Ruotsin vaaleissa yleinen media ja valtiontiedotusvälineet kielsivät ihmisiä äänestämästä ruotsindemokraatteja.Tällaisia pellevaaleja tuskin voidaan pitää minään vaalituloksena ja demokratiana.
Ajatelkaa vaikka meillä Suomessa kevään eduskuntavaaleja ,että yle ja mainoskanavat kieltäisivät suomalaisia äänestäjiä äänestämästä kommunistista kokoomusta koska se piiloverottaa enemmän kuin sosialistit yhteensä tai että tiedotusvälineissä kiellettäisiin ihmisiä äänestämästä sosiaalidemokraatteja koska he eivät ole enää olleet sosialistinen puolue vuosikymmeniin vaan ovat akuanakkakokoomuksen pelkkä juoksupoika joka on unohtanut oman menneisyytensä ja juurensa torppariliikkeenä ja maaseudun puolueena.
Ajatelkaa vaikka meillä Suomessa kevään eduskuntavaaleja ,että yle ja mainoskanavat kieltäisivät suomalaisia äänestäjiä äänestämästä kommunistista kokoomusta koska se piiloverottaa enemmän kuin sosialistit yhteensä tai että tiedotusvälineissä kiellettäisiin ihmisiä äänestämästä sosiaalidemokraatteja koska he eivät ole enää olleet sosialistinen puolue vuosikymmeniin vaan ovat akuanakkakokoomuksen pelkkä juoksupoika joka on unohtanut oman menneisyytensä ja juurensa torppariliikkeenä ja maaseudun puolueena.
Vastaukset 13
Vanhimmat
kurjaa että lännessä meillä on noin taantumuksellinen ja kurja valtio joka ei pysty järjestämään edes demokraattisia vaaleja vaan pääpuolueet kieltävät ihmisiä äänestämästä vaihtoehtoja ja uutta suuntausta.
Olisipa ruotsissa yhtä hyvä demokratia kuten esim Venäjällä itäisessä suurjättiläisessämme ,naapurissa josta saamme olla ylpeitä nopeasti kohonneen demokratian ja talouden alalla.
Venäjällä voivat ihmiset äänestää vapaasti vaikka äärikommunisteja ja stalinisteja ilman että julkinen tiedotusväline puuttu demokratian kulkuun.Toisin on reaalisosialaistisessa Ruotsissa josssa vanhat politrukit jakavat hallituspaikkoja keskenään ja käyttävät epädemokraattisia keinoja kaiken uudistuksen tukahduttamiseksi.
On häpeällistä eurooppalaiselle demokratialle että pohjoismainen hyvinvointivaltio hylkää demokratian vaaleissa ja valitsee epäreilun manipulonti ja vaalituloksen käsittelyn likaisen linjan.
Miksi ämnesti ja muut usein niin äänessä olleet turvan aukojat ovat nyt hiljaisina ja miksi suomesta ei ole lähetettty vaalitarkkailijoita Ruotsiin seuraamaan äänestyksen oikeellisuutta.
Nyt kun ruotsin demokraatit ovat kuitenkin nousseet vaa-ankieliasemaan on hallitustyö toivottomassa jamassa ja kun ottaa huomioon vaalien vilpillisyyden on aika hajottaa valtiopäivät ja järjestää maassa uudet demokraattiset vaalit.
http://www.youtube.com/watch?v=c0xyHIUnETY
Saahan sitä kieltää, sanan vapauskin on demokratiaa. Demokratiaa on myös se , ettei tarvitse totella! Jos ei halua olla yhteityössä tiettyjen puolueiden kanssa, uudet vaalit. Toivottavasti äänestäjät vain äänestävät samalla tavalla, osoittaakseen, ettei heitä voi"kasvattaa äänestämään oikein".Niinhän se EU toimii.
Ei voi olla mahollista että sossut hävis et kyl jotaan vilppii oli
Niinpä. No kansa on äänestänyt. Noin meilläkin. Poliittinen tietoisuus on alimmalla tasolla, sitten toisen maailmansodan.
http://www.youtube.com/watch?v=p2cFwSD48d0&feature=related
Ehkä se omkin päinvastoin!Poliittinen tietoisuus tuntuu aina olevan "alimmalla tasolla", kun äänestäjät eivät äänestä tietyllä tavalla!
"miksi Ruotsi hylkäsi demokratian"
no demokratiahan tarkoittaa että 51% määrää ja muut saa totella
eli jos esm 20 ihmistä äänestää et nyt syödään kaikki joko kaksi koiranpökälettä tai 2 mansikkaa, niin jos esim 11 pökäleitä harrastavaa on siin porukassa ja äänestää sit pökäleitä ni kaikki joutuu syömää niitä :)
voimat propagoivat vaalien alla. Mikäli kysymys olisi ollut tasa-arvoiseen demokratiaan pohjautuvista vaaleista, niin yhtäkaikki olisi ihmisiä muistutettu maanpetturuuden seurauksista ja maahanmuuttajien syöpämäisistä vaikutuksista ruotsin yhteiskunnalle.
Vihervasemmisto leikkii sananvapaudella, mutta on itse ensimmäisenä kieltämässä sen kaikilta muilta.
Ehkä ruotsi hylkäsi demokratian koska mitään demokratiaa ei ole olemassa.
Suomessa puhutaan demokratiasta vaikka täälläkin vallitsee kansan valitsema kapitalismityrania.
Ehkä suomenkin pitäs saada kokoomus, keskusta ja demarit pois hallituksesta.
Kokeillaan välillä näitä muita puolueita. Ei asiat ainakaan enemmän perseelleen voi mennä.
otettiin käyttöön heti kerralla Hitlerin diktatuuri, eli kaikenlainen demokraattinen kehitys on siellä nykyisen pääministerin toimesta kielletty.
Hänhän ilmoitti jo etukäteen, että hän sulkee pois kaikki demokraattiset toimenpiteet muiden kuin itsensä taholta. Tällaiset lausumat on ainakin ennen leimattu diktatuuriksi ja rasismiksi jotain ryhmittymää kohtaan.
Suomessa ei tietääkseni mikään puolue ainakaan toistaiseksi ole käyttäytynyt noin epädemokraattisesti.
Suomi on näin ollen sivistyneempi maa kuin Ruotsi. Johtuuko se mahdollisesti siitä, että Suomessa ole vielä elintasopakolaisia niin paljon kuin Ruotsissa.
Ihmeellistä kirosanojen yksinkertaisuutta kuten tuo äärioikeistosanakin.Mitä oikein tarkoitetaan äärioikeistolla?äärioikeisto ei tarkoita rasismia tai nationalismia vaan se tarkoittaa verotuksen mitätöimistä ja sosiaaliturvan romuttamista ja kaikenlaisen valtion puuttumisen asioiden hoitoon jolloin pelkät markkinataloudet hoitavat hommat.Ruotsindemokraatit ovat nationalistinen suuntaus jonka kautta halutaan herättää keskustelua ja mahdollista vaikutusta muutokseen .On todella helppoa turvautua yksinkertaisiin kliseisiin ja olla tietävinään,mutta kysymys kuuluukin ,Mikä on äärioikeisto tai vasemmisto vai onko sellaista OLEMASSAKAAN?
http://www.youtube.com/watch?v=ftt0HhIkTOE