Naisten tuntuu olevan vaikeaa löytää miestä itselleen. Kukaan ei tunnu vastaavan ja kriteereitä on paljon sekä ulkonäölle, että luonteelle, sekä myös muulle statukselle, sekä omaisuudelle. Miehn pitää olla vähän kaikkea, eikä tunnu että kenessäkään on sopivat ainekset sopivassa suhteessa.
Arvatkaapa miksi näin on?
Meillä on nyt evoluutiossamme täysin uusi tilanne, se että nainen saa valita miehen ihan itse. Evoluutio ei tosin ole varustanut naista valitsemaan miestään, vaan enemmänkin odottamaan kuka miehistä hänet valitsee. Nyt kun nainen saa ihan vapaasti valita mieleisensä miehen niin paljastuu, että nainen onkin aivan sekaisin sen kanssa, millainen miehen tulisi olla. halutaan samaan ihmiseen useammanlaisia persoonatyyppejä ja sekoitetaan pienet ja suuret asiat toisiinsa valintaprosessissa. olen melko varma että tässä on jokin evoluutiosta lähtevä juuri.
On kai selvä että naisen tarvitsee pitää yllä jonkinlaista korkeampaa seulaa, koska nainen panostaa lapsiin ja niiden saantiin enemmän omia resurssejaan (nyt ei puhuta raharesursseista), mutta tuntuu että tällainen normaali seulominen ei ihan enää riitä syyksi siihen miksi niin monella on vaikeuksia löytää sopivaa miestä. Voiko olla että nainen ei itsekään tiedä mitä haluaa ja siksi haluaa kaikkea mahdollista? Kaikkea mahdollistahan yleensä muutenkin haluavat juuri ne, jotka eivät oikeasti tiedä mitä haluavat.
Miehelle ei yleensä tuota vaikeuksia löytää kelpaavaa naista, mutta naiselle tuntuu olevan ylitsepääsemättömän vaikeaa löytää hänelle kelpaavaa mies.
Arvatkaapa miksi näin on?
Meillä on nyt evoluutiossamme täysin uusi tilanne, se että nainen saa valita miehen ihan itse. Evoluutio ei tosin ole varustanut naista valitsemaan miestään, vaan enemmänkin odottamaan kuka miehistä hänet valitsee. Nyt kun nainen saa ihan vapaasti valita mieleisensä miehen niin paljastuu, että nainen onkin aivan sekaisin sen kanssa, millainen miehen tulisi olla. halutaan samaan ihmiseen useammanlaisia persoonatyyppejä ja sekoitetaan pienet ja suuret asiat toisiinsa valintaprosessissa. olen melko varma että tässä on jokin evoluutiosta lähtevä juuri.
On kai selvä että naisen tarvitsee pitää yllä jonkinlaista korkeampaa seulaa, koska nainen panostaa lapsiin ja niiden saantiin enemmän omia resurssejaan (nyt ei puhuta raharesursseista), mutta tuntuu että tällainen normaali seulominen ei ihan enää riitä syyksi siihen miksi niin monella on vaikeuksia löytää sopivaa miestä. Voiko olla että nainen ei itsekään tiedä mitä haluaa ja siksi haluaa kaikkea mahdollista? Kaikkea mahdollistahan yleensä muutenkin haluavat juuri ne, jotka eivät oikeasti tiedä mitä haluavat.
Miehelle ei yleensä tuota vaikeuksia löytää kelpaavaa naista, mutta naiselle tuntuu olevan ylitsepääsemättömän vaikeaa löytää hänelle kelpaavaa mies.
Vastaukset 22
Vanhimmat
autokauppaan niin autossa pitää olla hieman sitä ja tätä herkkua, eikä tavallinen auto kelpaa. Jos ei ole sellainen, joka miellyttää ulkonäöllisesti sekä luonteellisesti sekä myös muulle statukselle niin auto ei kelpaa.
