Yaz-pillerit ja ennenaikaiset kuukautiset

Olen 19-vuotias ja hyväkuntoinen, 170cm ja 60kg joten ei pitäisi olla ylipainoakaan kauheasti, varsinkin kun lihasta on aika paljon sillä treenaan lähes päivittäin. Ongelmani on siis se että minulla on nyt kuukautiset alkanut noin 1viikon etuajassa 2kk ajan. Syön yaz merkkisiä ehkäisypillerietä viidettä liuskaa. Syödessäni 1-3 liuskaa tätä ongelmaa ei ollut eikä muitakaan ongelmia ilmennyt - päinvastoin ihoni parani ja pahimmat kuukautiskivut hävisivät. Kuukautiset alkoivat 2 lumetabletti päivänä ja kestivät noin 4-5päivää joka on minulle hyvä sillä ennen pillereitä menkkani kestivät melkein viikon verran.
Nyt kuukautiseni alkavat etukäteen ja kuukautiskivut ovat pahentuneet. Lumetablettien aikana kuukautiset muuttuvat niukoiksi, vuoto ei muutenkaan ole oikein tavallista. Kummallista myös on että kuukautiset ovat myös alkaneet tarkalleen 2 päivää sen jälkeen kun olen harrastanut seksiä.
Mikä on vialla? Pitäiskiö mennä vaihtamaan pillerit?
Pahoittelen myös että aloitin uuden keskustelun näistä yazeista! Tuntui vain että en löytnyt muilta vastaavanlaisia kokemuksia että olisi menkat alkanut etuajassa.
Kiitos etukäteen!
96441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Moi!

Söin Yazeja jonkun aikaa, puolen vuoden käytön jälkeen minulle ilmaantui sama ongelma. Kuukautiset aikaistuivat koko ajan, kunnes tiputteli vähän koko ajan. Alku meni tosi hienosti kuitenkin. Uskoisin, että pillereiden alhainen hormonimäärä ei vain riittänyt kohdallani, eikä luultavasti riitä sinullekaan.

Jos ongelma jatkuu, mene ihmeessä lääkärille keskustelemaan asiasta. Itse vaihdoin pillerit tiputtelun takia, nyt on uudet, eri tavoin vaikuttavat ja sama ongelma jatkuu, mutta se kuuluu asiaan näin aloitusvaiheessa...

Äänestä

Itse syön yazeja nyt yhdeksättä liuskaa, ja minulle kävi noin viime läpipainopakkauksen aikana. Tiputtelu alkoi siis n. 20. tabletin kohdalla ja tyhjennysvuoto alkoi selvästi 2. lumetablettipäivänä. Normaalisti vuoto alkaa minulla 4. plasebopäivänä. Kun aloitin uuden liuskan, vuoto loppui toisen vaikuttavaa ainetta sisältävän tabletin jälkeen. Tänään otan 17. tabletin nykyisestä liuskasta ja mielenkiinnolla katson, alkaako tiputteluvuoto uudestaan. Toivon, ettei näin kävisi, koska pidän kovasti yazien 24 4 -annostelusta.

Kyse lienee siis liian matalasta hormonimäärästä, jolloin e-pillerimerkin vaihto on kannattavaa. Itseäni ei ainakaan erityisemmin inspaa ajatus monen päivän tiputtelusta ennen tyhjennysvuotoa, jolloin puhtaita päiviä on paljon vähemmän.

Äänestä

Kiitos teille kaikille, mukava kuulla että en ole ainut ongelmani kanssa, vaikka en ongelmaa kellekkään toivois. ÄRSYTTÄVÄÄ NIMITTÄIN!!!
Päätin nyt sitten lopettaa ja ennen seuraavia kuukautisia hakea sitten muun merkkiset pillerit, turha näitä syödä jos se menee tohon jatkuvaan tiputteluun.
Kiitokset teille

Äänestä

Alotin tossa n. pari viikkoa sitten ensimmäiset e-pillerini (Yaz-merkkiset) ja nyt menossa kolmannen viikon toinen päivä. Ongelmani on, että mulla alko vuoto viimeviikon puolessa välissä ja vuoto on runsastunut päivä päivältä. Eli mun menkat on alkanu todellakin liian aikasin! Pitää vaan toivoo, ettei nää jatku varsinaisten lumetapletien/liuskan loppuun asti... Ollaan poikaystävän kanssa oltu aikasemmin todella aktiivisia, joten nyt alkaa jo todenteolla tympiä kun menkat on kokoajan päällä.

