Mitä kannattaa syödä aamupalaksi? olisi laihdutus edessä ja olisi kiva kuulla erilaisia vinkkejä mm. aamupaloista.
Auttaako rullaluistelu laihtumaan, jos käy kolme keltaa viikossa n. 14km lenkkejä? plus n. 5kertaa viikossa n.tunnin kävely lenkki.
Auttaako rullaluistelu laihtumaan, jos käy kolme keltaa viikossa n. 14km lenkkejä? plus n. 5kertaa viikossa n.tunnin kävely lenkki.
Vastaukset 14
Vanhimmat
lautasellinen kaurapuuroa ja siivu kokojyväleipää juustopalan kanssa. Lasi rasvatonta maitoo ja hedelmä. Oot elämäs kunnossa,pakki toimii ja ei tuu nälkä.
Itse otan aamulla ison kupin mustaa kahvia ja 200g purkin rae juustoa. Joskus vekoitan rae juustoon jugurttia.
aamupaloja ovat:
-Omena-kanelipuuro -pussit, tosi hyvää ja vain 120 kaloria, sekä vähäkalorista mehukeittoa
-Kellogs Special K -muroja ja mehukeittoa
-maustamatonta ja rasvatonta jugurttia sekä muroja tai mysliä
-ruissämpylä
-hedelmäsalaattia
-ilman rasvaa paistettu kananmuna
Näitä vaihtelen eri aamuina, kaikki ovat terveellisiä ja kaikkien kanssa voi syödä vielä lisäksi hedelmän tai lasin mehua jos siltä tuntuu.
Itse en aamuisin tarvitse paljoa ruokaa.
Ja kyllä rullaluistelu ja kävely auttavat laihtumaan, paitsi jos syö enemmän kuin kuluttaa. Liikunta on hyvä tapa joko suurentaa kalorivajetta tai kuluttaa jonkin "ylimääräisen" ruuan kalorit.
Yks vaasan ruispala (siis kaks puolikasta), päällä kevyt kasvirasvalevitettä ja pala vähärasvaista aamupalajuustoa. Lisäksi iso kuppi teetä. Terveellistä ja lähtee päivä hyvin käyntiin! :)
itse syön usein juuri kaurapuuroa aamiaiseksi, koska se on täyttävää ja terveellistä.
uusi herkkuaamupala on seuraavanlainen: rasvatonta a-jogurttia, siihen banaani- ja kiiviviipaleita, pari rkl mysliä ja hieman juoksevaa hunajaa. AIVAN IHANAA!! ja erittäin täyttävää:)
Ihan samahan se lopulta laihduttamisen kannalta on, mitä aamupalaksi syö.
Jos päivittäinen kaloritavoitteesi on n. 1200 kcal, niin aamupalan osuus on hyvä olla n. 200-300 kcal, riippuen siitä, kuinka nälkäinen yleensä olet aamuisin. Tähän sopii esim. 2,5 dl puuroa / 1 dl müsliä rasvatonta maitoa/jogurttia tai pari voileipää vähärasvaisin päällisin, mahdollisesti pieni hedelmä, tai jos ei ole niin kova nälkä aamulla niin hedelmän voi säästää välipalaksi.
Joskus voi tietysti selvitä tilapäisesti vähemmilläkin kaloreilla, ja silloin voi aamulla syödä vaikka vain vesimelonia tai joskus saattaa riittää jopa pelkkä kahvi ja loraus rasvatonta maitoa, kiireisimpinä aamuina jopa pelkkä vesi auttaa liikkeelle, mutta silloin on yleensä lounasaikaan jo vähän turhan kova nälkä. Pitemmän päälle aamulla siis kannattaa myös syödä :-)
Rullaluistelu auttaa varmasti laihtumaan!
Aamupalaski hyvää on kaurapuuro maustettuna lusikallisella omenasosetta. Vatsalle hyvää ja täyttävävää, ei tule nälkä turhan aikaisin päivällä. Kahvi on kans kiva lisä siihen niin saa päivän käyntiin.
Tässä olisi oma aamiaiseni:
Kaurapuuro. Vedellä keitetty, 1 dl kuivana. Jos makua haluat, niin puolisen teelusikallista suolaa ja pari ruokalusikallista makeutusainetta. Hermesetas on muute tosi hyvä. Mainostuksen puolelle menee, mutta en voi olla kehumatta :) Jos on OIKEI kova nälkä vielä puuron jälkeen, niin syö vaikka näkkäri... Sitten itse en syö mitään välipaloja, ja joskus kolmen aikoihin koitan syödä päivällistä, mieluummin vihanneksista. Vähän ennen kuutta syön yhen ompun, ja siinä se päivän ruoka :) Laihtuu kuule ilmankin liikuntaa :) Tai no ainaski minä laihduin näin parissa viikossa 8kg... Onnea :)
siis kaurapuuroa, sit joku päivällinen ja omppu!? täh..miten pärjäät noilla..!? eipä ole kovin monipuolinen ja kuituja et saa tod. tarpeeksi..ihan vinkkinä vaan..
Heh no enpä ole kuituja syönyt ennenkään tuota enempää. Ja aluks oli vaikeeta noilla pärjätä, mutta kun keksii tekemistä, kyllä se siitä :) Enkä väittänyt että tuo olisi maailman terveellinen aamiainen... Vitamiinit, kalsiumit vaan popsimaan :)
- 1-2 keitettyä munaa
- 2-4 munaa paistettuna (sekaan voi halutessaan laittaa juustoraastetta, kinkunpalasia, herkkusieniä ja sipulia)
- paistettua pekonia
- pari paahtoleipää paksusti voideltuna
- pari paahtoleipää mansikkahillon kera
- muutama juusto-makkara-tomaatti -hapanleipää
- 0,5 - 1 litraa jääkylmää maitoa
- kahvi tai tee
kahvii ja tupakkaa " , paitsi ei tupakkaa . Tuolla liikuntamäärällä palaa noin 1 kilo rasvaa viikossa .
Mun mielestä tuollainen syömättömyys ei ole hyvä juttu.
Odotas vaan kun alat syömään taas kunnolla kilot tulee takas heti.
Terveys riski koko homma!Lopeta hyvä ihminen ennen kun tulee vaurioita elimistöön.Mieti että oletko sitten sairaana ja muutaman kilon hoikisutuneena onnellisempi ihminen?
Ei edes kannata tuollaisia juttuja kirjoitella tänne, jotkut vielä erehtyy kokeilemaan tuota sun nälkälakkoa.
edellinen viesti oli tarkoitettu Liisalle...