Kolesterolin alentamiseen suositeltavat työkalut
Vaihe 1: Ruokavalio
Terveellinen ruokavalio on ensimmäinen asia, mitä terveydenhuollon ammattilaiset suosittelevat, kun tavoitteena on kolesterolin alentaminen.
Vaihe 2: Benecol®
Pelkkä ruokavalion muutos ei aina riitä. Silloin suosittelemme käyttämään Benecol-tuotteita. Niissä on kasvistanoliesteriä, luonnon omaa ainesosaa, joka keksittiin Suomessa 20 vuotta sitten. Kasvistanoliesteri estää kolesterolia imeytymästä ruoansulatuskanavasta verenkiertoon.
Vaihe 3: Lääkitys
Tasapainoinen ruokavalio ja Benecol-tuotteet riittävät useimmilla kolesterolin alentamiseen. Lääkitystä tarvitaan harvoin, jos ruokavalio on kunnossa. Minkälainen sitten on suositeltava ruokavalio? Mitä ruokia tulisi suosia?
Seuraavien viikkojen aikana autamme sinua päivittäin ruokavalioon liittyvissä valinnoissasi. Vinkeillä ohjaat elämääsi terveellisempään suuntaan.
Lue tasapainoisesta ruokavaliosta ja kolesterolista lisää osoitteesta www.benecol.fi.
Vaihe 1: Ruokavalio
Terveellinen ruokavalio on ensimmäinen asia, mitä terveydenhuollon ammattilaiset suosittelevat, kun tavoitteena on kolesterolin alentaminen.
Vaihe 2: Benecol®
Pelkkä ruokavalion muutos ei aina riitä. Silloin suosittelemme käyttämään Benecol-tuotteita. Niissä on kasvistanoliesteriä, luonnon omaa ainesosaa, joka keksittiin Suomessa 20 vuotta sitten. Kasvistanoliesteri estää kolesterolia imeytymästä ruoansulatuskanavasta verenkiertoon.
Vaihe 3: Lääkitys
Tasapainoinen ruokavalio ja Benecol-tuotteet riittävät useimmilla kolesterolin alentamiseen. Lääkitystä tarvitaan harvoin, jos ruokavalio on kunnossa. Minkälainen sitten on suositeltava ruokavalio? Mitä ruokia tulisi suosia?
Seuraavien viikkojen aikana autamme sinua päivittäin ruokavalioon liittyvissä valinnoissasi. Vinkeillä ohjaat elämääsi terveellisempään suuntaan.
Lue tasapainoisesta ruokavaliosta ja kolesterolista lisää osoitteesta www.benecol.fi.
Vastaukset 12
Vanhimmat
pelastamaan suomen kansaa ja raision salmonella taloutta. hallelujaa, HALLELUJAA.
kuten VHH:lla yleensä. Kaikkihan palstalla tietävät miten VHH:laiste Matin ja Keskisen Vesan on jatkuvasti popsittava nappeja jotta saisivat vitamiinitarpeensa tyydytettyä.
Mutta ei heidän tarvitse sentään syödä benecolia.
Benecoolia ei ole pakko syödä kenenkään.
Mutta VHH:laisen on pakko popsia lisävitamiineja.
Mitä sinä syöt päivittäin saadaksesi 1-2 g omega-3 -rasvahappoja sekä 125 µg D3-vitamiinia?
Minä en ole pystynyt koostamaan sellaista ruokavaliota ilman, että ruokavalio olisi erittäin yksipuolinen. Hienoa jos sinä pystyt kertomaan miten em. määrät pystyy saamaan normaalista ruoasta. Jos et kuitenkaan pysty, kuulut siihen säälittävään paskanpuhujien joukkoon joiden paikka on aivan muualla kuin keskustelupalstalla. Aikuisten keskusteluun kuuluu se, että vastataan omista puheista...
Kerro jo...
Tässä kerrotaan siitä mitä sanoin. VHH:lla on pakko syödä lisöävitamiineja.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9331194
"Nyt kyseessä eivät ole trollit vaan VHH:laiset jotka tietävät mistä puhuvat, kertovat omasta kokemuksestaan jok kuulemma on tiedettä oikeampi totuus. VHH on liian köyhää ihmisravinnoksi.
Vesa Keskinen karsi hiilihydraatit ja sairastui. Asiaa korjattiin lisävitamiineilla. Niitä ei saa riittävästi jos hiilihydraatteja karsitaan liikaa.
http://www.mtv3.fi/viihde/uutiset/muut.shtml/1146001/keskinen-pudotti--kiloa-terveysongelmia-tehokuurista
"Vesa Keskinen laihdutti nopeasti 28 kiloa tiukalla dieetillä ja sai sen vuoksi terveysongelmia."
"Aloin syömään vitamiineja sekä muutin ruokavaliota monipuolisemmaksi."
Myös Matti tarvitsee VHH:lla lisävitamiineja.
http://umami.fi/ruoka-juoma/tiia/matin-diabetes-tarina/
Tässä se mitä Matin VHH:llaan joutuu myöskin syömään kuitatakseen VHH:ravinnon heikon ravitsevuuden.
"Lisäravinteina on vahvaa D- ja C-vitamiinia, Omega3-rasvahappoja ja yksi monivitamiinitabletti."
================================
Muuten en ymmärrä miksi kysyt jonkun omeganI perään. Saan ravinnostani ihan kaiken tarvitsemani. Näin voin sanoa koska voin hyvin, en paini ylipaino-ongelman kanssa (kuten sinä) eikä minulla ole minkäänlaisen puutostaudin oireita. Enkä tietenkään ole VHH:lla, sehän se tuo kaikki puutosongelmat mukanaan.
Ja lopuksi, on muuten todella absurdia tällä palstalla vaatia vastamaan omista puheistan. Etenkin kun palstan eräs "VHH-guru" on patologinen valehtelija. Ja myös siksi että vaadit sitä minulta tivaamalla perusteluja asiaan josta en ole sanonut halaistua sanaakaan.
Väärin, et väitteestäsi huolimatta vastannut kysymyksiini. Selittelystäsi voin päätellä, ettei sinulla ole pienintäkään aavistusta siitä, kuinka paljon omegoja ja D-vitamiinia saat ravinnostasi. Voin vakuuttaa, ettet saa niitä tarpeeksi. Se, ettet kärsi varsinaisista puutos-oireista tai ylipaino-ongelmista, ei suinkaan merkitse sitä, että omegojen ja D-vitamiinin saantisi olisi kunnossa. Mutta elä sinä aivan vapaasti harhaluulossasi.
Linkkisi olivat tyypillisiä mistään tietämättömän trollin linkkejä. Vesa Keskisen ruokavalio oli aivan muuta kuin VHH. Matti puolestaan varmistaa omegojen ja D-vitamiinin riittävän saannin kuten järkevää onkin. Hän saa niitä nyt riittävästi, sinä vain luulet saavasi. VHH:lla saadaan mikroravinteita vähintään niin paljon kuin viralissuositellulla. Seuraavasta linkistä löytyy mukava vertailu.
http://sundqvist.blogspot.com/2010/04/sami-iski-numerot-poytaan.html
Virallissuositeltua ja VHH-ruokavaliota noudattavien välillä on se ero, että virallisilla, kuten sinullakaan, ei ole pienintäkään tietoa ravitsemusasioista mutta VHH:laiset ovat jo lähtökohtaisesti niin kiinnostuneita ravitemuksesta, että ottavat asioista selvää ja tuntevat ne. Sinä luotat siihen mitä Puska A.Keysin teorioihin perustuen vakuuttaa. Minä luotan oikeisiin tutkimuksiin enkä kumarra ketään.
joo se on jämsänkosken paperitehtaan jätelientä joka jalostetaan benecolin omassa tehtaassa siinä viereisessä laitoksessa. sen laitoksen seinässä on vaatimaton kyltti benecol. lieneekö nykyisin bunge?
korjausmies sanoi ettei halua benecolia samaan jääkaappiin ruokien kanssa. kärpäsentoukat ja muut pilkkisyötitkään eivät kalalle kelvanneet kun olivat olleet samassa repussa kaverin eväiden kanssa. eväspalat oli nääliköity benecolilla ja välissä kumijuustoa sekä kevyt kinkkua.
Korjausmiehen tarkka nenä haistoi lisäksi, että benecolia oli käytetty jääkaapin narisevien saranoiden voiteluun. Varoitti enää tekemästä niin, kun puhdisteli saranoita hengityssuoja kasvoillaan ja kumihanskat käsissä.
benecol olisi erinomainen rasva ulkorakennuksien saranoiden rasvaukseen, mutta syövyttävien ominaisuuksiensa takia sitä ei voi käyttää tähänkään tarkoitukseen. ilmeisesti kyseessä on teollisuuden prosesseissa käytettävien kemikalien jäämistä tuotteeseen.