopii tosi hyvin pillifarkkujen kanssa. Laitoin kunnolliset pohjalliset heti uutena, saan sitten kengät helposti kuiviksi kun otan pohjalliset pois erikseen kuivumaan.
"Minkä merkkisiä ovat ne Andiamosta ostamasi kengät, jotka ovat ihan paskoja?
- onko ne 130 euroa maksavat Pianot, 120 euron hintaiset Tamarikset vai 60 euroa maksavat Apple Greenit? Hinnassa ja laadussa on jotakin korrelaatiota,"
Kaveri osti viime talvena Andiamosta 130 euron nahkasaappaat, parhaat mitä sieltä löytyi ja ne hajosivat jo seuraavana päivänä. Yritti palauttaa ja saada rahoja takaisin, mutta Andiamossa vain sanottiin että kengät pitää viedä suutarille korjattavaksi ja rahoja ei saa takaisin.
Ei kannata ikinä ostaa Andiamosta kenkiä, ne ovat kalliita ja tasaisen surkealaatuisia ilman hintakorrelaatioita! Samalla rahalla olisi saanut oikeasta kenkäkaupasta (ei ketjumyymälästä) laadukkaat ja vähintään 10 vuotta kestävät kengät. Pysykää kaukana ostoskeskuksista ja kaikista vaate- ja kenkäketjuista jotka hankkivat kengät sieltä mistä saa halvimmalla laadusta piittaamatta ja myyvät 100-kertaisella ylihinnalla eteenpäin.
En myöskään ymmärrä, että ihmiset suostuvat kulkemaan muovikengissä ja saappaissa. Sitä taas en ymmärrä, että et lyödä laadukkaita nahkaisia kenkiä, varsinkin jos asut vähän isommassa kaupungissa. Minusta on tosi helppo löytää laadukkaita esim. talvisaappaita, jos on valmis maksamaan n. 120 euroa ja siitä ylöspäin. Tänä vuonna sen lisäksi löytää tosi helposti oikein matalia ja silti siroja nahkaisia saappaita, eikä ne mitään mummomallisia ole. Paljonko olet sitten valmis maksamaan? Halpaa ja hyvää, sellaista yhdistelmää ei ole olemassa, kun sen tietää, niin ei pitäisi olla mitään vaikeuksia.
"Minusta on tosi helppo löytää laadukkaita esim. talvisaappaita, jos on valmis maksamaan n. 120 euroa ja siitä ylöspäin. "
Tuo oli totta vielä 10-20 vuotta sitten, jolloin kenkien korkeaa hintaa vielä perusteltiin sillä että kengät kestävät 30 vuotta eikä jatkuvasti tarvitse ostaa uusia. Nykyään esim. 200 euron kengät ovat todellisuudessa korkeintaan parin euron arvioisia, mutta ihmiset ovat vain tottuneet maksamaan kengistä korkeaa satakertaista ylihintaa. Itse asiassa mitkä tahansa parin euron sukatkin kestävät paljon kauemmin kuin nykyaikaiset 200e kengät. Jos kertakäyttöisestä sadetakista pyytäisi samaa hintaa kuin hyvästä nahkatakista, porukat mielellään ostavat, eihän se voi olla huono kun se on niin kallis.
"Minusta on tosi helppo löytää laadukkaita esim. talvisaappaita, jos on valmis maksamaan n. 120 euroa ja siitä ylöspäin."
Voisitko saman tien kertoa, missä myydään laadukkaita miesten talvikenkiä? Esim. itiksen ja kampin ostareilla on kenkäkauppoja vieri vieressä, mutta ne ovat täynnä pelkkiä kiinalaisia muovikenkiä. Kalliimmissakin brändikengissä on vain ohut nahkapäällyste ja vuori on keinotekoisia materiaaleja.
Tietysti esim. strike shopissa (helsinginkatu 14) myydään dr martens kenkiä, englannissa valmistettuja ja 100% nahkaa (myös vuori), ottaisin sellaiset heti mutta kun samanlaiset on turhan monella varsinkin kallion baareissa. Jos ei kalliossa muuten käy niin kannattaa käydä kengät hakemassa.
Missä muualla pk-seudulla myytäisiin laadukkaita miesten talvikenkiä, muita kuin dr martensin 1490 ja 1919 vintage malleja (jotka siis ovat englannissa valmistettuja nahkakenkiä, loput martenssit kylläkin ovat niitä kiinalaisia muovikenkiä).
siis eihän edes 150 eurolla saa hyviä kenkiä mistään. Katsoin Aleksi13sta kenkiä ne oli ALENNUKSESSA 110 euroa. Tutkin niitä, pohja oli tekomateriaali ja liimattu. Sisävuori polyesteri. Oisivat hajonneen samantien.
Minä en vain ymmärrä miksi kukaan ei puhu tästä asiasta!
Siis mitä helvettiä tollaisia kenkgillä tekee loskassa?????? tämähän näkee jo, ihmiset täällä Helsingissä käyttävät kumisaappaita tyylikkäiden vaatteiden kanssa koska ei ole muuta. ei vain ole!
Ne kalliit ovat aivan samaa paskaa kun halvatkin. Ei ole tarkoitusta kiroilla mutta kun suututtaa niin paljon. 3 päivä ollut märkissä kengissä.
"Siis mitä helvettiä tollaisia kenkgillä tekee loskassa?????? tämähän näkee jo, ihmiset täällä Helsingissä käyttävät kumisaappaita tyylikkäiden vaatteiden kanssa koska ei ole muuta. ei vain ole!"
On kumisaappaitakin näkynyt (hupaisa näky turkisrouvan jalassa), mutta jos olet huomannut niin paljon näkyy pukumiesten päällä myös kalosseja, jotka on tarkoitettu tällaisille loskakeleille. Kalossien alla voi olla vaikka hienot ja kalliit antique broguet handmade in Italy. Esim. stockalla myydään hyviä kumikalosseja jotka eivät pahemmin luista jäisillä jalkakäytävilläkään.
Voi käyttää myös laatumaihareita hyvällä kumipohjalla, mutta nekään eivät ole kätevät riittävän syvissä lätäköissä, jalat kastuvat vaikka kenkä jonkin verran pitää vettä. Kyllä kalossit ovat tyylikkäin ja paras valinta.