Jos miehellä on niin vaikeaa valikoida autoissa, miksi naiset ei saisi valikoida sellaisia miehiä, joissa on hyvää siellä ja hyvää muuallakin, monina speciaaleina, vähän samoin kuin miesten valikoidessa autoa?
miten autojen ostaminen liittyy ihmisten väliseen kanssakäymiseen. En nyt oikein löydä logiikkaa tuosta.
Eikä kysymys ole siitä saako nainen tehdä sitä tai tätä. Hittojako minä siitä välitän kuinka hankalaa tai vaikeaa naiselle on löytää mies, ja ei kiinnosta henkilökohtaisella tasolla hittojakaan mitä minulta vaaditaan.
Kunhan nyt vain pohdin että mikä saattaa olla syynä siihen todella usein kuultuun mantraan että kun ei koskaan tule sitä oikeaa vastaan ja että kaikissa on aina jotain vikaa ja niin edelleen.
Just joo. No, ei tarvitse ihmetellä, miksi ihmissuhteet ovat nykyisin menneet suoraan sanottuna perseelleen ja eroja on niin paljon, kun ihmissuhteita verrataan jo autokaupoilla olemiseen. Jos homma menee tuolla lailla, ennemmin sitä elää yksin, kuin suihteessa naisen kanssa, jolla elämänarvot ovat enemmän pintapuolista höttöä.
"Nyt ollaan luonnollisessa tilassa, kun nainen saa valita miehen. Lähes kaikissa maailman eläinlajeissa naaras valitsee, kuka uros saa tulla parittelemaan. Luonnossa ei todellakaan ole mikään itsestäänselvyys, että kaikki urokset pääsisivät parittelemaan. Ihmismiehillä menee loistavasti verrattuna moniin muihin lajeihin! "
Jos ihmistä verrataan tältä osin eläimiin, kai nainen myös kykenee elättämään lapsensa eron tullessa ? Nimittäin uudella miehellä ei ole mitään velvollisuutta alkaa kasvattamaan muiden tuotoksia, jos kerran kaikki on vain naisen parittelunhalun tulosta... ?!
Se on jännää, kunka toisissa keskusteluissa naista kuvataan rationaaliseksi ajattelijaksi, ja taas toisessa keskustelussa otetaan lähtökohdaksi se, mitä luonnossa tapahtuu. Kuulostaa ihan siltä, että naiset haluavat ottaa keskusteluun aina mukaan ne vertauskuvat, jotka palvelevat parhaiten omaa etua...
Nyt ollaan luonnollisessa tilassa, kun nainen saa valita miehen. Lähes kaikissa maailman eläinlajeissa naaras valitsee, kuka uros saa tulla parittelemaan. Luonnossa ei todellakaan ole mikään itsestäänselvyys, että kaikki urokset pääsisivät parittelemaan. Ihmismiehillä menee loistavasti verrattuna moniin muihin lajeihin!
Ja millä perusteella naisten valitsemat miehet ovat huonoja? Luonto on varustanut naaraat valitsemaan sopivia uroksia. Ovatko nykylapset aivan surkeita ja rumia? On toki naisia, jotka tuntevat vetoa esim. linnakundeihin, mutta he ovat oikeasti vähemmistöä, vaikka heistä puhutaan paljon.
Sulla on vaan yksi virhe!! EVOLUUTIOTEORIA ON SOOBAA!! Sillä maailma on 6000v sitten luotu Jumalan toimesta Herran Jeesuksen kautta! Tämä on Absoluuttinen Totuus! Tämä mitä näette tapahtuvan ei ole mitään evoluutiota vaan synnin tähden tapahtuvaa rappeutumista joka suhteen! Ihmiskunta on pian täysin rappeutunut.- Enää vaikuttavat vain himot! Voi sitä turmelusta mikä maailmassa himojen tähden vallitsee sanoo Todellinen Jumala!! Mutta pian tämä maailma poltetaan tulessa niin että alkuaineetkin palavat ja sulavat!
Minä nyt en kuulu ihan siihen ikäluokkaan, johon tämä juttu on ehkä kohdistettu, mutta otanpa kantaa silti.
