E-pillerit ja hiustenlähtö

Oon syönyt e-pillereitä 18 vuotta ja päätin lopettaa femoden merkkiset pillerit kokonaan.
Menikö viikko ku alko tukka rasvottumaan. Jos illalla pesi hiukset oli ne aamulla jo nihkeet.
Sit alko tulla finnejä, olo oli ku 15 kesäsellä. Sen jälkeen alko päänahkaan tulla finnin näkösiä patteja jotka kutitti ihan hirveesti. Finnien kohdalta kaikki tukka lähtee kokonaan. Nyt olen ollut ilman pillereitä jo 5kk ja rasvottuva tukka/koko iho ja hiustenlähtö ei ole helpottanut. Tänään jouduin varaamaan ajan peruukkiliikkeestä, sen verran hiukset ovat harventuneet. Onko kellään ollut vastaavaa ja auttaako tähän helvetilliseen kutinaan mikään. Punkkeja ym ei ole, eli se on nyt pois suljettua.
2270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itselläni on vastaavanlainen tilanne. Lopetin femoden pillerit 2 vuotta sitten ja tukkaa on lähtenyt todella paljon! Päälaki alkaa paistaa joistain kohdin jo todella pahasti, lisäksi iho on huomattavasti rasvaisempi ja siihen tulee näppylöitä tasasin väliajoin. Päänahka on aika arka ja sitä kutittaa paljon! Ei ole todellakaan helppoa! Olen pähkäillyt tätä hiustenlähtöä ja päätin tänään mennä lääkäriin ja sain e-pilleri reseptin käteen. Lääkäri oli sitä mieltä että nuo oireet voisi helpottua kun alkaa taas syömään pillereitä uudestaan. Olin tietenkin myös huolestunut tulevaisuudesta eli kun käy samalla tavalla että lopettaa pillerit niin onko sama homma tiedossa. Sanoi että naisella eri elämäntilanteissa hormoonitasot vaihtelevat ja ei ole täysin varmaa käykö noin enää uudestaan. Noh nyt odotan että mekat alkavat niin saan alkaa popsia pillereitä uudestaan. Toivon että niistä on apua sillä en halua menettää kaikkia hiuksiani.. Joskus ne olivat niin paksut ja tuuheat.. nyyh..
MIten sinulla on käynyt? Onko ongelmat helpottunut tai oletko löytänyt jotain ratkaisua?

Äänestä
  • Heips. sama ongelma täällä jo toista kertaa. Eli kun lopetin pillerit hiukset tippu ja näppyjä tuli sitten usko loppu kesken ja alotin uudestaan e-pillerit sain hiukset takas. Nyt 2vuotta väliä ja uus yritys kun ei haluais turhaan hormooneita syödä ja sama juttu seuraavaksi varmaan peruukki ostoksille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onnex on peruukit kirjoitti:

Oon syönyt e-pillereitä 18 vuotta ja päätin lopettaa femoden merkkiset pillerit kokonaan.
Menikö viikko ku alko tukka rasvottumaan. Jos illalla pesi hiukset oli ne aamulla jo nihkeet.
Sit alko tulla finnejä, olo oli ku 15 kesäsellä. Sen jälkeen alko päänahkaan tulla finnin näkösiä patteja jotka kutitti ihan hirveesti. Finnien kohdalta kaikki tukka lähtee kokonaan. Nyt olen ollut ilman pillereitä jo 5kk ja rasvottuva tukka/koko iho ja hiustenlähtö ei ole helpottanut. Tänään jouduin varaamaan ajan peruukkiliikkeestä, sen verran hiukset ovat harventuneet. Onko kellään ollut vastaavaa ja auttaako tähän helvetilliseen kutinaan mikään. Punkkeja ym ei ole, eli se on nyt pois suljettua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu