Eilen tuli TV1:stä järkyttävä dokumentti Detroitin rappiosta, tehdas- ja asuntoalueiden autioitumisesta ja rapistumisesta. Jutussa haastateltiin Mitch Ryderiä ja Martha Reevesiä. Martha on päässyt kaupunginvaltuutetuksi, mikä on hieno saavutus, kun muistetaan, että Motownilta lähtiessään hän oli pahoissa taloudellisissa vaikeuksissa. Marthallahan oli näkyvä osa myös Only the strong survive -elokuvassa.
Detroitin rappio
3
1624
Vastaukset
- Leipäläppi
Detroit on unohdettu kaupunki. 70 000 asukkaista ilman juoksevaa vettä. Yön Robin Hoodit käy yhdistämässä öiseen aikaan köyhiä vesijohtoverkkoon, ja poliisi jahtaa. Detroit on mustien kaupunki, se ei kiinnosta poliittisia päättäjiä. Hyvä että näitä dokumentteja tehdään. Näkee että on meillä täällä Suomessa asiat jotenkin, paitsi kun Karpon dokumentteja katsoo, niin huomaa että surkeutta on täälläkin, ennen ja nyt, joskin ei niin laajassa mittakaavassa.
Nelosella tulee torstai-iltaisin dekkarisarja Detroit 178, jossa liikutaan samoissa maisemissa kuin mainitsemassani dokumentissa. Mm. eilisessä jaksossa poliisit seurasivat palkkatappajaa autioksi jääneeseen entiseen huippuhotelliin, joka näytettiin dokumentissa. Joka jaksossa soitetaan jokin vanha Motown-biisi. Eilen oli vuorossa Stevie Wonderin Living for the city.
- prrrrtlllt
detroitissa kuulemma haisee soul-pieru senverta väkevästi että väki kaikkoaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761725
- 108977
- 89849
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19673- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41557Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164513Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45508Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;191453- 26439