Ultraäänen haitat

Näinkö se meni

Paikat irtoaa.
Viimekertainen hammaspuhdistukseni tehtiin sillä ultraäänilaitteella. Aiemmin pahimmat ja syvimmät taskut takaa on aina puhdistettu niillä käsi koukuilla/kaapimisraudoilla.
Nyt kuitenkin viime kerran jälkeen oli niiden pahimpien hampaiden kohdalla kauhea kosketusarkuus, ettei hampaita voinut kiinni purra. On myös ollut siellä sellaista "sirahtelua" puhuessa. Myös jotkut syötävät ovat aiheuttaneet voimakasta päiväkausien särkyä.
Olen varma, että se ultraäänilaite on täryyttänyt paikat irti. Ne välillä puhuessa sirahtelevat ja niiden alle pääsee ruoka-aineita.
Onko tälläistä kuultu tapahtuneen kenellekään muulle ja koskaan? Ja mitä nyt voin tehdä, koska nyt jäi pelko, että hammaslääkärissä asiat menevät vain huonompaan suuntaan?

5

2639

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hepskukkuukuullaa

      Erään tiedon mukaan ultraäänellä tehdyt hammaskivenpoistot on "laiskojen hommaa".

      Tehokkaamman ja pysyvämmän hammaskiven poiston saa ainoastaan käsin kaapimalla. Tämä on tietenkin työläämpi tapa ja sattaa olla sen vuoksi kalliimpi.

      Kirjoittakaa toki muita mielipiteitä, sillä tämä on ainoa tähän asti kuulemani.

      • vanhaan

        Onkohan hygieenikotkin huomanneet ettei ultra-äänipuhdituksella saadakaan hyvää tulosta, kun ovat siirtyneet aika paljon takaisin mekaanisiin työvälineisiin. Olen ollut tästä tyytyväinen, sillä ultralla puhdistaminen on minulla paljon kivuliaampaa kuin käsityökaluilla puhdistaminen.


      • *TheRoad*
        vanhaan kirjoitti:

        Onkohan hygieenikotkin huomanneet ettei ultra-äänipuhdituksella saadakaan hyvää tulosta, kun ovat siirtyneet aika paljon takaisin mekaanisiin työvälineisiin. Olen ollut tästä tyytyväinen, sillä ultralla puhdistaminen on minulla paljon kivuliaampaa kuin käsityökaluilla puhdistaminen.

        Minun puolesta voidaan siirtyä vanhaan konstiin takaisin. Minullakin tuo ultraääni puhdistus sattuu todella paljon hampaisiin ei niinkään ikeniin. Vanhanaikainen mekaaninen puhdistus tuntuu vain vähän ikävältä ikenissä, ei oikeastaan satu.

        Jotkut taas ovat kertoneet, että heillä ultraääni ei aiheuta ollenkaan kipua ja, että vanha meneltelmä on ollut heille kivulias kokemus.


    • Laitteissakin

      On eroa, jotkut putsaa paremmin kuin toiset. Uudemmat tehokkaampia ja nopeampia. Säästää tekijän käsiä, joka hyvä asia. Esim.tupakoitsijoilla saattaa värjäytymä/hammaskivi olla tervan takia todella tiukassa ja tällöin hyvä ultraääni-laite on korvaamaton apuväline. Kaikille ei sovi, koska saattaa vihloa. Tehokkaammin/pysyvämmin ei saa käsin, eikä koneella vaan kummallakin.

      Paljon vaikuttaa myös omahoito siellä kotosalla, voi vain itse miettiä kummalla on enemmän vaikutusta 1x vuodessa suuhygienistillä hammaskivenpoistossa vai 365pv:ää kotona. Pelkkä harjaus ei riitä, myös ne hammasvälit on puhdistettava ja sähköhammasharja on parempi, kuin manuaalinen.Eli pelkkä hammaskivenpoisto ei riitä, jotain on tehtävä myös itse, jos tahtoo pitää hampaansa.

      • Tinnitys

        Voiko ultraäänestä saada tinnityksen? Kävin toissapäivänä hampaiden puhdistuksessa ja alussa ääni oli aivan kauhea. Sitten se vaimeni. Oliko laite säädetty väärin? Nyt korvissa soi. Aikaisemminkin minua on kahdesti puhdistettu ultraäänellä mutta mitään soimista ei korviin tullut. En suosittele kenellekään ultraäänellä puhdistamista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      6046
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      39
      3962
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3343
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      12
      2838
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2262
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2247
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      162
      1916
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      23
      1699
    9. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      27
      1418
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1372
    Aihe