Saako apteekista ilman reseptiä mitään lääkettä jännittämiseen (yhtä tilaisuutta varten), vai pitääkö mennä lääkärin vastaanotolle?
Apua jännittämiseen
Jännittäjä.
12801
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
saa, lääkkeet reseptillä, sen sijaan jtkn valeriaana tms. luontaistuotetta saa
Toinen luontaistuote on teaniini, esim.
http://www.polarpharma.fi/antistress/
Tässä on sen verran aikaa, että tuota ehtisin kokeilla etukäteen. Suuret kiitokset!
Suuret kiitokset vinkistäsi. Toimi erinomaisesti ja aivot olivat kirkkaat kuin partaveitsi... Oli niin myönteinen kokemus (karäjäoikeuden istunto), että semmoiseenhan haluaisi useamminkin...
Eipä taida saada ilman reseptiä, eikä lekurikaan usein mielellään bentsoja määrää. Jännitykseen tepsivät myös jotkin ssri- ja snri-lääkkeet, mutta niitä pitää syödä kuukausia, jotta tepsivät sosiaalisten tilanteiden pelkoon.
Viinaa saa viinakaupasta.
Viina on ihan hyvä. Ainut vain että se haisee hengityksessä. Eikä sopivan pieni määrä pysy tuntikaupalla päässä. Olisi koko päivän kestävästä tilaisuudesta kysymys. Pitänee vetää viinaa sen verran, että uskoaltaa mennä lääkäriin;-)
Periaatteessa nuo luontaistuotteetkin voisvat olla hyvä vaihtoehto, mutta lienevätkö riittävän tehokkaita?
on kokemus. Minäkin suorastaan pelkäsin esiintymistä toisten edessä. Vuosien mittaan kun jatkoin vain sitkeästi, siihen tottui ja nyt voin hypätä koska tahansa yleisön eteen puhumaan. Kyllähän joskus hiki tunkee pintaan kun päälle parisataa ihmistä kuuntelee, mutta en anna kuulijoiden huomata sitä. Alkoholi tai lääkkeet voivat vaikuttaa myös negatiivisesti.
Ei tässä ole aikaa hankki kokemusta. Tilaisuus on reilun kahden viikon päästä...
Lekurit eivät tosiaan ihan hyvästä syystä helposti määrää bentsoja. Voit toki pyytää lekurilta reseptin sijaan mukaan esim. 2*2mg Diapamia. Kaksi sitä varten, että voit ensin kokeilla miten tuo vaikuttaa, ettei tule yllätyksiä.
Tietenkin jos tunnet jonkun, jolla on tai on ollut masennus, yleistynyt ahdistuneisuushäiriö, paniikkihäiriö, sos. tilanteiden pelko, unettomuus tms, niin voit kysyä että löytyykö kaapista jotain sopivaa.
että, eiintyjät ottavat ennen esiintymistä jännitykseen beetasalpaajaa esim propral, on reseptilääke.
Propral poistaa vapinaa, mutta ei juuri muuta.