Edessä on viisaudenhampaan poisto. Minkälaiseen särkylääkitykseen saa reseptin? Itsellä on sellainen ongelma, ettei panacod toimi, sillä kodeiini ei metabolisoidu elimistössäni morfiiniksi. Ibuprofeenit, parasetamolit yms tuskin riittävät? Sellainen ongelma kun lisäksi on, etten voi toisesta terveyssyystä valvoa öitä kivun vuoksi. Tramadoli tuskin tulee kyseeseen, sillä tapauksessani se saattaa johtaa serotoniinioireyhtymään... Vähän menee vaikeaksi, mikäli burana ei tepsi...
Viisari & jälkilääkitys
14
1013
Vastaukset
- *TheRoad*
Onhan niitä nyt muitakin vaihtoehtoja. Eikä se kipukaan VÄLTTÄMÄTTÄ niin hirvittävä ole, ettei esim. burana 800mg tehoaisi. Buranaa ja panacodia voi ottaa yhdessä, niin miksi ei voisi ottaa buranaa ja panadolia yhdessä? (jos kodeiini ei kerran toimi niin turha ottaa panacod/burana yhdistelmää). Panadolia on reseptilääkkeenä myös 1g eli tuplasti vahvempana, kuin käsikauppa tavarana.
Sitten on tietenkin nämä Voltarenit yms. jotka kuuleman mukaan toisilla auttaa hyvinkin hampaanpoiston jälkikipuihin. Minulla Voltaren on yhtä tyhjän kanssa.
Suosittelen juttelemaan asiasta hammaslääkärin kanssa jo ennen toimenpidettä, koska sen jälkeen on "vähän" ikävä puhua. =) Kyllä lääkäri varmasti jonkun lääkkeen "keksii", joka tehoaa sinulla.
Harmillista, kun vetivät Nimed-nimisen kipulääkkeen markkinoilta. Se tehosi hyvin hammasleikkausten jälkitiloihin ja muutenkin hammassärkyihin yms. Muitaakseni myyntikielto liittyi jotenkin maksaongelmiin joita lääke joillekin aiheutti ilmeisesti pidempiaikaisessa käytössä (nivelrikon hoitoon käytettiin myös).- Edessä kohta
Panadolia saa nykyään ihan käsikauppanakin grammaisena ja se on tuttu lääke. Olen syönyt hammasongelmiin maksimiannoksia saman aikaan ibuprofeenia ja parasetamolia ja vielä Voltareniakin maksimia siinä samalla, vaan eipä ole ollut apua.
Pitää kai kysyä psykiatrilta vielä asiaa kun näen tätä ennen leikkausta. "Immuniteetin" kodeiiniin kun on aiheuttanut tämän määräämä venlafaksiini, jota syön säännöllisesti.
Kyselin hammaslekurilta venlafaksiinin yhteisvaikutuksista eri kipulääkkeiden kanssa (sen tuoteselosteessa kun mainittiin, että kipulääkkeistä pitää neuvotella lääkärin kanssa), mutta tämä ei tiennyt venlafaksiinista yhtään mitään, oli täysin vieras lääke. Määräsi vain panacodia, joka ei siis ole tepsinyt tähän asti juuri mitenkään. - *TheRoad*
Edessä kohta kirjoitti:
Panadolia saa nykyään ihan käsikauppanakin grammaisena ja se on tuttu lääke. Olen syönyt hammasongelmiin maksimiannoksia saman aikaan ibuprofeenia ja parasetamolia ja vielä Voltareniakin maksimia siinä samalla, vaan eipä ole ollut apua.
Pitää kai kysyä psykiatrilta vielä asiaa kun näen tätä ennen leikkausta. "Immuniteetin" kodeiiniin kun on aiheuttanut tämän määräämä venlafaksiini, jota syön säännöllisesti.