Minun mielestäni tilanne on nykyisellään sinänsä tasa-arvoinen, että kumpikin voi ja saa valita, kummankaan ei tarvi pakon/tarpeen sanelemana ottaa mitä tahansa.
No ehkä tässä tosiaan on sellainen "epäsuhta", jos niikseen halutaan tilanne asettaa, että naisen on kuitenkin helpompi tyytyä yksinelämiseen, toisille miehille yksinjääminen tuntuu olevan ylitsepääsemätön kohtalo.
Mutta kun tullaan tänne lähelle keski-ikää, niin minä kyllä näen tilanteen kohtuullisen tasa-arvoisena (joo, no voihan sitä katsoa silläkin tapaa että nainen vanhetessaan menettää enemmän, useimmiten miehet vaihtavat tässä vaiheessa nuorempiin ja naiset jäävät mahdollisesti yksin), mutta itselläni on tässä vaiheessa ainakin kohtuullisen vilkas sosiaalinen elämä (tarkoittaen miehiä), mutta en todellakaan näe, että kukaan mies ottaisi minut viimeisenä oljenkortena, enkä minäkään ottaisi ketään sillä perusteella. Olen kokenut tilanteen mukavan tasa-arvoisena, ehkä minulla on kuitenkin ollut hiukan tuuria nyt miesten kanssa (olen tavannut kaltaisiani?)..
useimmiten miehet vaihtavat tässä vaiheessa nuorempiin ja naiset jäävät mahdollisesti yksin
Uskokaa nyt, että naiset ne niitä eroja ottavat ja jättävät, ei miehet. Ja nainen ei koskaan jää yksin ellei sitä itse halua tai ole aivan susiruma.
edes jonkinlaiset kriteerit miehen suhteen, koska naiselle mies on ihminen. Miehelle nainen on vain pillu ja jokaisella naisella on pillu, joten mies vain ottaa parhaimman näköisen naisen jonka saa ja thats it!
Naisille mies on vain lompakko ja siittäjä, joten se siitä ihmisyydestä.
kyllä aika usein on enemmänkin kuin jonkinlaiset.
Tuli mieleen eräskin neittideitti. Tapasimme baarissa ja juttelimme muutaman minuutin, nainen kävi välillä kavereidensa pöydässä. Loppuillasta sitten suutelimme. Tämä oli siis ensitapaaaminen, netissä tutustuttu. Nainen ei itseasiassa säväyttänyt minua,mutta oisin silti voinut jatkaa tutustelua(ei voi heti tuntee toista). Nainen sanoi ettei tullut sellaista fiilistä että haluaisi jatkaa tutustelua.
Eli tilanne siis se että suudeltiin eli ei aivan paskasti hommat menny,mutta naisella ei "kolahtanu" niin ei voinu jatkaa tutustelua. Viestiteltiin sit myöhemmin vielä ja nainenhan veti herneet nenäät kun hieman kritisoin tuosta asenteesta että eikai sitä heti voi toista tuntea muutaman minuuutin jutustelun perusteella ja et aika mustavalkoinen suhtautuminen jos heti muka tietää ettei mitään voi tulla. Sanoin että nainen on joku wannabeteiniprinsessa, joka odottaa prinssiä valkealla ratsulla tulevaksi. Ja et sillä asenteella saa aika kauan etsiä kumppania.
Itse siis oisin voinut jatkaa tutustelua(vaikkei itselläkään kolahtanu), mutta koska naisella ei heti "kolahtanu" niin homma jäi siihen, vaikka suudeltiin illan päätteeksi ja kehui vielä suutelutaitoja...ja hampaita :)
Tämä kertoo juuri olennaisen nykynaisten ajatusmaailmasta, siis mitä vittua sitä pitäs tehä ekatapaamisella, heittää kärrynpyöriä vai mitä vittua. Naiset ovat todellakin aivan sekaisin.
