Onko kokemuksia Carrot Henkilöstövuokraus firmasta

töitä haluun.

ainakin työpaikkoja vapaana Uudenmaan alueella, onko kokemuksia? onko asiallinen firma? onko palkat min. tes jne.

8

5305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Duunari 67

      Minulle lupasivat ,että pääsee yritykseen haastatteluun jne, soittaa luvattiin , mutta mitään ei ole kuulunut sen jälkeen, että se niistä lupauksista. Sama juttu baronan kanssa , luvattiin ottaa yhteyttä, mutta ei mitään kuulunut.

      Vuokrafirmat ovat mielestäni tehty vartavasten yrityksiä varten eikä työntekijän avuksi. Kaksi yritystä tekee sopimuksen keskenään ja työntekijä elää jatkuvassa epävarmuudessa.

      • Anonyymi

        Kunnon perusvuokraryönää. Kovat lupailut aina jotta työntekijä odottaa kiltisti ratkaisua kohtalostaan, vaikka mitään prosessia minkään kanssa eivät yleensä oikeasti edes aloita. Tiedonkulku ja tavoitettavuus ovat aina vähintäänkin kyseenalaista näissä firmoissa..


    • alintasakkaa

      kehnot palkat alin tes.Ne vie puolet omaan taskuu,

    • Anonyymi

      No ei ihan puolia vie, mut yli vuoden ylityöt oli jääny jonnekkin heijän omaan taskuun..
      Ja ku kysyin tästä ni "meillä on ollut ilmeisesti joku virhe järjestelmässä".

      Ni tiiä sit kui monelta ne koittaa kusettaa rahaa ketkä ei tajuu kattoo ja tarkastella omii palkkakuittei.

    • Anonyymi

      Itsellä huonoja kokemuksia. Pariin paikkaan hakenut ja kovasti lupailivat töitä kun kokemusta löytyy hommista. Edelleen on kyseiset paikat haussa eikä koskaan kuulunut mitään carrotilta. Ihan kuin pitäisivät paikkoja haussa kerryttääkseen hakijoita rekistereihinsä vaikkei mitään töitä ole tarjolla. Tai sitten olen vaan paska hakija. Useamman vuoden kokemus kuitenkin alalta. Tiedä sitten. No, olen muualla töissä, niin ei haittaa etten päässyt porkkanalle töihin. 🙂

    • Anonyymi

      Carrotin työpaikka ilmoituksessa oli nimi ja puhelin numero ja soitto kehotus lisää tietoja haluavalle. Soitin numeroon, josta ei sitten saanutkaan lisä informaatiota vaan oltiin erittäin tyly, niukkasanainen eikä mitään voinut kertoa työpaikasta kun kuulemma oli monta saman alan paikkaa auki. Itse en kyllä löytänyt kuin sen johon ilmoitin työnhakijaksi.
      Miten voin hakea paikkaa kun en tiedä mihin olen hakemassa?
      Työmatkaa voi kertyä jopa yli sata kilometriä joten olisi reilua kertoa hakijalle työpaikan sijainti, työehdot, työajat ja palkkaus kun polttoainekuluihin kuluu 400-500€ kuukaudessa. Sokkonako työpaikkoja on haettava?
      Ja jos oikeasti ei työntekijöistä ole pulaa niin miksi ilmoitetaan olemattomia työpaikkoja ja juoksutetaan hakijoita turhissa haastatteluissa? Varsinkin kun haastattelutkin järjestetään muualla kuin hakijan asuin paikkakunnalla eli vuokrafirman sijainti paikassa, jotka sijaitsevat isommissa kaupungeissa!
      Matkaa kertyy siitäkin hakijalle. Ja tuskin tulee valituksi. Nöyryyttämistä.

      • Anonyymi

        Joo itsellä on myös pelkkää negaa sanottavana koko firmasta, ensin lupaillaan puhelimessa työpaikalla ja kun menet paikanpäälle niin et kelpaakkaan ja saman paikan haku on päällä edelleenkin, tarjoavat muuten jotain muuta tilalle eli ihan diipadaapaa ja tietojen kalastelua lähinnä.

        Kun palkasta alat kyselemään niin niiden mielenkiinto lopahtaa täysin eli minimillä koittavat saada jonkun paskaduuniin ja et edes tiedä tarkalleen mihin hommaan haet kun normi työnkuvausta ei saa sitten millään.


    • Anonyymi

      Pääsin kerran asiakasyritykseen töihin. Työtä piti olla lisäksi vielä kahdelle seuraavalle päivälle. Ei ollut. Carrotista ei kuulunut enää mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      5
      2945
    2. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      119
      2889
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      24
      2704
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      45
      2578
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      79
      2434
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      41
      2364
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2274
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      80
      1922
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      197
      1786
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1695
    Aihe