Faktat

Yksi kilo rasvaa vastaa yli 7000 kaloria.

Jos päivässä kuluttaa kevyesti liikkumalla 1000-1500 kaloria (mikä on jo paljon!), yhden rasvakilon laihduttamiseen menee vajaa viikko. Edellyttäen siis, ettei syö yhtään mitään.

Kaikki ihmelaihdutukset, joissa putoaa monta kiloa ensimmäisen viikon aikana ovat siis humpuukia. Putoaahan se paino, mutta ei rasva vaan neste.
8265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

en nyt oikein ymmärrä sun ajatusta.

kuka saa kevyesti liikkumalla kulutettua 1000-1500 kaloria, ei se kauheen kevyeltä kuulosta, vai tarkoitatko peruskulutusta, se on aika monella huomattavasti isompi kuin 1000-1500. normiihmisellähän se on 2000-2500, ja monella pahasti ylipainoisella helposti 3000.

on sulla faktat hakusessa... ;)

Äänestä
  • Lepokulutus voi helpostikin asettua tuohon 1000-1500 väliin - eli mitä tarvitaan elintoimintojan ylläpitämiseen. Mitä pienenpi ihminen sitä pienenpi kulutus levossa ja liikkuessa. Itse saan vain liikunnan kanssa kulutuksen tuonne 2000 toiselle puolelle.

    "Putoaahan se paino, mutta ei rasva vaan neste." - nesteet (1-3kg) saa tiputettua helposti pariin päivään ilman liikuntaakin ;)

    Äänestä

Alla olevaan artikkeliin havahduin, sillä nesteitähän ihmisessä on ja aikas runsaastikin..ihan olennaista on nesteiden saaminen eloon pysymisen kannaltakin;)

"Kehostasi 50-60 % on vettä
Naisen kehosta noin 50 % on vettä kun taas miehen noin 60 %. Tämä ero johtuu siitä, että miehillä on hormonaalisista syistä suurempi lihasmassa kuin naisilla, ja lihaksissa on enemmän vettä kuin rasvakudoksessa. Keho erittää nestettä ympäristöönsä jatkuvasti keukoista, iholta, virtsasta ja ulosteista. Koska kaikki kehon solut tarvitsevat nestettä on todella tärkeää että keho on nestetasapainossa. Täyttääkseen kehon perustavaalaatua olevan tarpeen tulee ihmisen juoda vettä noin 3 litraa päivässä ja vielä enemmän kun urheilee. Peukalosääntö on, että virtsan on oltava kirkasta - myös aamulla. Jos näin on, juot tarpeeksi vettä."
(Tekijä: Lene Gilkrog, päivämäärä: 20-11-2008 Yhteys: Maxim )

Syönti ja liikunta ovat MYÖS laihduttamisen tärkeimpiä kysymyksiä. - Miten sinä teet sen ? Paljonko liikut ? Paljonko syöt ?

Jos aiemmin lähes liikkumaton nainen(sohvalla löhöäminen ollut rakkain harrastus viime vuodet), joka ei ole tottunut juomaan vettä kuin n.1-2 lasillista päivässä..(korvannut muutoin nesteet esim. 1,5-2,0 litralla limua),ja joka ei ole noudattanut säännöllisiä ateriarytmiä..vaan päivät olleet enemmänkin sellaista karkkien napostelua,ja syönyt illalla vasta KUNNOLLISEn ja runsaan aterian.
Nainen jolla BMI on kuitenkin jo 30.
Kun tuollaiset tavat omaava henkilö opettelee uuden elämäntyylin ja aloittaa SÄÄNNÖLLISEN liikunnan,ja lisäksi opettelee juomaan janojuomaksi vettä/kivennäisvettä(1,5-2,0litraa päivässä)sekä aloittaa esim. nutraamisen avulla painonhallinnan..korvaten kaikki päivän ateriat pussikeitoilla.
EI siis ole mitenkään outoa että paino putoaa rajusti ensimmäisten viikkojen aikana!

Tokihan sen saman tavoitteen saavuttaisi pelkästään jo liikunnan ja ruokavalion muuttamisellakin, mutta ei niin nopiaan kuin vlcd.n avulla.
Pääasia on kuitenkin se että kun kuluttaa sen mitä syö,laihtuu varmasti.Liikuntaa unohtamatta.
Naisilla horonaaliset vaihtelut kehossa vaikuttavat esim. menkkojen aikaan nesteitä kerääntyy elimistöön..ja samoin vaihdevuosissa hormoonit heittelee ja paino saattaa hetkellisesti nousta..kuten jokainen nainen sen jo tietääkin.

Jos/kun itse nutraan ja paino putoaa viikossa yli 5 kiloa..ja samalla kehon mitat pienenee..ei ne kaikki ole mitenkään pelkkiä poistuneita nesteitä..vai sanoisitko 15-25 pudotetun kilon jälkeen samaa??(Mahtaisin olla aikas tytinä jos kehosta poistuisi 25 kiloa pelkkiä nesteitä..)
Kuitenkin kyseessä perusterve,keski-ikäinen nainen jolla ei ole terveydellisiä probleemia(esim. munuaiset toimivat normaalisti!).

