onko ihan turha tekopyhä jeesustelu päivä?
Aika harvassa kuitenkin ne jotka vain huvikseen ajelevat autolla.
Meilläkin toinen lapsi koululle, matkaa noin 2,5 km joka ekaluokkalaiselle aika paljon.
Toinen lapsi päiväkotiin matkaa noin 5,5km.
Sitten itse töihin - ja koko matka autolla tottakai koska eipä muuten oikeen toimi.
Työn toimenkuva sellainen että liikun päivisin autolla 3-4 kertaa viikossa.
Iltapäivällä iltapäiväkerhon ja päiväkodin kautta kotiin.
Näin sitä vaan tarvitsee autoa, en huvikseni ajele.
Aika harvassa kuitenkin ne jotka vain huvikseen ajelevat autolla.
Meilläkin toinen lapsi koululle, matkaa noin 2,5 km joka ekaluokkalaiselle aika paljon.
Toinen lapsi päiväkotiin matkaa noin 5,5km.
Sitten itse töihin - ja koko matka autolla tottakai koska eipä muuten oikeen toimi.
Työn toimenkuva sellainen että liikun päivisin autolla 3-4 kertaa viikossa.
Iltapäivällä iltapäiväkerhon ja päiväkodin kautta kotiin.
Näin sitä vaan tarvitsee autoa, en huvikseni ajele.
Vastaukset 12
Vanhimmat
oma vika jos ei ilman autoa pärjää. Väärin valittu asuinpaikka tuossa elämäntilanteessa. Muuta lähemmäs.
ja sä oot latvakakkonen kun noin tyhmiä ehdottelet
muuta lähemmäs mitä?
Lasten hoitopaikkaa, koulua vai työpaikkaa?
Kaikki kun ei satu olemaan samalla nurkalla
Mihin ne mahtus? Junat jo nyt ruuhkaaikaan täpötäysi ja busat. Hupasaa ne jonot pysäkeillä ja laitureilla.
Junia ei voi edes lisätä.
joskus -70 -80 luvulla en muista tarkkaan niin sähköliitto ehdotti sähköasentajille että koska eivät km rahat saatu korotetuksi niin sähköasentajat jättävät autot kotiin ja käyttävät jukisia.
Olin silloin Kirkkonummella sähköliikkeessä töissä ja asennuspaikka oli Inkoossa. Menimme aamulla klo 08,00 liikkeeseen otimme haalarit kassiin ja kävelimme Hangontielle odottamaan bussia.
Inkoossa olimme jo klo 10,00. kun kello oli 11,00 alkoi ruokatunti ja jotta olisimme taas klo 16,00 Kirkkonummella niin piti lähteä asennuspaikasta jo klo 14,00 koska bussit eivät muuten sopineet.
Elikkä olimme itse työssä reilu 3 tuntia/päivä. Ei siinä paljon saatu aikaiseksi.
Viikon päästä km korvaus nostettiin ja asentajat käyttivät taas omia autoja.
Että se siitä autoton päivästä.
Tässä tekniikka ja taloudesta ihan oikea kommentti tänään:
"Henkilöauton käyttö on pitkälti mukavuusasia. Autossa saa olla rauhassa ja kuunnella muusikkia tai uutisia ajaessa. Auton sisälämpötilan saa säätää mieleisekseen. Ja autossa saa edelleen polttaa tupakkaakin. Puhelimellakin saa puhua, jos käytössä on hands free -toiminto. Ilmankin monet kuljettajat puhuvat, mutta se on virallisesti kiellettyä.
Nykyisin puhutaan usein, että ihmisten pitäisi kehittyäkseen mennä työssään ja osin harrastuksissaan niin sanotulle epämukavuusalueelle.
Tätä voisi analogisesti soveltaa henkilöautoiluun. Auton jättäminen nykyistä useammin kotiin olisi sitä epämukavuusalueelle menoa, varsinkin kun syyssateet ryöppyävät niskaan tai pakkanen puree poskeen. Tätähän monet harrastavat esimerkiksi ulkolikunnassaan."
Tuohon ei ole lisättävää
Häpeä autokuski laikuuttasi!!
ennätysmäärä kilometrejä vaikka ei mihinkään ollut asiaa, kunhan joutessani ajelin, ja Helsingissä.
Pitää vielä lähteä ajelemaan, kerkiää muutamasata kilometriä poltella.
Mites muuten kuljet jos ei ole sopivia julkisvälineitä?