Kyselin hammaslekurilta venlafaksiinin yhteisvaikutuksista eri kipulääkkeiden kanssa (sen tuoteselosteessa kun mainittiin, että kipulääkkeistä pitää neuvotella lääkärin kanssa), mutta tämä ei tiennyt venlafaksiinista yhtään mitään, oli täysin vieras lääke. Määräsi vain panacodia, joka ei siis ole tepsinyt tähän asti juuri mitenkään.Olisi voinut hammaslääkärikin paremmin tunnistaa lääkkeen, jos olisit sanonut että syöt Efexoria. Juttelet vaan sille hammaslääkärille ennen toimenpidettä ja sanot, että miksi panacod, Tramal yms. on kielllettyjen listalla. Tämä on vielä lääkäreiden keskuudessa harmillisen vähän tiedostettu asia ja myös lääkkeiden pakkausselosteet ovat tältä osin pahasti puutteellisia, ikävä kyllä.
On niitä tehokkaita lääkkeita muitakin, kuin morfiinin esiasteita sisältävät. Morfiini itseasiassa on tehokas ja serotoniini oireyhtymän kannalta jokseenkin turvallinen vaihtoehto, jos tarvittava entsyymi puuttuu synnynnäisesti tai lääkkeen (kuten efexor) vaikutuksesta. Tämä johtuu siitä, että lääke on jo valmiiksi morfiinia, eikä tarvitse muuttuakseen morfiiniksi tuota entsyymiä.
Oletko kokeillut sitä mitä ehdotin, eli TAVALLINEN panadol (500mg) ja burana (600mg tai 800mg) yhdessä?? Eikö sekään tehoa? - Edessä kohta
*TheRoad* kirjoitti:
Olisi voinut hammaslääkärikin paremmin tunnistaa lääkkeen, jos olisit sanonut että syöt Efexoria. Juttelet vaan sille hammaslääkärille ennen toimenpidettä ja sanot, että miksi panacod, Tramal yms. on kielllettyjen listalla. Tämä on vielä lääkäreiden keskuudessa harmillisen vähän tiedostettu asia ja myös lääkkeiden pakkausselosteet ovat tältä osin pahasti puutteellisia, ikävä kyllä.
On niitä tehokkaita lääkkeita muitakin, kuin morfiinin esiasteita sisältävät. Morfiini itseasiassa on tehokas ja serotoniini oireyhtymän kannalta jokseenkin turvallinen vaihtoehto, jos tarvittava entsyymi puuttuu synnynnäisesti tai lääkkeen (kuten efexor) vaikutuksesta. Tämä johtuu siitä, että lääke on jo valmiiksi morfiinia, eikä tarvitse muuttuakseen morfiiniksi tuota entsyymiä.
Oletko kokeillut sitä mitä ehdotin, eli TAVALLINEN panadol (500mg) ja burana (600mg tai 800mg) yhdessä?? Eikö sekään tehoa?Kyllä sanoin, että kauppanimi on Efexor. Ei soittanut kelloja sen enempää. Ensimmäisellä hammaslääkärikäynnillä tosiaan kerroin muun päällä olevan lääkityksen ja hetken aikaa lääkeraamattua selattuaan määräsi Voltarenin oheen ruoansulatuskanavaa suojaavan lääkkeen. Ilmeisesti siinä ei lukenut mitään tästä vaikutuksesta entsyymeihin panacodin suhteen. Panacodia määrättiin sitten myöhemmin kun Voltaren ei auttanut, eikä auttanut Burana eikä Panadol yhdessä järjettömilläkään annosmäärillä. Onneksi penisiliini puri viisaudenhampaassa olevaan tulehdukseen ja kipu hävisi sitä myötä. Nyt vain huolestutti se, että mitä jos leikkauksen jälkeen kipu on sellainen, ettei burana ja panadol riitä. Mutta hieno juttu tosiaan, jos morfiinia on mahdollista saada. Leikkaus kun ei taida olla siistein mahdollinen, kun viisaudenhammas on alahammas ja se on jotenkin pitkittäin leukaluunsuuntaisesti.