Joten faktaa tämäkin JOKAINEN IHMINEN ON UNIIKKI yksilö..mikä pätee yhdelle ei toimikaan toiselle,silti se kehosta poistunut paino ON kehosta poistunutta...eikä aina vain pelkkiä nesteitä.

Äänestä
  • jonkinlainen ihme. Itku tuli, kun katselin kehoani, joka ei laihtunut, vaikka liikuntaa ja syömisiä kuinka seuraili. Mutta tämä kommentti on jo taivaallinen. Ehkä kohta saan katsella kehoani jo ihan toisella tavalla, toisesta näkökulmasta. Koneen vieressä seisoo lähes käyttämätön kuntopyörä, missä vika? Olin ennen todella aktiivinen ja liikunnallinen tyttö. En voisi itse kuvitella, katsellessani peilikuvaani myös muistoissani, että minulle voisi sattua tällainen vahinko, että ilmeisesti psykoosipäissäni yritän elää elämääni ilman liikuntaa aikuisena.

    Äänestä

  • Minervä kirjoitti:

    jonkinlainen ihme. Itku tuli, kun katselin kehoani, joka ei laihtunut, vaikka liikuntaa ja syömisiä kuinka seuraili. Mutta tämä kommentti on jo taivaallinen. Ehkä kohta saan katsella kehoani jo ihan toisella tavalla, toisesta näkökulmasta. Koneen vieressä seisoo lähes käyttämätön kuntopyörä, missä vika? Olin ennen todella aktiivinen ja liikunnallinen tyttö. En voisi itse kuvitella, katsellessani peilikuvaani myös muistoissani, että minulle voisi sattua tällainen vahinko, että ilmeisesti psykoosipäissäni yritän elää elämääni ilman liikuntaa aikuisena.

    Kun katsoo miten pienikin lapsi saa liikunnasta iloa..mihin ihmeessä se liikkumisen ilo aikuisiällä katoaa?
    Laihtuminen on ihme..ja kaiken lisäksi myös mahdollista:)
    Kun ei aseta itselleen liian suuria liikunnallisia tavotteita, painonhallinnan opettelun alussa, vaan lisää kaikkea pikkuhiljaa..huomaa kuinka muutaman päivän..ja viikon kuluttua jaksaa enemmän..ja kuntokin nousee ihan huomaamatta.
    Esim. tekee kaikessa tietoisia valintoja..kävelee rappusia hissin sijasta.Tai polkee sitä kuntopyörää vaikka vain 5min/päivässä..sitten 10min./päivässä..pienet valinnat..mutta niillä on suuri vaikutus kehoon(koko olemukseen).
    Jollei ole tehnyt aikoihin(vuosiin)oikein mitään liikunnallista,niin todellakin se kunto kohisten kasvaa ja liikkumisen ilo tulee takaisin.
    Kaiken hyvän minkä teet..teet itsellesi..ja paremman/terveemmän elämän saavuttaaksesi.

    Äänestä

  • moonaliisa56 kirjoitti:

    Kun katsoo miten pienikin lapsi saa liikunnasta iloa..mihin ihmeessä se liikkumisen ilo aikuisiällä katoaa?
    Laihtuminen on ihme..ja kaiken lisäksi myös mahdollista:)
    Kun ei aseta itselleen liian suuria liikunnallisia tavotteita, painonhallinnan opettelun alussa, vaan lisää kaikkea pikkuhiljaa..huomaa kuinka muutaman päivän..ja viikon kuluttua jaksaa enemmän..ja kuntokin nousee ihan huomaamatta.
    Esim. tekee kaikessa tietoisia valintoja..kävelee rappusia hissin sijasta.Tai polkee sitä kuntopyörää vaikka vain 5min/päivässä..sitten 10min./päivässä..pienet valinnat..mutta niillä on suuri vaikutus kehoon(koko olemukseen).
    Jollei ole tehnyt aikoihin(vuosiin)oikein mitään liikunnallista,niin todellakin se kunto kohisten kasvaa ja liikkumisen ilo tulee takaisin.
    Kaiken hyvän minkä teet..teet itsellesi..ja paremman/terveemmän elämän saavuttaaksesi.

    katoaa turhaan mielenjakamiseen. Myös lapselta... Otattehan tämän huomioon ihan joka asiassa? Mieli on kuin aisa, joka on yhteiskunnassamme katkennut. Olet liikkuessasi katseilta suojassa, tämä on pelkkä fraasi, joka liittyy maitokauppaan ja sen myyjään. Lisäksi olet epäkohtelias torvena esiintyessäsi. Tiedätkö millainen on titityy-statuksesi? No sellainen, ettei sitä tarvitse mainita eläimiin sekaantumisen vuoksi.

