jos joku vois kehua näitä rasvoja, vai onko mattilan ja veijon haukkuminen palstan tärkein anti.
kehukaas benecolia ja rypsiöljyä
sdfghjklötryuiopvbnm
11365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aika jännä, että MTV3:n sivuilla, missä myös Heikkilä esiintyy, annetaan sama määrä ihan päinvastaista eli Puskan mallin mukaista tietoa. Ota sitten selvää, kumpi vaihtoehto saa viimeisen sanan. Näin puhuu Mikael Fogelholm uunituoreessa artikkelissaan Maikkarilla:
"Eläinrasvalla ei ole viime vuosina voitu osoittaa itsenäistä vaikutusta sydänterveyteen. Monien tutkimusten mukaan niitä ei voi pitää epäterveellisinä, mutta ne eivät ole myöskään terveellisiä. Jos eläinrasvan saantia vähennetään ja tilalle tulee kasvirasvaa, terveys kohenee. Voin vaihtaminen margariiniin on siis edelleenkin sydämen terveyden kannalta hyvä asia. Perusteluna vain on yhä enemmän margariinin (kasvirasvan) terveellisyys, kuin voin (eläinrasvan) epäterveellisyys.
Kaikkein haitallisimmat rasvat sydämen kannalta ovat trans-rasvahapot, joita syntyy juoksevia kasvirasvoja kovetettaessa. Suomessa näiden saanti on onneksi varsin vähäistä, sillä esimerkiksi margariinien valmistuksen yhteydessä niitä ei synny. Mutta kannattaa välttää esimerkiksi mikroaaltouunipopcorneja, valmiskakkupohjia ja muita elintarvikkeita, jotka sisältävät osittain kovetettuja kasvirasvoja.
Ruokavalion rasvoilla ja hiilihydraateilla on vaikutus sydämen terveyteen. Tältä alalta on viime vuosina tullut uusia tutkimuksia ja meta-analyysejä, jotka voivat jopa hieman muuttaa aikaisempaa käsitystämme – tosin vain hieman"
Teksti: Mikael Fogelholm
kun eivät kehu rypsiöljyä.
benecol rasia 32% maksaa 4.99€/400g
vita dor rasia60% maksaa 0,69€/400g
miksi raision tali ja vesi on noin kallista, vertailun vuoksi voi 1,79€ 500g.
missähän näistä tuotteista on vähiten lisäaineita
voissa varmaan vähiten. En tiedä jos puhut vedestä, siis onko ihan normaalia lähdevettä. Sitten siinä ei pitäisi kyllä kauheesti lisäaineita olla myöskään. Mutta epäilen etä voissa on vähiten lisäaineita
Riippuen tietysti siitä mitä lehmille on syötetty. Nykypäivänä lehmät syövät antibiootteja utaretulehduksiinsa ja muihin sairauksiin. Niin että tunkekaa vaan voita naamaan, sieraimiin, korviin ja perseeseen!
voita syödään ja käytetään ruuanlaitossa, en tiedä syytä miksi kirjoitat noin, eihän se kuulu minulle jos hyödynnät margariinin tuolla tavoin, mutta vaikuttaa varsin brutaalilta ja epäesteettiseltä tavalta enkä usko sen saavan laajempaa kannatusta keinorasvojenkaan käyttäjien keskuudessa. tosin käyttötapa suuta lukuunottamatta voisi heidän keskuudessaan olla varsin kiintoisa, semminkin jos asiaa esiteltäisiin tv-ohjelmassa ravinperäteuttien toimesta.
voisitte laittaa benecolin tuoteselosteen tänne näkyviin ja selittää miksi siinä on maissitärkkelys yhtenä aine osana ja miksi rasvaa on 32% kokonaismäärästä. mitä sohjoa se loppu siinä purkissa on.
http://www.benecol.fi/product/benecolr-kasvirasvalevite-32
Ei se niin vaikeata ole...
mutta miksi siinä on maissitärkkelystä. ei voihin lisätä kuin suolaa
kuinka sillä korjataan raision repsahtanut kurssi, suomalaisten terveyden ja talouden kustannuksella.
Mitä täällä iniset.