MP3 käyttöikä 2 vuotta?

????!!!???

Vähän runsaat pari vuotta vanha Philipsin GoGear Mp3 on ruennut temppuilemaan: kestää hirveän pitkään tietojen päivittäminen joko avattaessa ja etenkin läppäristä lataamisen jälkeen irroitettua. Lisäksi se ei ikään kuin saa enää kunnolla kosketusta, joka kerta joutuu useamman kerran kokeilemaan, temppuilemaan, kun yhdistää sen usb-kaapelilla ladattavaksi läppäriin. Onko MP3:n ikä noin pari vuotta, eli roskiin vaan ja uutta hakemaan, vai mitä ehdotatte?

3

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sille...

      tehdä kaikenlaista, esimerkiksi resetoida resettinapista, tyhjentää sieltä kaikki sisältö ja ladata ne uudestaan, formatoida se, ladata sen laitteen firmware uudestaan:
      http://www.support.philips.com/support/sms_page.jsp?userLanguage=fi&userCountry=fi
      jne.. Kyllä siitä noilla tempuilla varmaan paremman saa.

      Mutta tosiasia noiden kuten kännyköiden suhteen on että niiden akut tulevat kulumaan loppuun ennemmin tai myöhemmin ja vaikka niihin saisi uudet akut niin on järkevämpää ostaa uusi laite.

    • SuViedfsdfg

      Ostin vuonna 2006 Philipsin GoGear MP3-soittimen (512MB, joo tiedetään, pieni tila mutta olen sen verran nirso musiikin suhteen, että minulla on vain muutamia kymmeniä biisejä, joista tykkään) ja se toimii mulla edelleen oikein hyvin. Se on tippunut kymmeniä kertoja kovalle lattialle, hieman narmuuntunut, MUTTA on edelleen hyvässä toimintakunnossa. Kohta olen soitattanut sillä musaa 4 vuotta. :-) Ensimmäinen GoGear soittimeni oli alunperin viallinen kun sen käyttöön otin, mutta onneksi tämä "uudempi" on toiminut moitteettomasti.

    • -koneet

      Kodinkoneiden käyttöikä ja korjattavuus ei ole kummoisia.
      Itse vältän kyseistä merkkiä, johtuen omista kokemuksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      63
      1231
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      890
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      815
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      86
      676
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      644
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      564
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      36
      564
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      534
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      117
      518
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      513
    Aihe