Kielen halkaisun infot :)

Crazy birdie

Eli olen miettinyt tässä aina välillä tuota kielen halkaisua kun se vaikuttaa niin hienolta omaan makuun =)
olen kuitenkin hoito alalla ja kyselisin niiltä jotka ovat sen ottaneet pystyykö sen jotenkin piilottamaan niin ettei toiset huomaa kun puhuu jos vaikka töissä pitää jotain mummo parkaa jutustaa? Kysyisin myös omista kokemuksistanne kyseisestä tapahtumasta ja siitä kuinka vaikea sen hoitaminen on :) ja kaikenlaiset hyi kommentit voi jättää johonki ihan muualle pidetää homma asiallisena =P Kaikenlainen info kielen halkaisusta on tervetullutta :)

6

4459

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Refi
    • Tongue Split

      Itselläni ei ole tuota operaatiota tehty, mutta olen jonkunverran tutkinut asiaa. Joten vastaan nyt sen pohjalta.

      Kieltä tuskin pystyy kovin hyvin piilottamaan. Kun kieli on halkaistu, se on sitten halkaistu. Se ei ole kuin lävistys, mihin saa häivekorun, tai tatuointi, jonka saa vaatteilla piiloon. Itse toimenpiteestä minulla ei ole kokemusta siis ja hoitamisesta olen kuullut, että kieli pitäisi aina muutaman kerran päivällä ja yöllä repiä auki, jotta ei pääse umpeutumaan. On myös mahdollista, että joudut käymään halkaistuttamassa kielesi uudelleen.

      • Crazy Birdie

        ajattelinkin enemmän sitä kuinka hyvin se näkyy jos pitää molempia puoliskoja yhdessä tavallisen kielen näköisesti =) se saattaisi hämätä sen verran ettei huomaa mut tiedä häntä


      • Crazy Birdie
        Crazy Birdie kirjoitti:

        ajattelinkin enemmän sitä kuinka hyvin se näkyy jos pitää molempia puoliskoja yhdessä tavallisen kielen näköisesti =) se saattaisi hämätä sen verran ettei huomaa mut tiedä häntä

        Sen verran olen itsekkin tutkinut että sitä suoritetaan Turussa Tampereella ja Helsingissä ainakin hinta 250-300e n. hoitona kielen repiminen irti 2vk-2kk 3h välein jos muistan oikein ja ei voi välttämättä tuona aikana syödä kaikkia tavallisia ruokia tai puhua täysin samalla lailla. Kiinnostaa silti kyl itseä mut se piilottamine mietityttää ku vaik laki sanoo ettei ulkonäön pitäisi vaikuttaa ei silti välttämättä oteta mihinkään sairaalaan antamaan jollekkin mummolle sydän infarktia :)


    • pysyy

      kieli on erittäin helppo pitää "piilossa", sillä se on aina piilossa suussasi. et vain työnnä sitä ulos. itselläni on ollut kieli halki kolme vuotta, ja sinä aikana 2 ihmistä on sen huomannut ilman, että olisin sitä erikseen näyttänyt.

      toki se esim. haukotellessa näkyy, jos ei peitä suuta kädellä, mutta aika harva suuhun tuijottelee kun toinen haukottelee. kato vähän itteäs peilistä kun puhut, aika vähän se suu siinä loppujen lopuks aukeaa. toisekseen, kun kieli on suussa, niin ne puoliskot kyllä pysyy automaattisesti aika kiinni toisissaan.

      mietipä vaikka itse, kuinka monen ihmisen kielen olet nähnyt keskustelutilanteessa? esim, joillain on tosi lohkeillut kielenpinta, joillain menee niin selkeä keskiviiva, että kieli näyttää melkein halkaistulta, joillain on tosi vaalea kieli, joillain aika tumma. osaatko sanoa, millainen kieli on esim. parhaalla ystävälläsi? tai vanhemmillasi? todennäköisesti et.. tai no, minä en ainakaan.

      varmasti töihin pääsy on helppo estää halkaistulla kielellä, jos sillä alkaa työhaastattelussa repostelemaan, sitä en kiellä.

      • Anonyymi

        Tykkääkö naiset jos nuolee "sitä" haarakielellä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      76
      849
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe