Ottaako LaRito usein

ritolat? Ihan mielenkiinnosta kyselen. Kaikki muut saa vastata paits LaRito ;)
6118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kiva. ;)

Äänestä

.

että hän ottaa myös paavolat ja korhoset???????

.

Äänestä

Lartsua yritetään tekohengittää. Mä veikkaisin, että ei onnaa.

Äänestä
  • tonouuuuuu!!!











































































































    tonouuuuu!!!!

    Äänestä

.

"Juontaa juurensa juoksija Ville Ritolasta, joka 5 000 metrin voitosta Amsterdamissa vuonna 1928 on kehittynyt sanonta ”ottaa ritolat”, tämä aiheutui Ritolan taktisesta vastauksesta Paavo Nurmen irtiottoyritykseen 5 000 m loppusuoran alussa.

Nurmi oli tapansa mukaan juossut Ritolan takana aikomuksena ohittaa loppukirissä. Ritola taktiikan tuntien iski ensin aloittaen kovan kirin n.120 m. ennen maalia. Nurmi ei pystynyt vastaamaan yllättävän kovaan kiriin vaan taipui hopealle"

http://urbaanisanakirja.com/word/ottaa-ritolat/

.

Äänestä
  • Sä kun olet tollanen akateeminen sivakoitsija (what ewer it means), niin mä tällain Stadilaisena haluaisin kuulla tästä Njurmesta, että missä hän harjoitteli ja miten pitkä oli rata ja missä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nimimerki on täsä kirjoitti:

ritolat? Ihan mielenkiinnosta kyselen. Kaikki muut saa vastata paits LaRito ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu