viitsisitte tehdä töitä, ei tänne tarvitsisi ottaa mitään maahanmuuttajia töihin. Suomalaiselle ei kelpaa esim. siivojan työ. Jotain pitäisi tehdä. Kaikki tietämäni siivoojat ovat maahanmuuttajia, suurin osa virolaisia tai venäläisiä ja yleensä miehiä. Tummaihoisia ei juuri näy, eihän heidän tarvitse tehdä töitä kun jopa lapset saavat 300 euroa taskurahaa!
jos te työikäset
työnvieroksuntaa
10358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olen ollut siivoojana enkä pidä itseäni minään työnvieroksujana, mutta työnsä tekeminen niin kuin se oredissa lukee on siinä AJASSA on mahdotonta!! 3 - rappuinen 3 - kerroksinen talo pitää SIIVOTA 45 - minuutissa hyvin, ovilasit pestä ja niin edelleen.
Joka päivä ei rapuuja oteta ylhäältä alas vaan ma, ke, pe pelkät aulat ja PESTÄÄN sauna 2 - pesu- pukuhonetta ja löylyhuone wc, pyöräkellari ja varastokomeroiden/väestösuojien käytävät!! Nuorelle terveelleekkin tekee todella tiukkaa ehtiä tehdä kaikki hyvin, läpi juosten onnistuu ja saa haukut asukkailta ja työnantajalta KUKA sitä haluaa???? En minä ainakaan!
Siivouksessa KILPAILUTETAAN, pisteytetään niissä asioissa ei ole mitään vikaa kunhan MUISTETTAISIIN, että kerran jopa viisikin tavallinen ihminen JAKSAA tehdä HUIPPUJÄKEÄ HUIPPUVAUHDILLA, mutta joka ainoa päviä kuukaudesta toiseen, vuodesta toiseen eikä loopua näy! Jos opit jonkin kohteen se sujuu kaikki ovat tyytyväisiä niin VUOSI vaihtuu ja SIIVOUS kilpailutetaan ja YLLÄTYS, YLLÄTYS NYT vielä vähemmässä ajassa pitää ehtiä vielä enemmän!! KETÄ kiinnostaa, KUKA jaksaa??????
Palvelualoilla kilpailutetaan KÄRPÄSENLENTOKIN, firmar eivät TEE tulosta työllä ja vaan asiakkaiden MÄÄRÄLLÄ! Se on minun mielestäni sen oksan sahaamista jolla istutaan ja HELVETIN hyvä keino päästä duunareista eroon!!!
MInä taasen tiedä suomalaisia siivoojia olevan.
On myös tummaihoisia siivoojia niin miehiä kuin naisia.
Palkasta se kiinni on jos maksettaisi kunnon palkkaa kyllä siivooojia löytyy.
Ei ihminen halua 7 euron palkalla ja 4 tunnin työpäivää tehdä.
Enään ei ole 8 tunnin työpaikkoja kun pitää silloin maksaa PEKKASET sitä kierretään 7,50 tunnin työajalla.
On vielä niin kun asiakas maksaa esimerkikkisi siivouksesta 9 tunnin mukaan niin siivoojalle maksetaan 7,50 tuntia.
Näin se vaan menee.
...ja tietää jonkun siivoavan! Kyllä minäkin tiedän suomalaisiakin siivoojia, mutta se tieto ei sitä TYÖTÄ tai TYÖAIKAA muuksi muuta, vaikka siitä maksettaisiin 50€/h!! Työajasta työnantaja laskuttaa ja sillä TYÖAJALLA kilpaillaan ASIAKKAISTA!! Ja hatuiksi menee niin kuin....!
Niin työnantaja laskuttaa asiakasta jollakin tuntimäärällä ja makasaa siivojalle jollakin tuntimäärällä.
Nämä määrät voi olla eri suuruiset.
Lehdessä oli kirjoitus kun työpaikalla esimies valitti siivojalle että komero on jäänyt siivoamatta, johon siivoja vastas että 2,50 tunnissa en kerkeä enempää tekemään.
Pomo sanoi minä maksan kuitenkin teidän firmalle 3 tuntia.
Eli tässä siivoojan työnantaja riisti siivojalta tämän puolituntia omaan taskuun.
Tässä on selvä esimerkki miten työnantajat käyttää työntekijöitä häikälemättömästi hyväkseen.
..asiakkaaltaan ei ole siivoojan asia, eikä hän siihen pysty vaikuttamaan mitenkään! Niin kuin ei siihenkään, että siivoukset kilpailutetaan JOKA vuosi ja HALVIN tarjous voittaa, se LYHIN työaika. Nykyään siivous on ulkoistettu sairaaloissa, laboratorioissa ja samaan aikaan MAAILAMA muuttuu, virukset, bakteerit liikkuvat lentokoneilla. LENTOKONEIDEN siivous pitäisi OLLA ihan JOTAIN muuta kuin se tällä hetkellä on nopeaa ja halpaa!!!!!
Sama koskee LAIVOJA, sielläkin siivous on se VIIMEINEN asia johon SATSATAAN, vaikka juuri päinvastoin pitää OLLA!!! Samoin junat, bussit, asemat, terveyskeskukset, kirjastot!!! MITKÄÄN näistä paikoista EIVÄT satsaa HYVÄÄN, OSAAVAAN SIIVOUKSEEN, joka takaisi TURVALLISEN ympäristön tehdä työtä, sairastaa tai viettää vapaa-aikaa!!! Vasta sitten KUN muutama PANDEMIA opettaa meille, että tyhjä on tyhjää niitä satsauksia tehdään!!!!
Paljon onnea vaan meille kaikille!!
jos näitä mamuja ei olisi siivoamassa, firmojen olisi pakko palkata aitoja suomalaisia ja suuremmalla palkalla! Näinhän se oli ennen kuin näitä mamuja alkoi tänne tepastella!
Aina on niitäkin suomalaisia joiden on PAKKO ottaa siivoustyötä vastaan maksetan siitä mitä hyvänsä Nämä asiat eivät ole mamuista tai heidän tekemisistään kiinni vaan ihan KOTIKUTOISIA laista johtuvia juttuja! Jos maahanmuuttajien EI SALLITA olla ihmisiä, ansaita elantoaan oikealla meitä kaikkia hyödyttävällä tavalla niin emme mekään MITÄÄN HYVÄÄ OLE ANSAINNEET!
On turhaakin turhempaa, HÖLMÖÄ ja TYHMÄÄ syyttää maahanmuuttajia asioista JOILLE he eivät voi mitään eivätkä voi vaikuttaa niihin mitenkään! ME olemme suomalaisia Suomen täysivaltaisia kansalaisia JOTKA VOIMME TEHDÄ ASIOILLE JOTAIN , ei maahnamuuttajat!!
Meillä Suomen kansalaisina on OIKEUKSIA, mutta myös VELVOLLISUUKSIA niin itseämme kuin lähimmäisiämmekin kohtaan! Meistä JOKAISESTA SUOMALAISESTA RIIPPUU kuinka hyvin mamut tänne kotiutuvat, tulevat TOIMIVAKSI osaksi tätä yhteiskuntaa!!! Se on MEISTÄ suomalaisista kiinni EI MAMUISTA!!!!!
Suomalainen TYÖNANTAJA kohtelee mamuja todella ala-arvoisesti, ON meidän suomalisten duunarien ASIA puolustaa mamuja kaikin keinoin väärinkäytöksiä ja epäoikeudenmukaisuutta vastaan! Siinä samalla hoituu omien oikeuksien puolustus!!!
vedellä pestään lattiat ja pöydät. siitä tulee huutoa, jos tekee liian hyvää jälkeä, siitä tulee huutoa, jos jättää tekemättä.
Kaikki kellotetaan.
Olikos se nyt, että 45sekunnissa pitää siivota työpöytä?
Suomen vuokrafirmoille !
Siivojaa niska limassa painaa töitä n. 8 e /t
Teet kuukaudessa n.155t x 8 e...1240e /kk , minus verot, eläkemaksut, matkat ( 500e kai omavastuu).
Sinulle jää hurjat n 800 e käteen /kk.
-lopullinen tuntupalkkasi on n.5e mikä jää käteen....Vuokra 550e vesi 15e sähkö 60e puh/netti 80e.
Noiden jälkeen sulla on alle 100e/kk ruokaan ,vaatteisiin, ym tarpeellisiin ja pakollisiin menoihin.
Kuka helvetin hullu uskoo että tuolla työllä toimeentulee niin menköön perkele itte repimään ilo.
Siivoojan palkka pitäisi olla jo raskaaseen työhön nähden n14-15 e tunti ainakin.
Kyllä Suomi hukkuis paskaan jos siivoojat ryhdistäytyis ja lopettais orjana olemisen.
Että tervemenoa vaan ja tervetuloa muukalaiset....Töitä teen mutta mielenvikainen en , laskutaito on tallella.
Vuokrafirmat pitää siivoojia ym täysin tolloina ja aivottomina olijoina!!
Tuskin ihan aivottomina, mutta riippuvina kyllä! On sama onko sinulla aivot tai häntä kun olet työttömänä ja sinulle työtä tarjotaan jota VOIT tehdä, työttömyyspäiväraha lähtee kuin hauki rannasta JOS kieltäydyt, 3 kk karenssi tulee, toimeentulotukeasi pienennetään ensin - 20% sitten - 40% ja niin edelleen!!
Työtön työn hakija tässä maassa on VAPAATA riistaa, sitä saa ja pitää kyykyttää niin paljon kuin vain voi ja se on tehty äärimmäisen helpoksi! Sinusta voidaan kertoa IHAN mitä satua hyvänsä ja TODISTELUTAAKKA on sinulla, oi sinä perseaukinen työtön!
Ammattisuoja on 3 - kuukautta sen mentyä työ kuin työ jota voit tehdä PITÄÄ kelvata ja PÄIVÄHOITOPAIKKA pitää olla, että olet työmarkkinoiden KÄYTETTÄVISSÄ, jos ei ole niin voi voi, et voi työttömyyspäivärahaa saada! Siinä ei järki tai maisterintutkinto auta!