Pitää kuitenkin muistaa, että ensimmäinen liuska tosiaan menossa eli tässä voi keho häröillä jo ihan vaan senkin takia. Kysyin kuitenkin asiasta terveydenhoitajalta. Sanoi tiputtelun olevan normaalia, mutta jos runsasta vuotoa jatkuisi yli viikon, pitäisi ottaa yhteyttä terveyskeskukseen.

Katsotaan miten tää tästä etenee...

Äänestä
  • Mä olen syönnyt Yaz-pillereitä kaks vuotta ja mitään ongelmia ei ole ollut paitsi, että viimeiset 3kk alkaa mensut ennen aikaisesti.. En todellakaan keksi mitään syytä tähän ja nyt sitten päätin varata ajan ja selvittää, että mistä moinen johtuu.. Kävi kyllä mielessä, että voisko raju painonlasku vaikuttaa hormoonitasapainoon, mutta en usko enään tuohon, koska nyt on jo kolmas kerta putkeen, kun menkat alkaa..
    Heitettiin ilmaan myös, että voisko olla raskaana, mutta sitä mahdollisuutta ei ole..
    Olen ollut Yaz-pillereihin tosi tyytyväinen, koska ne on käynyt minulle kaikista parhaiten, kun mitään sivuvaikutuksia ei ole tullut.. Kaikki kivut pysynyt poissa ja mensut normit.. Paitsi nyt nämä 3kk viimeistä..

    Äänestä

Täysin sama ongelma täällä.Seitsemäs liuska menossa ja 20 tabletti.Menkat alkoi jo niukkoina.Kuukautis kipujakin on, mutta melko lievinä. Toivottavasti ois vain yksittäistapaus eikä tarvitsisi vaihtaa merkkiä, mutta ei oikein hyvältä vaikuta.

Äänestä

Sama täällä!! Kuudetta Yaz -liuskaa syödessäni kuukautiset alkoivat reilu viikko liian aikaisin.. :/ Olin ollut ensimmäiset 5kk niin tyytyväinen tähän merkkiin, mutta nyt petyin! Jos sama jatkuu, aion vaihtaa merkkiä.

Äänestä

sama vika, olen nyt syönyt yazeja yli 1½vuotta, ja yleensä menkat alkavat toisena lumetablettipäivänä tai parin viimeisimmän vaikuttavan pillerin aikana. Nyt kuitenkin olin vasta liuskan puolessa välissä kun alkoi menkat ja vielä tosi runsaat ja kivuliaat. Ja ihmeellisesti myös mulla 2 päivää sen jälkeen kun harrastin seksiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ellutin123 kirjoitti:

Olen 19-vuotias ja hyväkuntoinen, 170cm ja 60kg joten ei pitäisi olla ylipainoakaan kauheasti, varsinkin kun lihasta on aika paljon sillä treenaan lähes päivittäin. Ongelmani on siis se että minulla on nyt kuukautiset alkanut noin 1viikon etuajassa 2kk ajan. Syön yaz merkkisiä ehkäisypillerietä viidettä liuskaa. Syödessäni 1-3 liuskaa tätä ongelmaa ei ollut eikä muitakaan ongelmia ilmennyt - päinvastoin ihoni parani ja pahimmat kuukautiskivut hävisivät. Kuukautiset alkoivat 2 lumetabletti päivänä ja kestivät noin 4-5päivää joka on minulle hyvä sillä ennen pillereitä menkkani kestivät melkein viikon verran.
Nyt kuukautiseni alkavat etukäteen ja kuukautiskivut ovat pahentuneet. Lumetablettien aikana kuukautiset muuttuvat niukoiksi, vuoto ei muutenkaan ole oikein tavallista. Kummallista myös on että kuukautiset ovat myös alkaneet tarkalleen 2 päivää sen jälkeen kun olen harrastanut seksiä.
Mikä on vialla? Pitäiskiö mennä vaihtamaan pillerit?
Pahoittelen myös että aloitin uuden keskustelun näistä yazeista! Tuntui vain että en löytnyt muilta vastaavanlaisia kokemuksia että olisi menkat alkanut etuajassa.
Kiitos etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu