Onko kellään kokemusta toimimisesta Eezyllä, töitä tehdään yrittäjä luonteisesti Eezy hoitaa kaiken paperi ruljanssin sinulle jää ainoastaa itsesi markkinointi, voi lopettaa milloin tahansa, kotitaloudet voi saada kotitalousvähennyksen, jollei töitä saa liitonkorvauksen tai kelan, toimeksiantajalle ilmoitetetaan kokonaishinta sisältää oman bruttopalkan ja työnantaja kulut jne, sekä palvelukulut Eezylle joka on 7-11%.
Eezy
Jake.
72291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Turhaa rahastusta koko eezyn toiminta, kukaan täysjärkinen ei tuohon lähde mukaan.
Että semmosta kokemusta sulla. Onkohan kellään mitää oikeaa kokemusta eezystä.???????
Nimimerkki 11 edustaa valitettavan hyvin näitten palstojen kirjoittajia... Tuo mitä luettelit pitää kyllä paikkansa. Eezy on hyvä oman yrityksen korvaaja silloin, kun myyt omaa duuniasi. Sen sijaan sellaiseen hommaan, jossa myydään vaan tavaraa, tai tarvitaan joku liiketila, niin ei käy. Mun oma duuni on sellaista, ettei sitä aina (ainakaan järkihintaan) ole tarjolla, niin toi mahdollisuus saada ansiosidonnaista väliajoilta oli ratkaiseva tikki.
Eezyn kaltainen menetelmä sopii tosi harvoihin tapauksiin. Silloin, kun asiakkaita on todella vähän ja ovat yksityishenkilöitä, voisi tuon kuvitella toimivan - tosin näissäkin tapauksissa hommat voi hoitaa pimeästi. Kaikissa muissa tapauksissa oma toiminimi, yritys tai freelance -verokortin käyttö on paljon edullisempi ratkaisu. Eazyn lisäarvo on olematon, 10% muutaman paperin pyörittämisestä on liikaa. Eikä ansiosidonnainenkaan ihan ilman karensseja tule Eazyn kautta.
Mihin perustuu tuo juttusi että asiakkaita pitäisi olla vähän? Mulla on enimmillään ollut n. 10 eri asiakasta kuukauden aikana. Sitä paremminhan etua tulee, mitä enemmän on asiakkaita, kun ei tarvitse itse tehdä ja lähetellä laskuja, eikä pitää reskontraa. Ja miten niin vain yksityishenkilöitä, on laskuja lähtenyt firma-asiakkaillekin.
Freelancekortti ei ole ratkaisu, tässä puhutaan nyt laskuttamisesta, eikä verokortilla voi mitään laskuttaa.
Se on sitten jokaiselle harkinnan arvoinen, mikä sopii itsekullekin. Omassa firmassakin pitää se kirjanpitäjä olla, ja kyllä mulla hiljaisina kausina sen ottama osuus oli aika monta prossaa. Mutta se ei ole mulle määräävä juttu, en nyt vaan yrittäjäksi enää ala, se on sellainen sauma. Jos on ikinä ollut yrittäjänä, niin tietää, ettei se ole "muutaman paperin pyöritystä".
Ei ole ollut karensseja, määräaikaisia duuneja nää on kaikki, minkä ihmeen takia pitäis joutua karenssiin?
Niin nyt taitaa olla niin, että tuo nimim 11 ei taida oikein tietää mistä kirjoittaa. Jospa num 11 kooklettaisi eezyn sivuille itsensä ja lukisi sieltä sen jälkeen tiedustelisi asiaa joltakin joka on ollut tekemisissä eezyn kanssa. Keskustelisi esim työvoimatoimiston kanssa tuosta karenssi asiasta, kyllä se sieltä lähtee purkaantumaan faktat. Turha huudella mutu tuntumalta tai olen kuullut puhuttavan.
Ääääh
mites eezyllä hoidetaan noi sairaspäivät? ei oikein käy mistään ilmi?
entäs noi alvit, saakohan eezy kaikki maksamansa alvit takaisin verottajalta?