Euro Samara

Rallye Lada

Ostin toiseksi autokseni Euro Samaran. Laittelen tätä Samaraa pikkuhiljaa sellaiseksi nuoruuteni ralliautoksi.
Aloitan ihan ulkonäköjutuilla ja sitten pikku hiljaa tekniikkaan. Tekniikka on aika hyväkuntoista koska autolla on ajettu vain 100.000 kilometriä. Jo nyt olen havainnut tämän 1500 kuutioisen pistävän ihan helposti hanttiin BMW lle Volvolle ja Mersulle. Vastaus miten on siinä että auto on mielettömän kevyt verrattuna näihin kaikilla turvahärdelleillä varustettuihin. Huvittaa ja nyt kun huomaan Volvokuskin valmistautuvan ohittamaan minut kun rajoitus muutuu 60 jälkeen 100 km tunnissa. Volvo jää jo nyt kun seisomaan kun lyön kaasun kolmosella pohjaan 60 rajoituksen jälkeen. Tosin Se painaa ohi sitten rajulla ylinopeudella koska en viitsi kauheasti rikkoa nopeusrajoituksia. Jää Volvomiestä harmittamaan kaikesta huolimatta.
Kevennän nyt autoani niin paljon kuin laki sallii normaalissa liikenteesä pitämiseen ja sen jälkeen alan lastuttaan tuota GM,n ruiskua tehokkampaan. Palosammutinta ja lisävaloa nokkaan tulee rajusti. Ja kaikkea muuta kivaa. Rallye Lada for ever.

1

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ladamiäs

      Mullakin on Euro-Samara. Tosin uuden diesel-automaatti Kia Ceedini myötä se on siirtynyt vaimoni kakkos-vara-kauppakassiksi. Kyllähän minäkin sillä ajelen aina silloin tällöin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      114
      4964
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      215
      4716
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      125
      3225
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3183
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      103
      3072
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      98
      2384
    7. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2358
    8. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      39
      2255
    9. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      35
      2233
    10. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2168
    Aihe