Erottiin pari vuotta sitten ja kahden lapsen elatusmaksuiksi sovittiin se minimi mitä on "pakko" maksaa, vaikka ex-miehelläni on paljon paremmat tulot kuin minulla. Miehen vieraissa naisissa käymisen takia ero tuli. Nyt on alkanut tuntua siltä ettei minulla enää rahat riitä lasten kaikkiin harrastuksiin ja touhuihin. Ex-miehellä on uusi asuinkumppani (sama jonka kanssa minua viimeiseksi petti) ja olen muuttanut uuteen asuntoon, jossa asumiskustannukset ovat paljon suuremmat kuin siinä jossa asuin kun viimeksi elatusmaksut on laskettu. Olenko aivan väärässä, kun olen sitä mieltä että elatusmaksut tulisi laskea uudelleen?
Elatusmaksut
minäpossu
10888
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
eivät vaikuta lasten elatusmaksuihin. Lasten elatusmaksuihin vaikuttavat ex miehesi tulot.......
noinkaan, että vain etävanhemman tulot olisivat määräävä tekijä elareita laskettaessa.
Kaikkihan lähtee lapsen elatuksen tarpeesta, joka määritellään iän ja erityistarpeiden mukaan - erityistarpeeksi ei kelpaa automaattisesti jokin sika-kallis harrastus, koska lapsi elää kyllä ilman ko harrastustakin. Elatuksen tarpeesta vähennetään lapsilisä yh-korotuksineen ja summa, joka tämän jälkeen jää "viivan alle", jaetaan vanhempien tulojen suhteessa. Se, että exällä on uusi asuinkumppani, ei vaikuta mitenkään hänen elatuskykyynsä - eihän uusi kumppani ole elatusvelvollinen asuinkumppaninsa lapsiin nähden. Mitä lähivanhemman asumiskustannuksiin tulee, sekin on pitkälti omasta valinnasta kiinni - jos etävanhemman pitäisi osallistua lähivanhemman valinnasta johtuviin asumiskustannuksiin vaikkapa tietyn prosenttiosuuden verran, niin totta helkkarissa kaikki lähivanhemmat tämän seikan hyödyntäisivät! Kohtuus kaikessa.
Aloittaja sanoo, että elariksi sovittiin se minimi... Eli onko nyt niin, että aloittaja suostui tuohon minimiin ilman, että exän tuloja huomioitiin asiassa? Jos noin on, on hankalaa muuten kuin oikeusteitse alkaa korotusta hakea. Indeksikorotukset pitäisi toki joka tapauksessa tehdä parin vuoden välein, mutta ne eivät summassa paljoa tunnu.
...se uusi asuinkumppani miehen elatuskykyyn, sillä hänen vuokrakuluiksi kelpaa enää puolet, jos asunnossa asuu avopuoliso.
sitten ilmeisesti muuttunut aika hiljattain?
Kieltämättä kuulostaa erikoiselta, että olet muutanut kalliimpaan asuntoon vaikka rahat eivät muutenkaan tahdo riittää... Otathan nyt huomioon, että ex ei ole koskaan mikään raha-automaatti, josta voi kätevästi pumpata lisää rahaa jos omat rahnat ei riitä. Ei edes siinä tapauksessa, että eron syynä on pettäminen!
Mutta tottahan toki on aihetta laskettaa elarit uudestaan. Muistaakseni ne voi laskettaa uudestaan jos jomman kumman elatuskyvyssä on vähintään 20% muutos. Exäsi asuu nyt yhdessä uuden kanssa, jolloin hänen asumiskulunsa puolittuvat. Sinulla taas on asunto vaihtunut kalliimpaan. Mutta pitää muistaa, että asumiskuluja voi Lastenvalvoja kohtuullistaa, että ihan mitkä tahansa kulut eivät mene laskelmissa läpi.
Että ei muuta kuin yhteys vaan paikkakuntasi Lastenvalvojaan!
Huomioi myös se, että exäsi ei ole pakko antaa lastenvalvojalle tietoja tai suostua elatusavun korotukseen. Siinä tapauksessa sinun on vaadittava korotusta käräjäoikeudessa.
On vain kyrpiintynyt muija, joka on jättänyt miehensä toisen takia ja vittuuntunut kun mies on vihdoin löytänyt itselleen puolison = miestä pitää rankaista siitä.
Ite taidat olla kyrpiintynyt äijä ja katkera semmonen, joka on jätetty
Asuinkulut puolittuvat, jos toinen muuttaa toisen luo. Mutta, jos muuttavat yhdessä uuteen isompaan voi kulut/nuppi olla samaa luokkaa kuin ennenkin. Ostimme puoliksi (1/2) asunnon , ex ja lastenvalvoja olivat sitä mieltä että uusi puolisoni maksaa minunkin kuluista puolet vaikka jo oman (1/2) osuutensa asunnosta rahoittaa. Siis minun pitäisi elää uuden puolison siivellä, että voisin maksaa riistoelareita.
Ihan oikeesti, eikö lasten edut mene ihan kaiken edelle? Mies varmaan maksaa osan harrastuksista mikäli haluaa että lapsukaiset harrastaa jotain ym. muitakin kuluja lapsista jos ei niin sitten kandee laskea elarit uudelleen...