MP3 käyttöikä 2 vuotta?

????!!!???

Vähän runsaat pari vuotta vanha Philipsin GoGear Mp3 on ruennut temppuilemaan: kestää hirveän pitkään tietojen päivittäminen joko avattaessa ja etenkin läppäristä lataamisen jälkeen irroitettua. Lisäksi se ei ikään kuin saa enää kunnolla kosketusta, joka kerta joutuu useamman kerran kokeilemaan, temppuilemaan, kun yhdistää sen usb-kaapelilla ladattavaksi läppäriin. Onko MP3:n ikä noin pari vuotta, eli roskiin vaan ja uutta hakemaan, vai mitä ehdotatte?

3

573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sille...

      tehdä kaikenlaista, esimerkiksi resetoida resettinapista, tyhjentää sieltä kaikki sisältö ja ladata ne uudestaan, formatoida se, ladata sen laitteen firmware uudestaan:
      http://www.support.philips.com/support/sms_page.jsp?userLanguage=fi&userCountry=fi
      jne.. Kyllä siitä noilla tempuilla varmaan paremman saa.

      Mutta tosiasia noiden kuten kännyköiden suhteen on että niiden akut tulevat kulumaan loppuun ennemmin tai myöhemmin ja vaikka niihin saisi uudet akut niin on järkevämpää ostaa uusi laite.

    • SuViedfsdfg

      Ostin vuonna 2006 Philipsin GoGear MP3-soittimen (512MB, joo tiedetään, pieni tila mutta olen sen verran nirso musiikin suhteen, että minulla on vain muutamia kymmeniä biisejä, joista tykkään) ja se toimii mulla edelleen oikein hyvin. Se on tippunut kymmeniä kertoja kovalle lattialle, hieman narmuuntunut, MUTTA on edelleen hyvässä toimintakunnossa. Kohta olen soitattanut sillä musaa 4 vuotta. :-) Ensimmäinen GoGear soittimeni oli alunperin viallinen kun sen käyttöön otin, mutta onneksi tämä "uudempi" on toiminut moitteettomasti.

    • -koneet

      Kodinkoneiden käyttöikä ja korjattavuus ei ole kummoisia.
      Itse vältän kyseistä merkkiä, johtuen omista kokemuksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      79
      9031
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5749
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      139
      5129
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      25
      3949
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3500
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3418
    7. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      105
      2800
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      41
      2773
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2761
    10. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      5
      2290
    Aihe