Paljonko pitäisi pistää palkkatoivomukseksi kun haen tiedottajan paikkaa?
Olen yliopistotutkinnon suorittanut (humanisti), mutta en valtiotieteellisestä valmistunut. Ammatti kokemusta mulla on viisi vuotta suunnilleen samoista töistä.
Paljonko maksetaan ammattikorkeasta valmistuneelle viestintäalan osaajalle?
* Tiedottajan palkka
12
21048
Vastaukset
- leo
amk:sta ei valmistu mitään tiedottajia, vaan he tekevät enempi graafisia töitä.
- tiedu
Mitä hemmetin väliä sillä on mistä on valmistunut kun TEHTÄVÄNIMIKE työpaikalla on tiedottaja.
Tiedoksesi vaan, tiedottajan toimii tänä päivänä ihmisiä vaikka millä koulutuksella merkonomista lääkäriin. Jos suomenmaassa nimettäisi tiedottajia vain sen ainoan opiskelupaikan eli HY Valtiotieteellisen tiedekunnan tiedotusopin laitokselta valmistuneiden mukaan, meillä olisi monopolitilanne ja murto-osa tiedottajia siitä määrästä mitä nyt on! Ja näinhän se ei mene - onneksi.
Itseksin kiinnostaisi tuo keskiverto tiedottajan palkka. - Leonid
Tradenomi-tutkinnon yritysviestinnän koulutusohjelma valmistaa NIMENOMAAN tiedottajan tehtäviin muihin monipuolista viestinnä osaamista vaativiin tehtäviin. Tutkinnon suorittanut voi tietysti toimia vaikka Siwan kassalla tai metallifirmassa, mutta taustat on kunnossa.
AMK-tutkinnon suorittanut MEDIANOMI toimii pääasiassa graafisen viestinnän tehtävissä.
Että näin. - Ei töitä pelkillä papereill...
Leonid kirjoitti:
Tradenomi-tutkinnon yritysviestinnän koulutusohjelma valmistaa NIMENOMAAN tiedottajan tehtäviin muihin monipuolista viestinnä osaamista vaativiin tehtäviin. Tutkinnon suorittanut voi tietysti toimia vaikka Siwan kassalla tai metallifirmassa, mutta taustat on kunnossa.
AMK-tutkinnon suorittanut MEDIANOMI toimii pääasiassa graafisen viestinnän tehtävissä.
Että näin.Ei se kyllä ihan noinkaan mene. Itse olen valmistunut ammattikorkeakoulusta medianomiksi. Suuntauduin yhteisöviestintään, joka valmistaa pääasiassa tiedottajan, toimittajan ja copywriterin tehtäviin. Tietysti minunkin koulutuksella voisi graafikon paikan saada, koska olen perusteet opiskellut, mutta on olemassa myös graafiseen suunnitteluun suuntautuneita medianomeja.
Tiedän myös tiedottajia, jotka ovat valmistuneet tradenomeiksi tai maistereiksi esim. yhteiskuntatieteellisestä tiedekunnasta. Tiedottajina toimii siis hyvin monentaustaisia ihmisiä, joista osa on saanut työpaikkansa enemmänkin työkokemuksensa kuin koulutuksensa ansiosta. Muutenkaan ei pidä liikaa tuijottaa siihen tutkintonimikkeeseen, koska se, miksi on valmistunut, ei kerro paljoakaan osaamisesta.
Jälkihuomautuksena: Hauskaa, että viestintäalallakin toimii ihmisiä, jotka eivät osaa edes yksinkertaisimpia yhdyssanoja... - Leonid
Ei töitä pelkillä papereill... kirjoitti:
Ei se kyllä ihan noinkaan mene. Itse olen valmistunut ammattikorkeakoulusta medianomiksi. Suuntauduin yhteisöviestintään, joka valmistaa pääasiassa tiedottajan, toimittajan ja copywriterin tehtäviin. Tietysti minunkin koulutuksella voisi graafikon paikan saada, koska olen perusteet opiskellut, mutta on olemassa myös graafiseen suunnitteluun suuntautuneita medianomeja.
Tiedän myös tiedottajia, jotka ovat valmistuneet tradenomeiksi tai maistereiksi esim. yhteiskuntatieteellisestä tiedekunnasta. Tiedottajina toimii siis hyvin monentaustaisia ihmisiä, joista osa on saanut työpaikkansa enemmänkin työkokemuksensa kuin koulutuksensa ansiosta. Muutenkaan ei pidä liikaa tuijottaa siihen tutkintonimikkeeseen, koska se, miksi on valmistunut, ei kerro paljoakaan osaamisesta.
Jälkihuomautuksena: Hauskaa, että viestintäalallakin toimii ihmisiä, jotka eivät osaa edes yksinkertaisimpia yhdyssanoja...Mistäköhän yhdyssanasta oli kyse?!
Juu, kaupan kassalla työskentelee maistereita ja tiedottajina insinöörejä.
Työkokemus on kiva asia, sitä on vaan joskus vaikea saada ilman mitä kummallisempia ja korkeampia koulutuksia. Mutta se siitä. - yhdyssanoista
Leonid kirjoitti:
Mistäköhän yhdyssanasta oli kyse?!
Juu, kaupan kassalla työskentelee maistereita ja tiedottajina insinöörejä.
Työkokemus on kiva asia, sitä on vaan joskus vaikea saada ilman mitä kummallisempia ja korkeampia koulutuksia. Mutta se siitä.Jos nyt välttämättä haluat tietää, niin viestisi ilmaisu "viestinnä osaamista" on väärin. Ilman typoakin. Niin "viestintäosaaminen" kuin "viestinnänosaaminen" ovat yhdyssanoja. Samoin kuin "kaupankassa". Paitsi jos tarkoitetaan jonkin tietyn kaupan kassakonetta, mihin sinä tuskin edellisessä viestissäsi viittasit. Vaikka sana on geneteviisissä, voi se silti muodostaa toisen sanan kanssa yhdyssanan (vrt. "pyyhkijänsulka"/"pyyhkijän sulka"), oman termin.
Ja yhdyssanavirheillä viittasin myös muihin kuin sinuun. Esimerkiksi yhden viestin otsikko oli "Pilkun viilaaja?", mikä on erikseen kirjoitettuna jokseenkin hupaisa ajatus.
Mutta tosiaan: Se siitä. - Nuria
yhdyssanoista kirjoitti:
Jos nyt välttämättä haluat tietää, niin viestisi ilmaisu "viestinnä osaamista" on väärin. Ilman typoakin. Niin "viestintäosaaminen" kuin "viestinnänosaaminen" ovat yhdyssanoja. Samoin kuin "kaupankassa". Paitsi jos tarkoitetaan jonkin tietyn kaupan kassakonetta, mihin sinä tuskin edellisessä viestissäsi viittasit. Vaikka sana on geneteviisissä, voi se silti muodostaa toisen sanan kanssa yhdyssanan (vrt. "pyyhkijänsulka"/"pyyhkijän sulka"), oman termin.
Ja yhdyssanavirheillä viittasin myös muihin kuin sinuun. Esimerkiksi yhden viestin otsikko oli "Pilkun viilaaja?", mikä on erikseen kirjoitettuna jokseenkin hupaisa ajatus.
Mutta tosiaan: Se siitä.Muuten hyvä, mutta viestinnän osaaminen on tod. erikseen -> sehän on sama asia eri tavalla kirjoitettuna kuin viestinnän alan osaaminen, jossa myöskään ei sanoja kirjoiteta yhteen (tai jos sinun mielestäsi kirjoitetaan, niin onnea vaan tiedotus-/opetushommiin... Pieni vinkki: jos yhdyssanat tuottavat vaikeuksia, niin kannattaa olla yhteydessä Kielitoimistoon.
- entinen
Tiedottajan palkka kunnallisella sektorilla on alle 2000 € ja kaupallisella vähän enemmän.
- tyttö
AMK, tradenomi, tiedottaja PK-seudulla
2200/kk plus puhelinetu. Ikää vähän päälle parikymppiä, duunissa toista vuotta.- Martin GG
2 700 eur kuussa, miestiedottaja. Jotku maksaa 3000 eur ja ylikin.
- nad
Hiljattain tehdyn tutkimuksen mukaan perustiedottaja tienaa noin 2700 euroa. Jos on yksin vastuussa yhteisön tiedottamisesta palkka on 100-200 korkeampi. Julkisella puolella palkat ovat näitä keskiarvoja hieman matalammat, yksityisellä puolella ne nousevat nopeammin työkekomuksen karttuessa.
2 vuoden työkokemuksella pitäisi mielestäni päästä yli 2500, paitsi jos homma on sihteerityyppistä tiedotteiden puhtaaksi kirjoittamista. - asap
Täältä löytyvät valtion palkkataulukot. Tiedottajan palkka on ainakin joskus ollut palkkaluokka A 15:n mukainen.
http://www.vm.fi/tiedostot/pdf/fi/57340.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1876698- 352403
- 1872139
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101413Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1181393- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,301035Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke13936