Onko sulla homo-ystäviä? Homotuttavia?
Tunnistatko homon heterosta ilman että hän tai joku muu asian kertoo?
Miten homo pukeutuu? Miten homo käyttäytyy naisen kanssa/miehen kanssa eri lailla kuin hetero?
Onko sinulla homo-fobiaa?
Tunnistatko homon heterosta ilman että hän tai joku muu asian kertoo?
Miten homo pukeutuu? Miten homo käyttäytyy naisen kanssa/miehen kanssa eri lailla kuin hetero?
Onko sinulla homo-fobiaa?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ensimmäinen oli poikaystävän veli. Toinen oli koulukaveri. Sen jälkeen vähintään kolme työkaveria. On niitä tietysti enemmänkin, en vaan tiedä.
Kaksi ensimnmäistä noista tunsin parhaiten, kertoivat itse. Ei sitä voi tietää, jos eivät itse, tai joku muu kerro. Joillakin on niin kimakka ääni, et siitä vois päätellä. Se on klisee..
Kaikki pukeutuivat omalla tavallaan. Minun kanssa olivat niin kuin kaverin kanssa ollaan. Pidettiin samoista asioista.
Ei ole homofobiaa, mutta jotkut julkihomot ärsyttää.. vähän niin kuin joku Tutsku.
Työkavereina kylläkin. Työpaikan homoista yksi on sellainen "homon karikatyyri". Muut ei erotu massasta mitenkään. Ne homot mitkä mua on baarissa lähetyneet, eivät ole kyllä mitenkään "homomaisesti" erottuneet muusta porukasta. Kyllä ne on ollut sen näköisiä ja oloisia kavereita, että varmasti ne naisia sais mielin määrin.
Eli veikkaisin, että alle 10% homoista on jotain sellaista "genreä", että niistä pystyy havaitsemaan jotain "homomaisia piirteitä".
Yksi hyvä kaveri ja muutama puolituttu. Kaverin kavereita, naapureita ja onhan noita töissäkin. Jotkut tunnistaa, toisia ei. Siitä hyvästä kaveristani ei huomaa mitään, jos ei tietäisi. Naapurin homoparit ovat tosi stereotypisia. Niissä on aina maskuliinisempi ja feminiinisempi puoli. Ja ei, minulla ei ole homofobiaa. Kukaan ei ole yrittänyt pokata enkä pelkää itse homoksi muuttuvani.
Joo on mulla olllut parikin homokaveria. Tosin ei yli viisikymppisissä, eli esimerkiksi isäni kun on hetero, on joskus vaikeaa ollut ajatella, että maailmassa olisi homojakin, joskin isä esimerkiksi on yksi suvaitsevimmista ja sivistyneimmistä ihmisistä, jonka tässä maailmassa tunnen. Onneksi olen hänen tyttärensä.:) Kasvatettu kunnioittamaan ja, vähäosaisia erityisesti.:)
Joo: yks kaveri on ollut homo - tosi fiksu, ja tosi kiva. Sit toinen bi, nainen.
En koe fobiaa. Varmaankin vasemmmistotausta estää sellaisen vihamielisyyden. Onneksi esimerkiksi se sekopää sai linnaa, joka Minna Sirnöä ja Oras Tynkkystö vainosi nettiprofiileissaan. En ymmärrä, mistä kaiken maailman ihmisvihamielisiä sikiää...Ymmärrän sen osin varmaan johtuvan ihan oikeasti siitä, että sivistyspohja tosi kapea, mutta silti. Mitä nyt olen melkein päivittäin esimerkiksi maahanmuuttajienkin kanssa arki- irl-chattaillut, en tajua mitään näiden nettien natsi- juttuja , jollaisten mielessä ulkomaalaiset vievät muka esimerkiksi heidän "työpaikkansa": eilen juttelin esim. yhden yliopistokoulutuksessa olevan kolmannesta maailmasta tulleen kanssa, ja hän kertoi, että saa mainoslehtien jakamisesta KUUKAUDESSA yhteensä n. sata euroa käteen. Ei juuri mitään muita tukia ja näkee melkein nälkää... Mitkä s*tanan munapää- sividtymättömät voi kokea vihaa sellaisia kohtaan, jos he vielä itse tienaamillaan rahoilla sinnikkäästi kouluttautuvat ja pitävät siinä myös Suomen v*tun Pisa- valhetta yllä?
Itse olisin sitä mieltä, että veetusti verovaroja säästyisi varmaan pelkästään siitä, kun ainakin noinn puolet maamme amis- korkeakouluista = ammattikorkeakoulut, lopetettaisiin, kun ei niihin kaikkiin - tilastojen mukaan ainakaan, riitä edes opiskelijoita. Mut hei: hirvee höyhenvalhe vissiin pitää saada aikaan siitäkin, et hei muka vähän päälle viismillisessä kansassa on p*rusti keskivertoa enemmän korkeakoulutettuja! Pikkunen tilastokierouma *ehkä*, mutta tämä vain mun melipide.