Mutta joo, tästä entsyymijutusta ei ollut mitään venlafaksiinin pakkausselosteessa. Ei kummassakaan niistä merkeistä, joita olen käyttänyt. Itsekään en tiennyt mitään asiasta ennen kuin aloin ihmetellä panacodien heikkoa tehoa ja etsiä tietoa siitä, voiko jo olemassa oleva lääkitys vaikuttaa panacodin toimintaan. - *TheRoad*
Edessä kohta kirjoitti:
Kyllä sanoin, että kauppanimi on Efexor. Ei soittanut kelloja sen enempää. Ensimmäisellä hammaslääkärikäynnillä tosiaan kerroin muun päällä olevan lääkityksen ja hetken aikaa lääkeraamattua selattuaan määräsi Voltarenin oheen ruoansulatuskanavaa suojaavan lääkkeen. Ilmeisesti siinä ei lukenut mitään tästä vaikutuksesta entsyymeihin panacodin suhteen. Panacodia määrättiin sitten myöhemmin kun Voltaren ei auttanut, eikä auttanut Burana eikä Panadol yhdessä järjettömilläkään annosmäärillä. Onneksi penisiliini puri viisaudenhampaassa olevaan tulehdukseen ja kipu hävisi sitä myötä. Nyt vain huolestutti se, että mitä jos leikkauksen jälkeen kipu on sellainen, ettei burana ja panadol riitä. Mutta hieno juttu tosiaan, jos morfiinia on mahdollista saada. Leikkaus kun ei taida olla siistein mahdollinen, kun viisaudenhammas on alahammas ja se on jotenkin pitkittäin leukaluunsuuntaisesti.
Mutta joo, tästä entsyymijutusta ei ollut mitään venlafaksiinin pakkausselosteessa. Ei kummassakaan niistä merkeistä, joita olen käyttänyt. Itsekään en tiennyt mitään asiasta ennen kuin aloin ihmetellä panacodien heikkoa tehoa ja etsiä tietoa siitä, voiko jo olemassa oleva lääkitys vaikuttaa panacodin toimintaan.Niin kuin totesin, pakkausselosteet ovat tältä osin luvattoman puutteellisia ja samoin lääkäreiden tiedot tästä asiasta. :(
Leikataanko sinut sairaalassa? Silloin ei pitäisi olla mitään ongelmaa antaa esim. fentanyliä suonensisäisesti leikkauksen aikana ja vaikka vielä yksi annos ihan leikkauksen lopussa (ja senkin jälkeen pieniä annoksia jos siltä tuntuu), jos vain hoitohenkilökunnalla riittää halua ja tahtoa kunnolliseen kivunhoitoon. Joskus tuntuu, että tätä puolta vähätellään kovasti, ikävä kyllä.
Mutta siis "oikealla" morfiinilla ei ole tätä entsyymi ongelmaa.
- sdfh
Hammaslääkäri osaa kyllä neuvoa sinua parhaiten tässä asiassa, kunhan vain tietää kaikki ongelmasi. Multa otettiin perjantaina 2 viisuria pois ja olen vallan mainiosti pärjännyt Burana 400:lla. Olen ottanut sitä puolitoista tablettia (vastaa 600 mg) säännöllisesti noin viiden tunnin välein. Kyllä sulle särkylääkkeet löytyvät, joten älä murehdi sitä :)
Indalgin? Onko tuttu lääke? Kyllähän se hammaslekuri tietokannoista löytää yhteensopimattomat valmisteet. Vaikuttaa vain siltä ettei ollut vaivautunut selvittämään Efexorin kanssa sopivia/sopimattomIa lääkkeitä.
http://www.laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=677&i=ORION PHARMA_INDALGIN- *TheRoad*
Juu, mutta kun tuo Indalgin tarvitsee myös sitä tiettyä välittäjä-ainetta/entsyymiä, jota aloittajan keholla ei ole käytettävissä.
- *TheRoad*
*TheRoad* kirjoitti:
Juu, mutta kun tuo Indalgin tarvitsee myös sitä tiettyä välittäjä-ainetta/entsyymiä, jota aloittajan keholla ei ole käytettävissä.
Eiku... ;) Sorry siinähän on tietysti etyylimorfiinia, eli ei tarvi muuttaa sitä miksikään enää kropassa, mutta muuten voi tulla haittavaikutuksia SSRI-lääkkeiden kanssa ja muutenkin saattaa heikentää hoitotasapainoa.
- *TheRoad*
*TheRoad* kirjoitti:
Eiku... ;) Sorry siinähän on tietysti etyylimorfiinia, eli ei tarvi muuttaa sitä miksikään enää kropassa, mutta muuten voi tulla haittavaikutuksia SSRI-lääkkeiden kanssa ja muutenkin saattaa heikentää hoitotasapainoa.
Tää sekoilee täällä yksinään...Hups :-/
Toisaalta sitten taas lääkeinformaatiokeskuksen mukaan myös etyylimorfiini tarvitsee tuota samaa välittäjä ainetta. Ota tuosta nyt sitten selvää. Mutta luottaisin lääkeinformaatiokeskuksen tietoihin.
Jos tarkkoja ollaan, niin onhan etyylimorfiinikin käsittääkseni jonkinlainen morfiini johdannainen/esiaste. Onkohan "oikeaa" morfiinia edes saatavissa nykyään avohoidon puolella? Injektiona löytynee vielä ihan aitoakin tavaraa sairaaloista/lansseista?
- Kohta edessä
No, näen ylihuomenna psykiatriani. Paras varmaan kysyä siltä, että mitä ihmettä tehdään ja pyytää valmiiksi resepti, ettei tarvi hammaslääkärin enempää kummastella näitä juttuja. Hän on varmaankin ennenkin törmännyt tällaiseen tilanteeseen.
- *TheRoad*
Niin varmasti on paras tehdä.
Tuota Fentanyliä (morfiini) ei sitten reseptillä saa, koska se on aina iv.nä suoneen annosteltava lääke. Lisäksi sen huono puoli on lyhyt vaikutteisuus, eli humahtaa kyllä muutamassa hetkessä päälle, mutta vaikutus haihtuu vähitellen noin 30-45 minuutissa.
Itsellä kokemusta fentanylistä kolmelta eri kerralta ja tehoaa kyllä todella hyvin. Tosin kahdella ensimmäisellä kerralla vaikea sanoa mikä oli fentanylin osuus vaikutuksesta. Keväisellä "lanssi" matkalla tuli koettua pelkän fentanylin vaikutus ja voi kyllä todeta että tehokasta on ;D
Mutta niitä muitakin versioita morfiinista (pilleri muodossa?) on tai jotain muuta tehokasta lääkettä joka sopii sinulle. Kaipa se psykiatrisi tietää mikä avuksi. Olisiko mahdollista että tauotat Efexorin joksikin aikaa? Kauan mahtaa pysyä elimistössä? Vai onko lääke Sinulle ehdottoman tarpeellinen?
- Kohta edessä
*TheRoad* kirjoitti:
Niin varmasti on paras tehdä.
Tuota Fentanyliä (morfiini) ei sitten reseptillä saa, koska se on aina iv.nä suoneen annosteltava lääke. Lisäksi sen huono puoli on lyhyt vaikutteisuus, eli humahtaa kyllä muutamassa hetkessä päälle, mutta vaikutus haihtuu vähitellen noin 30-45 minuutissa.
Itsellä kokemusta fentanylistä kolmelta eri kerralta ja tehoaa kyllä todella hyvin. Tosin kahdella ensimmäisellä kerralla vaikea sanoa mikä oli fentanylin osuus vaikutuksesta. Keväisellä "lanssi" matkalla tuli koettua pelkän fentanylin vaikutus ja voi kyllä todeta että tehokasta on ;D
Mutta niitä muitakin versioita morfiinista (pilleri muodossa?) on tai jotain muuta tehokasta lääkettä joka sopii sinulle. Kaipa se psykiatrisi tietää mikä avuksi.Eipä psykiatri löytänyt syytä miksi nämä eivät pelaisi yhteen ihan hyvin. Itse asiassa minäkään en löydä mistään luotettavasta lähteestä syytä sille, miksi venlafaksiini poistaisi panacodeilta tehon. Molemmat tarvitsevat samaa entsyymiä, mutta siinä kaikki. Outoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293095- 1191255
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu61097- 58971
- 68937
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26907Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38881Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu163858Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65844Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75794