"Viestiteltiin sit myöhemmin vielä ja nainenhan veti herneet nenäät kun hieman kritisoin tuosta asenteesta että eikai sitä heti voi toista tuntea muutaman minuuutin jutustelun perusteella ja et aika mustavalkoinen suhtautuminen jos heti muka tietää ettei mitään voi tulla. Sanoin että nainen on joku wannabeteiniprinsessa, joka odottaa prinssiä valkealla ratsulla tulevaksi. Ja et sillä asenteella saa aika kauan etsiä kumppania."
Teit ihan oikein, prinsessa sai ansionsa mukaan. :)
"Tämä kertoo juuri olennaisen nykynaisten ajatusmaailmasta, siis mitä vittua sitä pitäs tehä ekatapaamisella, heittää kärrynpyöriä vai mitä vittua. Naiset ovat todellakin aivan sekaisin."
Ei naisilla ole mitään rationaalista ajattelua mukana kun miehiä tapailevat. Kun tähän vielä lisätään se että moni nykynainen ei tiedä edes sitä haluaako sänkyyn miehen vai naisen kanssa niin se lisää tätä naisten sekopäisyyttä entisestään.
Minä en sitten millään voi ymmärtää tätä helvetinmoista hinkua näiden "seko" naisten perään. Jos kerran naiset on niin pahoja, sekaisin, nirsoja ja ties vaikka mitä niin miksi helvetissä miehillä on kuitenkin niin tulenpalava halu änkeytyä seuraan. Pysyy vaan siellä äitin helmoissa niin ei tule pettymyksiä.
Ihan vaan mitenkään haluamatta romuttaa kuvaasi miehisestä ylemmyydestä, miehet tekee just samaa. Kun ei hulluna flirttaa ensi tapaamisella tms. koe älytöntä kemiaa niin toista kertaa ei haluta tavata. Juttua piisaa, on hauskaa ja tullaan toimeen mutta kun se iso naksaus puuttuu, paluupostissa mieheltä tulee "olit mukava ja oli hauskaa mutta en tuntenut sitä kutinaa ihon alla..." No, ei sitä ole minullakaan mutta mielestäni parhaat jutut syntyy ajan kanssa, tutustumalla rauhassa, mihin kaikilla on kiire? Peittoa heiluttamaan?
Eikö siis voitaisi puhua ihmisistä, eikä miehet sitä ja naiset tätä, plaa plaa plaa? Miksi ihmiset ei malta tutustua?
Seksin takia.
kukaan ei ole ennustaja. Eipä tuotakaan tiennyt ennen kuin näki naisen livenä. Kannattas varmaan miettiä mitä aivopieruja päästelee "ai niitä aikoja"
Vai ei tuostakaan. Tarkoitinkin siis kaikkia naisia. Ei tarvitse nähdä livenä kun kerran tiedät asian jo. Mutta eihän miehen äly siihen riitä.
Täällähä joku päästelee kunnolla aivopieruja, missä kohtaa sanoin "tuostakaan"
opetellaan lukemaan ajatuksen kanssa noita viestejä, toki jos hissi ei ole koskaan käynyt vintillä asti niin voi voi...
No, menehän sinä heittelemään niitä kärrynpyöriä hyvine hampainesi. Se on ihan sama kirjoitinko tuostakaan vai tuotakaan kun se ei asia sisältöä miksikään muuta.
joo, tänään ois deitit kuuman blondin kans. Pittää kotona treenata noita kärrynpyöriä, jos tilanne menee siihen että muu ei auta...
"Ai niitä aikoja" voi mennä hakeen uudet leekot ja lypsää illan...
Minäpä teen niin. Onnea treffeille.
on simppeli juttu miehelle tämä naisen valinta. Naisella pitää olla sopivan kokoiset ja muotoiset perse rinnat ja olkapäät ja kasvoiltaan vähintään siedettävän näköinen ja pitkä vahva tukka, raajat kun siihen vielä pelaavat asiallisesti ja ovat o.k niin se on siinä.