Skoda paras itäauto!

koe ajoin sen

skoda on paras itäauto. koeajoin kaikki läpi. tykkäsin skoda octaviasta eniten. ja tehoo riittää niin että mersu bemari ja volvo idiootit jää taakse.

11

743

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ladamiäs

      Skoda ei ole nään mikään itäbloki auto, vaan Volkswagen eri keulamerkillä. Vertaa esim. vanha Superb ja Passat. Ja niissä on myös samat moottorit.

      • Hämäläinen

        Maailma on muuttunut. Sitä itää, joka oli yli 20 vuotta takaperin ei enää ole. Eurooppa on kokonaisuudessaan länttä, itä alkaa Ukrainan ja Valko-Venäjän rajalta. Joillakin vain on vielä ihmeen hyvä muisti ja vanhentuneet maantiedon oppikirjat.


      • Ladamiäs
        Hämäläinen kirjoitti:

        Maailma on muuttunut. Sitä itää, joka oli yli 20 vuotta takaperin ei enää ole. Eurooppa on kokonaisuudessaan länttä, itä alkaa Ukrainan ja Valko-Venäjän rajalta. Joillakin vain on vielä ihmeen hyvä muisti ja vanhentuneet maantiedon oppikirjat.

        Mulla on Tuulilasi 12/2008, jossa kerrotaan lyhyesti Skodan historiaa. Ja kyllä huono laatu pysähty, ku seinään, kun Volkkari osti Skodan. Vaan ne takatuupparirottelot on Skodia ja nää nyt suositut taksit (Superb ja Octavia) on Volkkareita.


    • mona ritva

      Kyllä se japsit voittaa hinnassa ja varusteissa sekä tsi-koneella. Japseissa vanhanaikaiset motit

    • 8+6

      "skoda on paras itäauto. koeajoin kaikki läpi"

      Miltä Tabant vaikutti?

      • Kökkötraktori^

        "koeajoin kaikki läpi" Siis minkä läpi? Seinän läpi?


      • top1
        Kökkötraktori^ kirjoitti:

        "koeajoin kaikki läpi" Siis minkä läpi? Seinän läpi?

        onki paras


    • agahysaeyhb

      On totta, että Skodassa on samat moottorit kuin Volkswagenissa, mutta se taas ei tarkoita että auto olisi sitten täysin sama auto. Alusta ja muut tulevat pääosin Volkswagenilta, mutta korin osat yms. tehdään Tshekissä, kuten jotkut moottoreistakin, ja laadultaan ovat lähes poikkeuksetta Volkswagenia parempia tai ainakin yhtä hyviä. Ruostesuojaus todella hyvä, parempi kuin Volkswagenissa, ja autohan on käytännössä silti ihan Skoda, yhtä hyvin voisi sitten väittää että Volkswagen on Skoda, ja päinvastoin, jos sille linjalle lähdetään. Mutta Skoda on jopa parempi auto kuin Volkswagen, eli siis juuri tuo ruostesuojaus, parempi, tekee Skodasta merkkinä VAG -konsernin autoista varmaankin parhaan. Volkswagenhan nyt karsii Saksan markkinoilla Skodan varustelua, koska eihän yksi konsernin merkeistä saa olla parempi kuin "päämerkki"! Skodan hinta-laatu on loistava. Ne jotka haukkuvat Skodaa ja sillä ajavia tyhmiksi, köyhiksi, kommunisteiksi yms. ja väittävät etteivät koskaan huolisi Skodaa, näiden kommentit voi jättää omaan arvoonsa. Miksi hävetä ajaa laadukkaalla autolla, joka ei ole ylihintainen, ja jossa merkki ei tuo lisähintaa, vaan laatu on se josta maksetaan. Ja sehän on juuri se mitä Skoda markkinoi, laatua, ei merkkiä. Käytännössä laadun huomaa. En sano tai väitä Volkswagenia huonoksi autoksi mutta onko siinä vikaa jos Skoda on parempi? Miksi se pitäisi kiistää. Jotkut nimittäin varmasti ovat kanssani eri mieltä.

      • Entitäautoilija

        nykyinen Skoda ei kuulu tänne ITÄautopalstalle, koska kommunistinenTsakkoslovakian valtio on loppunut jo yli kaksikymmentä vuotta sitten, vain täysi idiootti voi kirjoittaa ITÄautopalstalle nykyisistä eurooppalaisista tai vielä kummallisempaa, AASIANmaiden tuotteista, se kertoo jo täydellisestä ymmärtämättömyydestä.


      • ei mitää kriteeriä
        Entitäautoilija kirjoitti:

        nykyinen Skoda ei kuulu tänne ITÄautopalstalle, koska kommunistinenTsakkoslovakian valtio on loppunut jo yli kaksikymmentä vuotta sitten, vain täysi idiootti voi kirjoittaa ITÄautopalstalle nykyisistä eurooppalaisista tai vielä kummallisempaa, AASIANmaiden tuotteista, se kertoo jo täydellisestä ymmärtämättömyydestä.

        että Skoda olis nykyään enää mikää itäauto, ei vaikka miten katsottaisi, ellei käy sitten ostamassa Intiassa tehtyä Skodaa, mutta sekään ei täysin täytä itäauton kriteerejä, koska itäautot oli ja meni Varsovanliiton ja SEV-maiden myötä Berliinin muurin luhistumisen aikoihin 20 vuotta sitten.
        Nykyinen Skoda tehdään kyllä Tsekeissä Volkwagen konsernin tehtailla Passatin pohjalevyyn ja kasataan ko. konsernin eri tehtailta ja alihankkijoilta hankituilla osilla ja varusteilla. Skoda ei ole sen itämaisempi taikka länsimaisempi, mitä muut saman konsernin tuotteet, kontit kuljettavat osia eripuolilta maailmaa meritse.

        Ne vanhat Skoda Octaviat oli sitten eri juttu, joita 1960-luvulla sai ostaa suuremmin jonottamatta ja ne myöhemmät "Sämpylä-Sotkat".


    • 0984309

      Kyllä Skoda taitaa olla itäautojen ykkönen. Uusi Ladakin häviää Skodalle monessa asiassa. Vain hinta saa miinusta, joka on länsimaista tasoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1740
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      61
      1414
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      80
      1397
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      946
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      943
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      876
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      873
    Aihe