rakastuminen

Voiko olla paskempaa tunnetta kun rakastuminen väärään ihmiseen? Ja vielä pahempaa kun tunne on molemminpuolinen? Sydän hakkaa,,aivot käy ylikierroksilla, mitään muuta ei pysty ajattelemman kun toista,tunnetilat on vuoristorataa,,pää pilvissä onnentunteesta ja sit maatakaatava tuntuva masennus kun ei voi näyttää toiselle tunteita ja samalla pitäis kotona näytellä et kaikki on hyvin vaikka oma siippa aistii et nyt on jotain todella pielessä..Perkele, pirulla on sormensa pelissä
111411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kyllä se on paskamaista. Suorastaan, ainakin jos se on yksipuolista.
Tunnen itseni typerykseksi, täysin naurettavaksi.
Järki on himmentynyt ja vaistot päässeet valloilleen.
Voi sen helvetin kuustoista. Tässä on kaikki ihan pielessä.

Äänestä

Miten voi rakastaa väärää ihmistä? Jos rakastaa toista ja saat häneltä vastarakkautta niin eikö hän ole juuri se oikea ihminen. Nykyinen tilanne ei taida tehdä sinua onnelliseksi joten ehkä kannattaisi tehdä jokin muutos. Kuuntele vielä sisintäsi ja mieti onko kyse todellakin rakastumisesta vai ihastumisesta. Ihastuksia tulee ja menee, mutta rakastuminen on asia erikseen.

Äänestä

Ihastuminen tuo mukanaan valtavan hyvänolon tunteen mutta myös korostaa ihmisen synkkiä puolia, eli jos itsetunto on jo valmiiksi alhainen niin tuossa tunteiden vuoristoradassa käydään sitten myös todella pohjalla.

Äänestä

Sellainen yksipuolinen ihastuminen jota kuvailit, se voi olla todella järistyttävä kokemus, niin myönteisessä kuin kielteisessä mielessä. Kokemusta on. Siksi Kannattaakin pitää varansa että salliiko itsensä mennä suinpäin ihastumaan "väärään" henkilöön. Pää vaaleanpunaisissa pilvissä kun ihastuksen kohde on lähistöllä ja elämä on kuin silkkiä vaan, arkinenkin tekeminen tuntuu hyvin merkitykselliseltä ja tärkeältä, ego ja olemus saa kunnolla buustausta ja ryhtiä lisää.

Sitten puolestaan kun ei pääse nauttimaan sitä ihastuksen läsnäoloa ja (kuvittelemaansa) sielujen sympatiaa niin oma arjen puuhastelu muuttuu merkityksettömän tuntuiseksi, turhauttaa, kaikki on paskaa, syvä masennus ja katkerat ajatukset piinavat päivästä päivään, ihastuksen kohde ei pysy poissa ajatuksista, sanonta: "poissa silmistä, poissa mielestä" osoittautuu paikkansapitämättömäksi. Tällaisesta toipuu vain ajan myötä.

Äänestä
  • Niinpä niin..olin taas hukkua erään silmiin...tuntui iäisyydeltä, vaikka kesti ehkä sekunnin tai kaksi.

    Äänestä

  • "...Sitten puolestaan kun ei pääse nauttimaan sitä ihastuksen läsnäoloa ja (kuvittelemaansa) sielujen sympatiaa niin oma arjen puuhastelu muuttuu merkityksettömän tuntuiseksi, turhauttaa, kaikki on paskaa, syvä masennus ja katkerat ajatukset piinavat päivästä päivään, ihastuksen kohde ei pysy poissa ajatuksista, sanonta: "poissa silmistä, poissa mielestä" osoittautuu paikkansapitämättömäksi. Tällaisesta toipuu vain ajan myötä. "

    Olen juuri tässä mitä kuvailit.
    Mitä voi tehdä nuori ihminen jolla on valmiiksikin hatara itsetunto ja mielialojen heittelyä?
    Mitä voi tehdä kun on täysin kokematon, hämmentynyt ja sekaisin päästään?

    En viitsi selittää enempää, mutta tilanne on kertakaikkaan mahdoton.

    Äänestä

  • turhauttavaa... kirjoitti:

    "...Sitten puolestaan kun ei pääse nauttimaan sitä ihastuksen läsnäoloa ja (kuvittelemaansa) sielujen sympatiaa niin oma arjen puuhastelu muuttuu merkityksettömän tuntuiseksi, turhauttaa, kaikki on paskaa, syvä masennus ja katkerat ajatukset piinavat päivästä päivään, ihastuksen kohde ei pysy poissa ajatuksista, sanonta: "poissa silmistä, poissa mielestä" osoittautuu paikkansapitämättömäksi. Tällaisesta toipuu vain ajan myötä. "

    Olen juuri tässä mitä kuvailit.
    Mitä voi tehdä nuori ihminen jolla on valmiiksikin hatara itsetunto ja mielialojen heittelyä?
    Mitä voi tehdä kun on täysin kokematon, hämmentynyt ja sekaisin päästään?

    En viitsi selittää enempää, mutta tilanne on kertakaikkaan mahdoton.

    "...tilanne on mahdoton, ristiriitainen kertakaikkiaan"

    - "Uutta matoa koukkuun vaan" -fraasia en tietysti voi mitenkään suositella, koska kun on kovasti ihastunut tai korviaan myöten rakastunut niin on se ihastumisen kohde silloin ainoastaan "se oikea", eikä muut voi aiheuttaa samanlaisia tunnereaktioita. Minä en tiedä neuvoa mitä sinun kannattaisi tehdä, ainoa ettei kovasti katkeroidu jos homma menee puihin. Eli omien valintojen mukaan vaan.

    Äänestä

miltäköhän siipasta tuntuu kun aistii kaiken. parasta olis olla rehti ja kertoa totuus niin siippa saa valita jääkö vai lähteekö. varmaan lähtee mut sori vaan..kumpi sopan keitti,,ehkä kadut jälkeenpäin ehk et. elmä on.

Äänestä

Varman päälle pelaaminen on niin raukkamaista. Onpahan se siippa kulta ja voi ajatella toista. Mitenköhn se avio avo kärsii, kun raukka ei uskalla kertoa vaan ns. roikuttaa. Niin epreilua, voin kertoa, totuuden kun sais tietää niin heivais varmaan tollasen nysvän..en edes viitti sanoa minne. Säälipisteitä nolla.

Äänestä

Tunteilleen ei voi mitään, mutta teoilleen voi. Olen kokenut tuon saman. Kun on tuon "toisen" lähellä, ilma väreilee ja tuntuu kuin magneetti vetäisi tuota toista kohden. Ei uskalla katsoa päin, taistelee tunteitaan vastaan, minkä pystyy. Toisen läheisyys saa tuntemaan omat rintansa ja pyllynsä. Kuolleeksi luultu ruumis herää henkiin. Aistit herkistyvät ja huulet kaipaavat suudelmaa. Tuo toinen katsoo ehkä liian pitkään, mutta häveliäisyys ja moraali kieltää tekemästä mitään. Sitä yrittää kohdistaa ajatukset muualle, mutta se on niin vaikeaa. Sitä sitten kirjoittaa tänne, jotta voi edes jollekin purkaa tuntojaan.

Nuo tunteet eivät johda mihinkään, koska ei anna lupaa itselleen. Osa ihmisestä on surullinen, koska mitään arvokkaita ja todellisia tunteita ei saisi heittää hukkaan.

Äänestä
  • Jälleen yksi hieno kirjoitus täällä missä usein vain heitetään skeidaa silmille, se on juurikin noin, kaksi surullista katsetta ottaa mittaa toisistaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aivot narikassa kirjoitti:

Voiko olla paskempaa tunnetta kun rakastuminen väärään ihmiseen? Ja vielä pahempaa kun tunne on molemminpuolinen? Sydän hakkaa,,aivot käy ylikierroksilla, mitään muuta ei pysty ajattelemman kun toista,tunnetilat on vuoristorataa,,pää pilvissä onnentunteesta ja sit maatakaatava tuntuva masennus kun ei voi näyttää toiselle tunteita ja samalla pitäis kotona näytellä et kaikki on hyvin vaikka oma siippa aistii et nyt on jotain todella pielessä..Perkele, pirulla on sormensa pelissä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu