Hyväksikäyttävät ahneet

Veljelläni ja vaimollani on kaksi lasta, 5-vuotias ja 9-kuinen. Veljeni toimii rakennustarkastajana, eli on hyvin toimeentuleva ja tietenkin työteliäs, mutta on joka päivä klo neljä takaisin kotona rouvansa ja lasten kanssa.

Veljeni vaimo, sanotaanko vaikka Pirkko, on jatkuvasti vailla jos jonkinlaista apua. Hän on jo 28-vuotias, eikä ihan uusavuton, mutta työllistää koko perhettä jatkuvasti, siis isää ja äitäni myöten. Olen itse verhoilija, mikä tuntuu olevan hyvä meriitti hänelle siihen, että voin auttaa häntä kaikissa kankaisiin liittyvissä asioissa. Olen jo vuosi sitten uusinut heille sohvapäällisen ja ommellut verhot, tietenkin veloituksetta kun kerran sukulaisia ollaan :) Nyt viimeksi Pirkko kysyi voisinko päällystää heidän lasten huoneen rahit ja lasten tyynyt. Voisin kuulemma ottaa ne mukaan ja tuoda sitten kun valmiit. Asun 200 km:n päässä... Kerroin hänelle miten helppo pahvi on päällystää ja että tyynyihin on olemassa ihan kivoja valmiita päällisiä. Mutta kun hän oli löytänyt yhden kivan kankaan..... En enää vastannut.
4927
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Miksi heti oletat että "Pirkko" ei halua maksaa tekemästäsi tyostä? Jos aiemmin olet kieltäytynyt ottamasta maksua, se on ollut sinun oma valinta.

Kerro täydellisen rehellisesti että rahien paallystaminen kestää suunnillen xx tuntia ja maksaa xx euroa.
Tyynyihin menee noin xx tuntia ja maksaa xx euroa. Yhteensa xx euroa.

" Halutessasi voit maksaa koko tyomaksun etukäteen tai puolet ennen tyon alkamista ja toisen puolen kun tyo on tehty".

Sopivatko rahit autoosi? Elleivät, teet selväksi että isomman auton vuokraus rahien kuljettamista varten makssa XXX euroa. Anna hänelle tilaisuus päättää haluaako hän itse järjestää kuljetuksen vai maksaa sinun vuokraamaasi auto.

Loppujen lopuksi kumpikin on täydellisen tyytyväinen: sinä saat palkallista tyotä ja hän saa ammattitaidolla valmistetut tuotteet!

Äänestä

Kiva kun kerroit kaikki nuo yksityiskohdat, jotka eivät tietenkään liity itse asiaan mitenkään mutta joiden perusteella on helppo tunnistaa kenestä kirjoitat. Ehkäpä tuo perhe itsekin löytää nämä kirjoitukset ja reagoi asiaan kuuluvalla tavalla.

Äänestä
  • Ihan vaan sivusta tähän hyökänneenä sanoisin että so what jos tunnistaakin. Itsekin olen aina pelännyt mitään tänne kirjoitella koska tuntuu että varmasti asianosainen/set näkevät kirjoituksen ja tottakai tunnistavatkin.

    Mitäs sitten jos tunnistaakin?? Ja toisekseen kyseinen pelko lienee aika turha, nimittäin kenellä oikeasti on aikaa joka ikisellä mahdollisella palstalla edes käväistä, saati sitten avata monia keskusteluja? Ei
    ainakaan jos on työtä, tekemistä ja elämää.

    Itse käyn harvoin joillain tietyillä palstoilla, esim. terveys-sellaisilla tms. kun jokin akuutti asia, johon
    haluaisi kommentin. Toisaalta monesti tulee paha mieli loan heittäjistä.. Nyt sattui vapaapäivä joten ajattelin katsoa, pitkästä aikaa, onko erääseen kirjoittamaani juttuun tullut lisää kommentteja, ja pisti silmään tuo otsikko... hyväksikäyttävät ahneet.

    Tuohon aloitukseen sanoisin, omakohtaisesti kokeneena, että ei kannata alkaa siihen, että tekee
    ystävyyden tai sukulaisuudenkaan nimissä jos mitä.
    Aina löytyy heitä jotka teetättäisivät toisilla kaikenlaista ilmaiseksi. Ja kun on alkanut tehdä yhtä sun toista ilmaiseksi, niin loppua ei näy, ja katkeruus rupeaa syömään miestä.

    Olisi paljon kerrottavaa tähän, mutta eipä ole tänään aikaa, ja toisekseen olen niistä kirjoittanut
    kun olivat ajankohtaisia.
    Joka tapauksessa omaa työtä ja omaa aikaansa pitää arvostaa, eikä antaa kenenkään - hox kenenkään - kävellä ylitse tai määritellä elämää. Ellei itse arvota itseään, harvoin sitä muutkaan tekevät.

    Eli työstä korvaus, tavalla tai toisella, tai sitten hyvänlainen vastapalvelus, miten vain. Mutta ei yksipuolista meininkiä, varsinkin jos toisella olisi varaa korvata ja toinen taas on vähän heikommin toimeentuleva.

    Tietenkin, jos yya sopimusta on puolin ja toisin, niin tilanne on vähän toinen. Mutta sikäli mikäli
    avittelu on yksipuolista, niin siihen ei kannata alkaa tai sitä ei ainakaan kannata jatkaa. Pitää tehdä selväksi
    mitä mikin maksaa, vie aikaa jne.
    Tietenkin suut voivat loksahtaa auki, jos kaikki on tullut kuin manulle illallinen tähän saakka, ja yhtäkkiä pyydettäisiinkin jotain korvaustakin.
    Mutta, elämä on.

    Äänestä

ilmaisen työn teettämisen sukulaisilla tai tuttavilla. Tosin siinä on sinun omaakin vikaasi, kun olet suostunut tekemään verhoilut. Ehkä kankaista ym. voipi kysellä, mutta konkreettista työtä en tekisi.

Sama kuvio on kun sukulaiset yrittävät hoidattaa vaivojaan sukulaislääkärillä vierailujen aikaan. Tai soittavat minulle (olen sair.hoit) vaivojaan. Toki jotain voin sanoa, mutta ei ole mukava keskustella kahvipöydässä mummon peräpukamista tai sedän säärihhavoista. ja jostain syystä ystävieni iäkkäät vanhemmat alkavat esitellä sairauksiaan, kun satun heillä vierailemaan. Tuolloin en ota mitään kantaa asiaan.

Muutama ystäväni kääntyy aina jonkun ystävnsä puoleen, riippuen onko putkivika, tietokoneongelma, muutto tms...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eipä enää kirjoitti:

Veljelläni ja vaimollani on kaksi lasta, 5-vuotias ja 9-kuinen. Veljeni toimii rakennustarkastajana, eli on hyvin toimeentuleva ja tietenkin työteliäs, mutta on joka päivä klo neljä takaisin kotona rouvansa ja lasten kanssa.

Veljeni vaimo, sanotaanko vaikka Pirkko, on jatkuvasti vailla jos jonkinlaista apua. Hän on jo 28-vuotias, eikä ihan uusavuton, mutta työllistää koko perhettä jatkuvasti, siis isää ja äitäni myöten. Olen itse verhoilija, mikä tuntuu olevan hyvä meriitti hänelle siihen, että voin auttaa häntä kaikissa kankaisiin liittyvissä asioissa. Olen jo vuosi sitten uusinut heille sohvapäällisen ja ommellut verhot, tietenkin veloituksetta kun kerran sukulaisia ollaan :) Nyt viimeksi Pirkko kysyi voisinko päällystää heidän lasten huoneen rahit ja lasten tyynyt. Voisin kuulemma ottaa ne mukaan ja tuoda sitten kun valmiit. Asun 200 km:n päässä... Kerroin hänelle miten helppo pahvi on päällystää ja että tyynyihin on olemassa ihan kivoja valmiita päällisiä. Mutta kun hän oli löytänyt yhden kivan kankaan..... En enää vastannut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu