Kannattaako nostaa? Venlafaxin 150mg(Efe)

Venlafaxin 150mg (Efexor) Syönyt pari kk annoksella 150mg, sitä ennen varmaankin vajaa 4kk 75mg. Tuntuu, että ei tuo apua tähän sos.jännittämiseen :( Kesän pitänyt pitkiä housuja kun jalat täynnä mustelmia sivuvaikutuksena. Lisäksi olen lihonut 4kg, vaikka tätä en kokonaan voi lääkkeen piikkiin laittaa ;( Kannattaisko enää kokeilla nostoa, niinkuin lääkäri tuossa keväällä ehdotti? Voiko isompi annos enää auttaa? MOnet lääkkeet on kokeiltu, tuntuu että bentsoista vaan apua ja niitä syönytkin nyt säännöllisesti eli lähes koko ajan noin 5vuotta. Välipäiviä välissä ollut ja kerralla menee 2x15mg oxaminia
4614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Venlafaksiinin teho nousee annoksen nousemisen myötä. Sosiaalisten tilojen pelkoon nämä lääkkeet ovat sikäli vähän hankalia, että hoitovaste saavutetaan vasta 4-12 kk kuluttua, eli vuoden pitäisi syödä lääkettä ennen kuin osataan sanoa, toimiiko lääke. 75mg on kovin pieni totuttautumisannos, joten sitä tuskin voinee laskea tähän aikaan.

Tältä pohjalta näin amatöörin arvio on, että jatka vaan sen syömistä ja nostaakin voi, mikäli haittavaikutukset eivät tule pahasti vastaan. No, tämä on vain amatöörin arvio ja yhtä päteviä, mutta vastakkaisia mielipiteitä varmasti löytyy.

Onhan psykiatri arvioinut tilanteen? Ne päivittäin työkseen ovat tekemisissä näiden juttujen kanssa, toisin kuin yleislekurit.

Äänestä
  • Mistä olet saanut tuon 4kk-12kk?! Että sis vasta vuoen kuluttua alkais vaikuttamaan?! Eihän useimmat käytäkkään kyseistä lääkettä kun ehkä puolisen vuotta?

    Äänestä

  • pöhhhhhhhhhh kirjoitti:

    Mistä olet saanut tuon 4kk-12kk?! Että sis vasta vuoen kuluttua alkais vaikuttamaan?! Eihän useimmat käytäkkään kyseistä lääkettä kun ehkä puolisen vuotta?

    Näin on kirjoittanut Turun yliopiston psykiatrian dosentti Tero Taiminen aihetta käsittelevään lehdykkään. Siis että osalla potilaista lääkevaste saadaan vasta vuoden kuluttua.

    Äänestä

Jos ei tunnu olevan apua niin ei varmaan ole sitten apua... jostain luin tutkimuksen jossa masislääkkeet auttoivat 60%:a tutkituista ja samaan aikaan lumelääkkeet auttoivat 40%:a. Eipä paljon lääkärit kerro näistä mahtavista tehoprosenteista (joka viiden löysi apua lääkkeestä tässä tapauksessa) lääkkeitä määrätessään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jataaaaaaaaaasssss kirjoitti:

Venlafaxin 150mg (Efexor) Syönyt pari kk annoksella 150mg, sitä ennen varmaankin vajaa 4kk 75mg. Tuntuu, että ei tuo apua tähän sos.jännittämiseen :( Kesän pitänyt pitkiä housuja kun jalat täynnä mustelmia sivuvaikutuksena. Lisäksi olen lihonut 4kg, vaikka tätä en kokonaan voi lääkkeen piikkiin laittaa ;( Kannattaisko enää kokeilla nostoa, niinkuin lääkäri tuossa keväällä ehdotti? Voiko isompi annos enää auttaa? MOnet lääkkeet on kokeiltu, tuntuu että bentsoista vaan apua ja niitä syönytkin nyt säännöllisesti eli lähes koko ajan noin 5vuotta. Välipäiviä välissä ollut ja kerralla menee 2x15mg oxaminia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu