Kuva jossa suomalaismies suutelee kiinalaistyttöä oli liikaa Haloselle joka määräsi kuvan poistettavaksi.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010090212283499_uu.shtml
Mikäli kuvassa olisi ollut musta mies suutelemassa suomalaisnaista Halonen ei ehkä olisi kimpaantunut ja jos kuvassa olisi suudellut kaksi miestä keskenään tai kaksi naista keskenään Halonen olisi varmasti ollut suorastaan haltioissaan.
Mutta että suomalaismies suutelemassa kiinalaisnaista, eihän sellaista perversiota voi hyväksyä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010090212283499_uu.shtml
Mikäli kuvassa olisi ollut musta mies suutelemassa suomalaisnaista Halonen ei ehkä olisi kimpaantunut ja jos kuvassa olisi suudellut kaksi miestä keskenään tai kaksi naista keskenään Halonen olisi varmasti ollut suorastaan haltioissaan.
Mutta että suomalaismies suutelemassa kiinalaisnaista, eihän sellaista perversiota voi hyväksyä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Luuli varmaan lapsipornoksi... vaikka mieskin on kloppi vasta... no heh..
Vähän omituinen siirto Tarjalta kieltämättä mutta ihmiset eivät ole täydellisiä etenkään saadessaan valtaa. Omat primitiiviset halut ja pelot menevät älyn ja reiluuden edelle, koska ne voidaan toteuttaa tai estää oikeasti eikä vain suojautua tai haaveilla kuten me "tavikset".
Kuva saattaa myös näyttää siltä, ettei kuvassa nainen ole mukana, jolloin tulee visio hyväksikäytöstä. Tai kuvio oli liian yleinen "siirtomaaisäntä saaliinsa/orjansa kanssa" eikä avantgardinen orja isännän vaimon kanssa (eli musta mies vaalean ladyn kanssa) ;)
(Mielestäni kuva on ihan perussettiä, ei aiheuta mitään tunteita, paitsi että nainen näyttää vähän minulta mutta olen yrittänyt tarkastella sitä presidentin ja tarjan näkövinkkelistä ja keksiä siitä jotain paheellista. Tuomitsemalla kuvan Tarja itseasiassa korostaa/tuo esiin sitä, mikä on verrattain mielenkiintoista myös..näin kulttuurisesti)
Mutta ei ole ensimmäinen kerta kun johdossa oleva tekee jotakin oman mielensä mukaan mutta huomiota herättää vain se, että nyt järjetöntä päätäntävaltaa käyttää nainen, joka on yleensä tunnettu hyväksyväisyydestään ja suvaitsevaisuudestaan ja laupeudestaan.
En ymmärrä itsekään pillastusta ihan perus nainen pussaamassa vähän paremman näköistä perussuomalaista.
Tarja itse joutunee selittämään päätöstään (vähintään peililleen) vaikka tuskin hän haluaa itselleenkään kertoa todellista syytä...
Me naisethan olemme joskus suhteessamme mustasukkaisia, jopa omille elimillemme/kauneudellemme kuten pelkäämme, että mies on yhdessä vain pillun/tissien/naaman/vartaöon kanssa eikä rakastakaan MEITÄ (SISINTÄ)... Eikös olekin hassua;D Silti haluamme että meitä arvostetaan ENSISIJAISESTI kauneudesta.
(esim. viestiketjut, joissa naisia arvostellaan ulkonäöstä (läskittäminen) kasvavat pitkiksi kun jokainen haluaa kumota että minä olen pitkä, minä olen hoikka mutta mutta. Samoin juuri naisten kauneutta arvostellaan eikä niinkään toimia (tai pahat toimet yhdistyvät rumuuteen...))
SMiehelle on aina selvää, että nainen rakastaa häntä kokopakettina mutta miehen pelko liittyykin siihen, että jostain saattaa silti löytyä isompipakettinen kaveri, joka vie tämän naisen;).
(Tästä pillun ja naisen erosta lisää mm. sarjakuvateoksessa Naisen kanssa: Opas miehen ja naisen väliseen ylioppilaselämään http://hintaseuranta.fi/tuote.aspx/105094 )
Nopea johtopäätös: suhteessa nainen pelkää itseään (ei ole tarpeeksi jotakin ja mies kyllästyy ja lähtee itse) ja mies ulkopuolista uhkaa (jostain tulee jokin, joka vie naisen).
(toki naisetkin pelkäävät toisia naisia mutta se yhdistyy omaan riittämättömyyden tunteeseen enemmän kuin miehillä, joilla on yleensä naisia korkeampi "itsetunto" (johtuen kult. vahvistuksesta))
Koska mies ei ymmärrä
Tarja kokee kuvan uhaksi ei yleisölle, eikä yhteisölle vaan itselleen ennen kaikkea naisena ei presidenttinä.
Samoin toimisi myös mustan miehet uhkakseen kokeva miespresidentti. Hauska murtuma sinänsä.
Ties vaikka Pena olisi köhäissyt kuvan kohdalla merkittävästi tai kehaissut kuvaa (mikäli hän on ne edes kuvia nähnyt...)
Onko suudeltavanatyttö vai nainen? Voisiko vastaavassa kuvassa suudella musta/aasialainen poika suomalaisnaista vai onko musta maskuliini aina kuvissa mies ja aasialainen feminiini tyttö?
Toisaalta suuteleeko mies vai poika ja suuteleeko tyttö vai poika vai nainen ja mies.
ja suuteleeko tyttö/N poikaa/M vai poika tyttöä? Kumpi on suudeltavana (aktiivisen ja passiivisen ero)
Tulkintojahan on monia ja se miten omasta tulkinnasta kirjoitetaan vaikuttaa kuvaa seuraavaksi katsoneen tulkintaan (siksi taide pitäisi kokea ennen kuin kerkiää katsoa siitä tehdyn tulkinnan...kuten kirja pitäisi lukea ennen elokuvaa jne.)
Iltalehti on jättänyt kertomatta suutelusta (no onhan se kuvalehti...) eli katsoja saa päättää kuka suutelee ja ketä vai onko kyseessä yhteinen suudelma.
Tulipa vain mieleen, että miten ap. kirjoitus olisi voinut vaikuttaa omaan tulkintaani (koska luin sen enne kuvan katsomista).
Lopuksi vielä:
Voiko presidentti päättää taiteen tulkinnan?
senkin eläimiin sekaantuva pervertikko, vai viel mustiin pitäisi sekaantua, hyi
Kuvassahan poika suutelee poikaa. Kiinalaiset naiset muutenkin muistuttavat enemmän poikaa kuin naista. Mitä tossa nyt on ihmeellistä spekuloitavaa.
Miksihän tämä tulkinta ei tullut edes mieleeni... Johtuisikohan se oikean puoleisen henkilön rintavaosta ja pienuudesta verrattuna vasempaan. Lisäksi oikea on myös hohtavan vaalea ihoinen verrattuna vasempaan. Nainen usein esitetään miestä vaaleampana esim. intialaisessa "kamasutra taiteessa".
Mutta tulkinnathan ovat vapaat...
Rinnat ne on pienetkin ja muuten ne onkin ikiterhakat verrattuna lolloihin... Isot rinnat tekevät naisesta rotevan. Poikamainen vaikutelma ei synny rinnattomuudesta vaan ohuesta lantiosta ja i/t-vartalonmallista
x ja A ovat naiselisemmat mutta muoti suosii kapeaa lantiota ja hillittyä povea.
Aika mahtavaa on idän mystiikka jos kerran valokuvassa oleva suomalainen nainen muuttu heti toisen suomalaisten naisten silmissä pojan näköiseksi kunhan kuva vaan on käynyt Kiinassa.
Ei sitä näköjään turhaan puhuta idän mystiikasta.