Onko sulla homo-ystäviä? Homotuttavia? Ei ihan varsinaisia ystävä-ystäviä tällä hetkellä. Työkavereita, tuttuja pikemminkin.
Tunnistatko homon heterosta ilman että hän tai joku muu asian kertoo? Aika nopeasti joo. Olen kerran esim. ihmetellyt mielessäni miksi eräs mies, johon työn kautta tutustuin on naisen kanssa naimisissa. Noh, hän sitten erosikin aika pian ja alkoi seurustella miehen kanssa. En osaa sanoa mistä asian vaistosin. Mitään "homomaista" hänessä ei ollut.
Miten homo pukeutuu?Ihan miten vaan. Totta kai on sterotyyppisestikin pukeutuvia, mutta ihan samalla lailla kuin heterot pukeutuvat ne, jotka itse tunnen. Miten homo käyttäytyy naisen kanssa/miehen kanssa eri lailla kuin hetero? Homon kanssa tulee naisella nopeammin sama aaltopituus. Homomies ei käytä energiaa ja aikaa sellaiseen turhaan vänkäämiseen ja valtapeliin. Jos huomaan miehen nyökyttelevän ja olevan kaikesta kanssani harvinaisen samaa mieltä ja selittävän kaikille heti, että minä tiedän asian parhaiten, hän on todennäköisesti homomies ;D Heteromies alkaa mielummin kilpailla tiedon määrästä ja laadusta ja kyseenalaistaa kaikkea sanottavaani. Homomiehen ja heteronaisen välistä puuttuu kitka ja sähkö, mikä on kaveri- ja työmielessä ihan hyvä asia :)
Onko sinulla homo-fobiaa? No eipä ole.
tuttui homoi. kyl sen homouden ainaki noist julkihomoist näkee, vaiks tää ei välttis ihan sielt välkyimmäst pääst olis. ainaki noi julkihomot vaikuttais pukeutuvan koreilevammin, ku mitä tällane tavalline kengänkuluttaja. homo mies käyttäytyy vissiin naisen kans normaalisti ja miehen kans miten sit sattuu suuntautumine olevan. ehkä miespuolist mieshomoo ei välttis tunnistais, mut miespuolise naise helpommi.
emmätiiä onks fobioit, ku ei tunne ketää, mut pääsääntö olis ollu se, et jos ne antais tän olla rauhas, ni tää antais niide olla rauhas.
En tunnista aina homoa ja silloinkin kun tunnistan, siihen menee usein aikaa. Homoja pystyy tyypittelemään vasta kun ne on tunnistanut. Mutta tunnistamistani / tuntemistani voin sanoa että keskimäärin pukeutuvat siistimmin ja "kivemmin" kuin keskiverto heteromies. Mutta en sen perusteella ketään pysty tunnistamaan...
En ole huomannut mitään erityisempää sukupuolittain eriytynyttä käytöstä tuntemillani homoilla. Ihan nuo käyttäytyvät yleisesti.
Mulla ei ole homofobiaa.
Itse olen miesmäinen homo. Naiset ne yrittää mua aina iskeä, musta ei voi mitenkään erottaa että olen homo. Pukeudun yleensä farkkuihin, ylä-osana voipi olla huppari, kauluspaita, t-paita jne. eli ihan normaalin miehen tavoin.
Naisen kanssa käyttäydyn aikalailla normaalisti, niinkuin kaverin kanssa nyt yleensä käyttäydytään. Myöskään miehen kanssa olemisessa ei ole mulle mitään ongelmaa, kaveripiiristäni n.75% on heteromiehiä, johtuen työpaikan miesvaltaisuuudesta ja harrastuksista. Läheisimmät ystäväni ovat sekä heteromiehiä ja heteronaisia. Homomiesten kanssa on vähän vaikeampi kaveraata, silloin kuvassa on yleensä myös seksuaalinen ulottuvuus. Sen sijaan heteromiehen kanssa on helppoa olla, ilmasta puuttuu kaikki sähkö jne. sillä hetero on aina hetero ja siis poissuljettu partneriehdokas. Heteromiesten kanssa toisaalta ajatukset osuu hyvin yksiin, joten heistä tulee helposti hyviä kavereita. Ainoastaan saunailloista sun muista jättäydyn periaatteen vuoksi suoraan pois, sillä tiedän, että heteromiehet tuskin suvaitsevat homoa samaan saunaan =).