Siis minun ajatukset on ihan solmussa, jotenkin... Olen aika usein yrittänyt sellaista etten syö ennen klo 12 mitään, mutta nyt luin jostain laihdutusoppaista että lihavien yksi virhe on, että jättää aamiaisen väliin. Nyt jos syön jotain aamulla ihan mitä tahansa mua pelottaa jotenkin syödä se kun ajattelen että lihon siitä ja mun kuuri menee pilalle ja että jos syön säännöllisesti tiettyinä kellonaikoina, että siitäkin lihoo. Mutta toisaalta sitten kun oikein koittaa olla syömättä ennen klo 12 ja muutenkin että söisi oikein vähän jossain vaiheessa tulee niin hirveä nälkä ettei sitä pysty pidättämään mikään tahdonvoima yömästä vaikka mitä.
Help pelkään että aamusyöminen lihottaa
pääseko
3319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
yksin kertaisesti, aamiainen on ehdottomasti päivän tärkein ruoka. Omaan aamiaiseeni kuului esm. tänä aamuna, puuro,juustoleipä(ruis), lasi rasvatonta maitoa, omena ja tietty kahvikin. Lounaalla myös jotain nälkää torjuvaa, mutta kevyttä. Esm. salaati,lasi rasvatonta maitoa ja ruisleipä kera juuston tai salaatinlehden. Täysin väärä systeemi jättää aamiainen pois.
Minulla sama juttu =)
Syön aina vasta 11-12 aikaan. Tosin nyt oon nutreilla niin syön myös aamulla. Raskauskiloja tiputan mutta silloinkin kun oon normi painossa niin en syö aamupalaa just ton lihottavuuden takia. En enää edes kaipaa sitä ja toi toimii mulla hyvin osana painonhallintaa vaikka ravitsemusterapeutit sanois mitä! Oon enempi iltasyöjä ja syön sen "puuttuvan" aamupalan mieluummin illalla =) Siis kun jätän aamiaisen väliin paino pysyy kurissa.
Mutta jos se ei onnistu ja tulee ihan kamala nälkä niin voisithan syödä aamupalaksi vaikka purkin maitorahkaa ja ananasta tai rahkaa ja pussi marjoja ja jos on liian hapanta niin makeuttaa makeutusjauheella. Tai sit lasi valion mehukeittoa, pari viipaletta uotilan maalaislimppua ja päälle halutessa sipaisu kevytlevitettä, kurkkua, tomaattia. Tai sit paistaa munakasta niin että laittaa kaksi munaa joista toisesta vaan valkuainen ja lisäks tomaattia ja sipulia. Ja paistaa ilman öljyä tai margariinia. Ja vielä yks että pari desiä rasvatonta maitoo tai mehukeittoa ja kellogs k muroja desi. Tässä nyt joitain vaihtoehtoja jos aamupalasta ei tahdo luopua =)
kuten muulloinkin laihduttaessa, kalorit lasketaan vuorokauden tarkkuudella. Mulla on ollut lapsesta asti tapana, etten syö aamupalaa, joten ei tulekaan nälkä kuin vasta iltapäivästä. Lisäksi, vaikka söisin aamulla joskus, se ei "tunnu" missään, vaan saattaa jopa herättää nälän seuraavan kerran ennen aikojaan. Vaikea neuvoa, muuten kuin ettei se ole oleellista, mitä syöt ja mihin aikaan, kunhan tapa on sellainen ettet sorru ahmimaan.