Presidentti itse kommentoi kuvaa joka kuvasi suomalaista saunomista.
"Onko taulussa se kuva, joka halutaan antaa suomalaisesta saunakulttuurista",
Poikamaisuus tulee rinnattomuudesta ja pojanlantiosta. Naiselliset piirteet naisilla aina vaan parempi mitä kookkaammat rinnat ja leveä lantio ja kapea vyötärö. Muotihömpötyksesi on vain sananhelinää, kun et muuta keksinyt. Muuten rintojakin on eri kokoja kuin sinun mainitsemasi isot lollot ja pienen pienet. Mieluummin hyvänkokoiset ja näköiset rinnat kuin rinnattomuus, niin kuin tällä pojanklopilla.
Musta näyttää kyllä et kuvassa on ihan tyypillinen suomalainen nainen ja eihä sillä sen takia tietenkään rinnat ton pahvin takaa näy ku suomalaisen naisen rinnat ilman liivejä on ku tyhjät pussit jotka roikkuu navan tuntumassa eli ton pahvin takana.
Pakkoks teidän on vaivata päätänne toisten ulkonäöllä niinku pahasetki kakarat? Oli kyseessä sitten kiinalainen tai suomalainen, mies tai nainen. Idiootteja vaan teette itsestänne pussipuheillanne. Ei ne idiootit muissakaan kulttuureissa kiehdo.
Halonen oli oikeassa. Näkee suomalaisten tason, aivan sikoja suurin osa.
Ai miten niin naista? Mun mielestä tuo on ptikähiuksinen mies, höh...
Liikaa siinä oli se helwetin kiinalainen merkki joka peitti kaiken, minäkin olisin vaatinut sen merkin poistettavaksi. Valitettavasti Halonen ei täsmentänyt tätä seikkaa joten lakeijat luulivat että koko kuva piti poistaa.
onhan se lepsolle liikaa kun mies suutelee naista.
Vaimoni on kiinalainen ja kysynkin - mistä helvetistä tuossa kuvassa voi päätellä, että tyttö on kiinalainen? Vastaus: ei niin mistään.
Sillähän on ihonvärikin ihan sama kuin pojalla. Hiusten väri vain tummempi, märkä tukka, voi olla ruskeakin. Ihme hysteerikkoja tällä palstalla.
Se oli liikaa kun ei ollut homo/lesbo kuva kyseessä. Ei heterojuttuja passaa Halosen kaudella mainostaa.
Kellekään ei näköjään tullut mieleen se todennäköisin vaihtoehto eli että Halonen arveli kuvan voivan loukata esim. kiinalaisia tai muita sellaisista maista tulevia, joille alastomuus on suurempi tabu kuin länsimaille. Pitää muistaa, että vaikka Suomessa ja muissa länsimaissa nakuilu on nykyään normaalia ja pornahtavia ja vähemmän pornahtavia kuvia vilisee joka paikassa, niin joka maassa ei sellaista hyväksytä. Esim. Kiinassa ei nakukuviin suhtauduta ollenkaan niin suvaitsevasti kuin täällä. Halonen oli ihan oikeassa siinä, että maassa maan tavalla.
Ei tosiaankaan tullut mieleen että Halonen on Suomen hyvän maun vartija ja sensori numero yksi. Niihin aikoihin kun Suomi sai Abckiriansa, niin Kiinan eroottinen kirjallisuus eli kukoistustaan. Kyllä kiinalainen voi ymmärtää ja arvostaa muiden kulttuurien taidetta ihan samalla tavalla kuin suomalainenkin - yksilötasolla!
No jaa
http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=555322
"Alastomat hääkuvat hitti Kiinassa
Alastomina otatetut hääkuvat ovat kuumin hitti nuorten trendikkäiden avioparien keskuudessa kerran niin konservatiivisessa Kiinassa.
Muoti sai alkunsa Etelä-Kiinan kaupungeista, mutta on nyt levinnyt koko valtavaan maahan."