Ruisleipä maistuu pahalta

158

Ruisleipä on pahaa. Syökää vaikka pala luomujälkiuunileipää sellaisenaan. Leivässä maistuu vain päälliset eli voi leikkele ja juusto. "Voileipä" onkin tehtävä päällisistä pelkästään.

7

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joten ei se sovi suolistolle, varsinkin kun syö ruisleipää ja hernerokkaa niin takuuvarmasti pieree.

      • ekaks aloitus

        nimettömänä ja sitten oikein nimellä kettuilua perään. Hah, hah sinut on helppo tunnistaa ja piereskele sinä siellä vain rauhassa pitäähän sinulla olla muitakin harrastuksia kuin netissä roikkuminen.


      • ekaks aloitus kirjoitti:

        nimettömänä ja sitten oikein nimellä kettuilua perään. Hah, hah sinut on helppo tunnistaa ja piereskele sinä siellä vain rauhassa pitäähän sinulla olla muitakin harrastuksia kuin netissä roikkuminen.

        päivä päivältä. Minä kirjoitan vain rekatulla omalla nimelläni.


      • asdfghjkl.
        ekaks aloitus kirjoitti:

        nimettömänä ja sitten oikein nimellä kettuilua perään. Hah, hah sinut on helppo tunnistaa ja piereskele sinä siellä vain rauhassa pitäähän sinulla olla muitakin harrastuksia kuin netissä roikkuminen.

        palstalla ei ole vhh-laisia, siksi juurikin pitää esittää et olisi kovinkin paljon


      • asdfghjkl. kirjoitti:

        palstalla ei ole vhh-laisia, siksi juurikin pitää esittää et olisi kovinkin paljon

        RHH-laisia kuin yksi tai kaksi korkeintaan. Yksi trolliakkaballeriina huolehtii että VHH:n vastaisia nimimerkkejä on tuhansia ja yrittää uskotella että jokainen vaihtuva nimimerkki on aina uusi kirjoittaja.


    • Anonyymi

      En nyt sitte ihan tiiä miltä maistuu joku luomujälkiuunileipä koska leipä tehhään ite.
      Ja jos siinä leivässä maistuu vaan päällysteet nii mäpä kerron että ei niitä päällysteitä kuulu laittaa ihan kymmentä senttiä

    • Anonyymi

      Jokaisella voi olla erilainen mielipide siitä, onko ruisleipä pahan makuista vai ei. Joillekin ihmisille ruisleipä voi olla erittäin maukasta ja he voivat nauttia siitä usein, kun taas toiset voivat pitää siitä vähemmän maukkaana. Ruisleipä saattaa olla makujen osalta hieman karvaampaa ja vähemmän makeaa kuin esimerkiksi vehnäleipä, ja siksi jotkut ihmiset saattavat pitää siitä vähemmän.

      Ruisleipä on kuitenkin terveellinen valinta, sillä se sisältää paljon kuitua, proteiinia ja mineraaleja. Se saattaa myös auttaa välttämään nälkää pitempään, koska se sisältää paljon kuitua ja täysjyväviljaa. Ruisleipä voi olla hyvä valinta esimerkiksi lounaaksi tai välipalaksi, ja sitä voi syödä sellaisenaan tai levittää päälle esimerkiksi pähkinöitä, hedelmiä tai juustoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      104
      3056
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2405
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1946
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1510
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1480
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1375
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      902
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      897
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      846
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      759
    Aihe