    Äänestä

  • Minervä kirjoitti:

    jonkinlainen ihme. Itku tuli, kun katselin kehoani, joka ei laihtunut, vaikka liikuntaa ja syömisiä kuinka seuraili. Mutta tämä kommentti on jo taivaallinen. Ehkä kohta saan katsella kehoani jo ihan toisella tavalla, toisesta näkökulmasta. Koneen vieressä seisoo lähes käyttämätön kuntopyörä, missä vika? Olin ennen todella aktiivinen ja liikunnallinen tyttö. En voisi itse kuvitella, katsellessani peilikuvaani myös muistoissani, että minulle voisi sattua tällainen vahinko, että ilmeisesti psykoosipäissäni yritän elää elämääni ilman liikuntaa aikuisena.

    Varmaan samassa veneessä ollaan, minä kaksisuuntaisen mielialahäiriön kanssa jo teini-ikäisestä. Jos on väsymystä, masennusta, paniikkikohtausta, psykoosia, tai aineenvaihduntaa häiritseviä lääkkeitä, tosi monelle tulee ylipainoa ja siitä on vaikea päästä eroon :(

    Voin vaan suositella, että juttele asioista lääkärin/terapeutin/ystävien/sukulaisten kanssa. Itse pääsin mm. mielenterveyskuntoutujien kokkauskurssille, josta oli hyötyä. Ystävät ja sukulaiset ovat raahanneet kämpästä pihalle liikunnan, kulttuurin tai muun toiminnan pariin, kun olen ollut täysin lamaantunut. Minulla on auttanut säännöllisten elämäntapojen kehittäminen, esimerkiksi liikunta- ja ruokapäiväkirjan pitäminen ja henkilökohtaisen kunto-ohjelman teettäminen. Kuntopyörää tulee kotona käytettyä samalla, kun katson netistä jotain kiinnostavia videoita. Voisitko itse löytää jotain kiinnostavaa oheistoimintaa? Vaikka juuri nyt tuntuisi pahalta, usko tai älä: kun liikunnasta tulee tapa, siitä alkaa oikeasti saada mielihyvää! Varmaan johtuu siitä, että endorfiinien, adrenaliinin ja muiden välittäjäaineiden toiminta normalisoituu :)

    Äänestä

Minulle tehtiin hengityskaasumittaus yliopistollisessa sairaalassa, kun epäiltiin aineenvaihduntahäiriötä. Perusaineenvaihduntani ilman mitään liikuntaa oli n. 1400 kcal/ver silloisessa 73 kilon painossa (painoindeksi yli 30), eli n. 10% keskivertoa vähemmän. Kilpirauhashormoni tyroksiini meni aika alhaalla (viitearvot 10,2-21, minulla 10,6). Aivolisäkkeen tuottama TSH oli normaali, joten ei tullut kilpirauhasen vajaatoiminnan diagnoosia. Kun treenasin 3 kertaa viikossa kuntosalilla eli 4,5 tuntia/viikko sekä runsaasti arkiaktiivisuutta, paino alkoi lähteä. Ensin lähti kasvoissa, käsissä ja jaloissa ollut nesteturvotus, jota oli monta kiloa. Turvotus ja lihominen oli ilmeisesti psykoosilääkkeen haittavaikutuksia.

Kun lihoin, painoa tuli ensin 12 kg 12 viikossa eli kilo per viikko!!! ja sitten siihen vielä päälle, eli n. 20 kg lihomista muutamassa kuukaudessa. Nesteet alkoivat lähteä viime vuonna, kun opettelin laittamaan terveellistä kasvisruokaa ja harrastin liikuntaa 5 x viikossa. Tahti oli -10 kg 4 kuukaudessa, eli tällaisella pätkällä muutos lihavuudesta lähelle normaalipainon ylärajaa. Sen jälkeen pääsinkin oikeasti normaalipainon puolelle. Nykyisin kuluu varmaan 2500 kcal viikossa ihan liikunnan ansiosta.

Yhteenveto: lihomiseen voi olla muitakin syitä kuin elämäntavat, varsinkin aineenvaihduntahäiriöisellä laihduttaminen on kestävyyslaji, vaikeaa on mutta ei mahdotonta :) Tsemppiä kaikille painon ja elämäntapojen tarkkailijoille, toivoo lähes onnellinen Pieni ja pyöreä :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mieleen: kirjoitti:

Yksi kilo rasvaa vastaa yli 7000 kaloria.

Jos päivässä kuluttaa kevyesti liikkumalla 1000-1500 kaloria (mikä on jo paljon!), yhden rasvakilon laihduttamiseen menee vajaa viikko. Edellyttäen siis, ettei syö yhtään mitään.

Kaikki ihmelaihdutukset, joissa putoaa monta kiloa ensimmäisen viikon aikana ovat siis humpuukia. Putoaahan se paino, mutta ei rasva vaan neste.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu