Kumpi

Juuri tuli Stern-TV (Saksan TV) lähetyksessä herra Martinin kuvaamana livenä kuinka Erno Paasilinna ylpeänä laskeskeli, ettähän tienaa kuukaudessa EUR 10.000 nettona (korvaus ./. todelliset kulut) pelkästään matkakuluissa päivärahoista puhumattakaan EU-parlamanetissa. Kumpi on pahempi pummi, sosiaaliavun varassa elävä EUR 350,00 saava kansalainen vai nettorahan taskuun laittava poliitikko? Kaikkihan kustannetaan yhteisistä varoista.
2256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

sillä he eivät tiedä mistään mitään, kuten kommenttisi julistaa.
Mitä politikko siis tekee siellä Euroopassa? Oletettavasti myös jonkin verran työtä? Mitä työtä? Edustaa Suomea. Yrittää parhaansa mukaan saada pienen maamme äänen kuuluville, kun koko Eurooppaa koskevia päätöksiä tehdään. Kun EU:ssa tehdään päätöksiä, jopa ihan pienistä asioista, niin ne vaikuttavat myös täällä Suomessa, ja myös sinunlaisesi näköalattoman luulottelijan elämään. Sekä kovasti mm. maatalousyrittäjien elämään, elintarviketuotantoon, työpaikkoihin ja kaikkien elämään tässä maassa.En sanoisi pummiksi automaattisesti henkilöä, jolle maksetaan palkkaa/kuluja/korvauksia valtion rahoista. En tiijä sitten, miten teillä päin pummiksi määritellään.
Ihmeellinen puusilmä täytyy alkuperäisen kirjoittajan olla, kun katsoessaan ulkolaista tv-kanavaa, ainoa anti mitä tulee mieleen, on nimitellä työttömyyskorvausta saavaa ja maamme edustajaa pummeiksi.

Äänestä
  • Asian ydin taisi mennä yli joidenkin ymmärtämiskyvyn. Itävallan MEP herra Martin on tehnyt dokumenttia EU-varojen käytöstä, kuten kohtuuttomista kulukorvauksista MEPeille, päivärahojen kuittauksia olematta kokouksissa jne.. Ei ollut kovin ylentävää katsoa kuinka suomalainen MEP leuhki kuinka paljon hän nettoaa kuukaudessa pelkistä matkakuluista, kokonaiskulukorvaukset ovat EUR 37.500 /kuukausi/MEP. Palkka tulee sitten erikseen päälle. Yhteisten varojen vastikkeettomann vastaanottamisen ovat suomalaiset itse tällä palstalla useasti tuominneet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pahempi kirjoitti:

Juuri tuli Stern-TV (Saksan TV) lähetyksessä herra Martinin kuvaamana livenä kuinka Erno Paasilinna ylpeänä laskeskeli, ettähän tienaa kuukaudessa EUR 10.000 nettona (korvaus ./. todelliset kulut) pelkästään matkakuluissa päivärahoista puhumattakaan EU-parlamanetissa. Kumpi on pahempi pummi, sosiaaliavun varassa elävä EUR 350,00 saava kansalainen vai nettorahan taskuun laittava poliitikko? Kaikkihan kustannetaan yhteisistä varoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu