Olen ollut yhdessä mieheni kanssa yli kolme vuotta. Näin ollen mieheni tulee aika usein esiin puheissani ja tekemisissäni. Eilen koin ensimmäistä kertaa sen, että joku arvostelee parisuhdettani ja miestäni. Olin työkavereideni kanssa ravintolassa ja siinä juomien ääressä puheenaiheet vaihtelivat. Jäin kahden yhden työkaverini (miespuolinen) kanssa ja hän aloitti kyselemällä missä olen mieheni tavannut ja milloin. Eihän tuossa mitään, normaalia tutustumista. Sitten työkaverini alkoi selittämään asioita, joissa olin kuulemma miehestäni puhunut alentavaan sävyyn, siis mitä?! Esimerkkinä hän käytti semmosia sanomiani asioita miehestä, jotka liittyivät näihin perinteisiin parisuhteen kotityöriitoihin ja mieheni poikamaiseen luonteeseen, hän osaa säheltää milloin missäkin :) Moittivaan sävyyn olen saattanut puhua miehestäni muiden kuullen ja myönnän, että se on väärin. Epäuskoisena kuuntelin tätä työkaverin analysointia parisuhteestani, olin kuin puulla päähän lyöty. Sitten hän sanoi, ettei mieheni kuulosta kovin mukavalta ja minun arvoiseltani. Että vapaana on paljon parempia miehiä. Siis mitä? Näin sanoo ihminen, joka tuntee minut työn perusteella, muutaman kerran työporukan illanistujaisissa oltu, puhumattakaan ettei hän ole koskaan tavannut miestäni. Olen pöyristynyt ja loukkaantunut. Pitäisikö unohtaa koko episodi, pistää alkoholin piikkiin? Ei paljoa kiinnosta olla tämän ihmisen kanssa enää samassa tilassa, varsinkin kun kuvittelin, että olemme kavereita.
Parisuhteen arvosteleminen
kummissaan
4290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Turhaan sä välität. Se on tehny päätelmät kuulemansa perusteella. Eikä sen takia kannata välejä pistää poikki. Kyllähän sä voit korjata tämän työkaverin väärät luulot. On se tottakai inhottavaa kuulla toisen suusta pahaa omasta miehestä ja omasta parisuhteesta. Väärinkäsitysten takia mä en koskaan kerro muille meidän riidoista ettei kukaan saa väärää kuvaa, koska mun mies on oikeesti kiltti ja ihana. Suutuspäissään sitä vaan saattaa vähä liiotella ja sillon muut käsittää asiat ihan väärin.
Kahdenkeskisiä juttuja ei kannata levitellä puolitutuille...
päästä pillun päälle!
Näin on ,pillua se ois halunnu ja helppohan se on lähteä hakemaan naiselta, joka on "kaveri" ja vielä toitottaa tyytymättömyyttään mieheensä. Ja muutenkin kannattaako niitä miehen kanssa olevia ongelmia huudella siellä omalla työpaikalla ja uskoutua jollekin vieraalle miehelle? Huhhuijaa, itse soppasi olet kyllä keittänyt.
Vai että puulla päähän lyöty? Miksei ihmiset ajattele mitä suustaan päästävät?