en osaa enää ymmärtää tätä palstaa.. täällä haukutaan naisia tekivätpä ne sitten minkä tahansa päätöksen elämässään niin idiootteja ja tunnevammaisia paskiaisia naiset on...
milloin ihminen oppii suvaitsemaan toiset juuri sellaisena kuin on?? jos naine ei halua lapsia niin fine.. hänen päätös on aivan normaali.. jos naine ei halua naimisiin niin se on myös ihan normaali päätös..
tekipä nainen sitten minkä tahansa päätöksen niin eiköhän se ole aivan normaalia elämää!!!!!!
vai mitä ootta mieltä??
milloin ihminen oppii suvaitsemaan toiset juuri sellaisena kuin on?? jos naine ei halua lapsia niin fine.. hänen päätös on aivan normaali.. jos naine ei halua naimisiin niin se on myös ihan normaali päätös..
tekipä nainen sitten minkä tahansa päätöksen niin eiköhän se ole aivan normaalia elämää!!!!!!
vai mitä ootta mieltä??
Vastaukset 11
Vanhimmat
jotkut ihmiset haluavat, että muut olisivat heidän ohjailtavissaan ja kun tämä ei toteudu, huono häviäjä nimittelee heitä järjenvastaisesti tunnevammaiseksi. jos joku on tunnevammainen se on se, joka haluaa muita ohjailla, sillähän se egopaisuma on.
Jos joku inhoaa lapsia, vanhuksia, koiria, sairaita, ulkomaalaisia, juustoa, puutarhajuhlia, avioliittoa tai mitä tahansa, mitä väliä sillä on, kunhan ei ala ketään potkimaan?
Miksi se oma ratkaisu on muka aina se paras? Miksi kaikkien pitäis elää kuten toiset?
Jos nainen ei halua lapsia, se on ihan ok. Ihan yhtä ok, kuin se on miehillekin. Jos joku on homo, se on ihan ok. Miksei olisi? Jos homo haluaa perheen, se on ihan ok. Haluaahan heterokin, vaikkapa se juoppo, joka ei pysty edes lapsista huolta pitämään. Ja sekin on tässä yhteiskunnassa ihan ok.
Saa olla aika ruukussa kasvanut, jos ei tajua, että on normaalia elämää syntyä, kuolla, lisääntyä, olla lisääntymättä, olla yksin, pariutua, olla homo, olla hetero, haaveilla, inhota, vihata, surra, iloita.
Jokainen voi itse päättää, miten elämänsä elää. Ei meillä tarvita mitään normeja.
Nainen voi tehdä kaikkea, mitä mieskin ja mies kaikkea, mitä nainen.
Kaikki ei saa kumppania, kaikki ei saa lapsia. Kaikki ei tahdo kumppania, kaikki ei tahdo lapsia.
Usein täällä valitetaan ihan turhasta.
Jeps, olet aivan oikeassa; kaikkien kukkien on saatava kukkia. Mutta: miksi pitää "inhota" ja vihata ? Mikä pointti inhossa ja vihassa on ? Mitä inho ja viha kertovat kantajastaan ? - Eikö sivistyneen, nykyaikaisen ihmisen pitäisi suhtautua asioihin ja ilmiöihin jollakin muulla tavalla kuin alkukantaisilla elkeillä ja mielenilmaisuilla.
Jos ei pidä jostain, jos ei kestä toisten tapaa elää ja olla, niin eikö voi olla vain neutraali ja ymmärtää, että kaikenlaista on olemassa; 'monenlaista kulkijaa, joista osa jää asemalle', eli ne inhoajat ja vihaajat.
Juuri noin minäkin asian ajattelen. Niitä, keitä ei itse sympatiseeraa, ei tarvitse vihata. Heihin todellakoin voi suhtautua neutraalisti.
on oikeus elää miltä tuntuu, mutta pitäisikö miesten oikein ylistää sellaisia naisia, jotka eivät halua lapsia tai mennä avioon ? Tuskinpa miehet antaa mitään arvoa tälläisille naisille ja jos ei miehet mitään merkkaa niin mitä siitä sitten loukkaantumaankaan alkaa, eli toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos.
Täytyy myös kestää ympäristön paineetkin valitsemallaan tiellä tai muuttaa nunnaluostariin jos ei halua yhteiskunnan mielipiteitä kuulla.
Tooota; pointtisi ? Mitä merkitystä sillä on, "antavatko miehet arvoa" vaiko eivät ? Onko lasten teko ja avioituminen ainoat aiheet, joista mies voi naista ylistää ?
Arvostelun ja arvioinnin naiset kestävät kyllä varmasti, mutta on ihan toinen juttu, jos nainen menettää ihmisarvonsa, kun haluaa elää itse valitsemaansa tietä, joka ei ole miehen viitoittama.
Ette tekään anna yhtään sen enempää arvoa miehelle, joka ei anna arvoa naisen halulle olla hankkimatta lapsia tai olla menemättä avioon.
Miksi sinä minulle tuollaista paasaat?
Kuten edellisessä kommentissani kirjoitin, minun mielestäni ihmisiin joita ei sympatiseeraa voi suhtautua NEUTRAALISTI. Heitä ei tarvitse sen enmpää haukkua, kuin ylistääkään. Heidän voi yksinkertaisesti vain antaa elää omaa elämäänsä, ja keskittyä itse niihin ihmisiin joista pitää.
No helweette ! Miksi pitäisi ?
Miten joku voikin noin mustavalkoisesti ajatella? Että jos ei hauku, niin sitten pitää ylistää. Olen kyllä huomannut että joillain miehillä on tapana, että he kokevat kehuvansa tiettyjä naisia sillä että mollaavat toisenlaisia naisia.
Ylistävätkö miehet sitten naisia, joilla on lapsia? Ylistätkö sinä? Katkeran kitkerää on tekstisi, mitään positiivista en siinä näe. Olisit edes ylistänyt perheellisiä naisia, sekin olisi ollut parempi.
Minusta tuntuu, että täällä naisia haukkuvat miehet eivät ylipäänsä elämästä paljoa ymmärrä, oli naisella lapset tai ei. Pointti on ylipäänsä haukkua naista, teki tämä mitä tahansa. Ja nyt kun yh:t ja huorat on ehditty haukkua, niin sitten on kätevää siirtyä lapsettomiin naisiin.
Uskon, että kasvatus tekee miehestä huorittelijan; oma isä on suhtautunut naisiin samalla kaavalla. Oma äiti on ollut alistuva nainen.