Kuka jumankauta alkaa odottamaan busseja tuntitolkulla tai roudaamaan kolme-neljä kassia ruokaa pyörällä tai bussilla, jos on vähänkään varaa omistaa auto? Entäs lasten tarhaanviennit ja koululaiset siinä sivussa? On muutakin tekemistä kuin nököttää bussipysäkeillä jos niitä nyssejä edes kulkee, niinkuin pienissä kaupungeissa ei kulje kun pari hassua vuoroa päivässä. Jos olisi kaupungeissa bussit ja junat vartin välein ympäri vuorokauden niin miksei vois niillä mennäkin, mutta kun ei ole. Sitäpaitsi Suomessa on niin vähän autoja, että sillä ei ole mitään merkitystä mihinkään hiilipäästöihin, niin että jos ei valtio veis autoilijoilta viimeisetkin lantit kaiken maailman ryöstöverojen ja muka-käyttömaksujen muodossa, ilmastollisesti olisi ihan sama ajaako 1,1llä vai V10llä. Ja pitäähän perheellä olla auto, johon edes mahtuu jotakin, kuka helkutinkauta tarvii jotain himputin eko-hybridi-extra-vero-vihreetä-pikkuautoa johon ei mahdu kuin puolet sun omasta pempusta???
> "Henkilöauton käyttö on pitkälti mukavuusasia. Autossa saa olla rauhassa ja kuunnella muusikkia tai uutisia ajaessa. Auton sisälämpötilan saa säätää mieleisekseen. Ja autossa saa edelleen polttaa tupakkaakin. Puhelimellakin saa puhua, jos käytössä on hands free -toiminto. Ilmankin monet kuljettajat puhuvat, mutta se on virallisesti kiellettyä.
No jaa. Kyllä matelu ruuhkassa 17 km/h keskinopeudella on kaukana minun mukavuusalueestani. Voisin ihan hyvin mennä bussilla, JOS
- matka-aika ei olisi kohtuuttomasti pitempi (kyllä, laiskuus iskee, kun ruuhka-ajan ulkopuolella menee omalla autolla 10 min ja bussilla vaihtoineen 35-50 min odottelu päälle, kun busseja menee vain kerran tunnissa)
- vaihtoja ei olisi lainkaan tai ne vaihdot olisivat jossain risteysasemalla eikä tuulisen moottoritien sillan alla, missä pitää kytätä penkereen takaa ilmestyviä busseja "tulitikut silmissä", muutoin bussi ajaa liittymän ohi - reagointiaikaa on vain pari sekuntia
- lippujärjestelmä ei rankaisisi "satunnaiskäyttäjää"
Tarvitsen joka tapauksessa auton, koska joudun välillä kuskaamaan työvälineistöäkin, mutta 2-3 päivänä viikossa voisin kulkea bussilla. Eipä vaan kannata. Kuukausilippu on halpa, kun sitä käyttää päivittäin, mutta liian kallista lystiä tässä tilanteessa. Kerta/arvolipulla taas ajo ei tule ainakaan yhtään sen halvemmaksi kuin oman auton muuttuvat kulut (bensa yms.). Arvonalenemaahan tähän on turha sotkea, kun se auto pitää joka tapauksessa olla ja nyt optimoidaan vain sitä, kannattaako mennä töihin autolla vai bussilla, jos ei ole asiakaskäyntiä tiedossa päivällä.
Nykyratkaisuin juokkoliikenne toimii, jos tekee vain ja ainoastaan klo 8-16 työpäivää ja mielellään keskustassa. Poikittaisliikenne on huono vitsi etenkin ruuhka-aikojen ulkopuolella, samoin lippujärjestelmä, joka rankaisee kaupungin rajan ylittämisestä & lyhyistä matkoista, eikä luotattavuudessakaan ole hurraamista. Minulla ei aina ole ollut autoa, joten lakkoihin keskellä pahimpia talvikelejä on muutaman kerran tullut otettua tuntumaa.
Jätin tänään auton narikkaan ja menin bussilla. Tai siis ajoin ensin autolla töihin kun aamulla satoi. Työpaikalta menin sitten bussilla yhteen happeningiin ja tulin bussilla takaisinkin. Ajelin sitten autolla kotiin kun en viitsinyt jättää sitä firman pihalle yöksi. Ja kun satoi vettä.
Kulkekoot kaikki busseilla siellä, missä niitä kohtuudella kulkee. Valopäät voisi tajuta, että ihmisiä elelee kehäkolmosen ulkopuolellakin. Ja siellä ei mene kolmosen ratikkalinjaa tai yhdysliikenteen bussia puhumattakaan metrosta. Voisi joku valopää lähteä kaveriksi kävelemään 15km lähimmälle bussipysäkille aamuin illoin niin tietäisi, mistä puhuu. Ja turha ehdottaa, että muuta Hesaan niin et tarvi autoa. Sinne en muuta kuin pakkopaidassa ja huumattuna.
ulkopuolella tekevät esim. Helsingissä, ruuhkia surkean ajotaidon vuoksi,, vievät verorahat maakuntiin, kuluttavat kuitenkin Helsinkiläisten veronmaksajien ylläpitämiä väyliä.
ei varmaan. Piste.