Tauko kesken 3.nen laatan!?

Eli siis olen kokeillut Diane Novan -rinnakkais lääkettä .. ja olen huomannut että ekan laatan aikana kaikki meni hyvin mutta sen jälkeen alkoi suomeksi sanottuna perse vuotamaan verta ja sitä on jatkunut nyt tähän päivään (olen syönyt kolmannesta laatasta ehkä 4-5 pilleriä) ja en tarkoita mitään paria tippaa vaan vuoto on runsasta ja punaista! Minulla on ennenkin ollut sama juttu samojen pillereiden kanssa. Ajattelin kokeilla kaikki kolme rinnakkaisvalmistetta (DN.vat aiheuttavat suuttumista/itkuisuutta .. rinnakkaisvalmiste ei) läpi koska nykyisten pillereiden kanssa ei ole muuten mitään ongelmaa. Parisuhdekkin voi paremmin ilman turhia raivareita!

Voinko siis aloittaa tauon jo heti huomenna (7,-päivää) ja aloittaa uudet pillerit sitten kun tauko on loppunut? Ihan kuten yleensäkkin.

Kiitos!
7400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

voi ensimmäisellä viikolla aloittaa mitään taukoa, ei silloin ole mitään ehkäisytehoa. Suosittelisin kyllä lääkärissä käyntiä jos perse vuotaa verta..

Äänestä

Jos olet syönyt 2 liuskaa jo putkeen ja nyt syöt kolmatta, voit aloittaa koska tahansa tauon ehkäisytehon kärsimättä.

Äänestä
  • missään sanottu, että nuo kolme laattaa olisi putkeen syöty. Jos näin on niin tauon voi kyllä aloittaa. Vuotosi kylläkin kielivät siitä, ettei kroppasi kestä usean laatan putkeen syöntiä (jos näin oli) vaan kannattaisi syödä ihan normaalisi yksi laatta kerrallaan. Tai sitten siirtyä ihan toiseen merkkiin, jossa on enemmän hormonia pitämään vuodot kurissa. Eihän tuossa peräjälkeen syönnissä muutenkaan ole mitään järkeä ilman pätevää syytä.

    Äänestä

  • Ei kyllä.. kirjoitti:

    missään sanottu, että nuo kolme laattaa olisi putkeen syöty. Jos näin on niin tauon voi kyllä aloittaa. Vuotosi kylläkin kielivät siitä, ettei kroppasi kestä usean laatan putkeen syöntiä (jos näin oli) vaan kannattaisi syödä ihan normaalisi yksi laatta kerrallaan. Tai sitten siirtyä ihan toiseen merkkiin, jossa on enemmän hormonia pitämään vuodot kurissa. Eihän tuossa peräjälkeen syönnissä muutenkaan ole mitään järkeä ilman pätevää syytä.

    Ihan otsikossa lukee :DDD

    Äänestä

  • edytfgyhj kirjoitti:

    Ihan otsikossa lukee :DDD

    Sinulle näkyy varmaan eri otsikko kuin minulle, en näe missään sanottavan, että peräjälkeen tai putkeen tms. Jos aloittaa uudet pillerit niin onhan se kolmas laatta kolmas, vaikka siinä olisi pidetty tauot välissä.

    Äänestä

  • Ei kyllä.. kirjoitti:

    missään sanottu, että nuo kolme laattaa olisi putkeen syöty. Jos näin on niin tauon voi kyllä aloittaa. Vuotosi kylläkin kielivät siitä, ettei kroppasi kestä usean laatan putkeen syöntiä (jos näin oli) vaan kannattaisi syödä ihan normaalisi yksi laatta kerrallaan. Tai sitten siirtyä ihan toiseen merkkiin, jossa on enemmän hormonia pitämään vuodot kurissa. Eihän tuossa peräjälkeen syönnissä muutenkaan ole mitään järkeä ilman pätevää syytä.

    Siksipä juuri aloitin viestini sanalla "Jos".

    Äänestä

  • Jaa.. kirjoitti:

    Sinulle näkyy varmaan eri otsikko kuin minulle, en näe missään sanottavan, että peräjälkeen tai putkeen tms. Jos aloittaa uudet pillerit niin onhan se kolmas laatta kolmas, vaikka siinä olisi pidetty tauot välissä.

    "Tauko kesken 3.nen laatan!?"

    Siitä voi päätellä jotain :*)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


VM-88 kirjoitti:

Eli siis olen kokeillut Diane Novan -rinnakkais lääkettä .. ja olen huomannut että ekan laatan aikana kaikki meni hyvin mutta sen jälkeen alkoi suomeksi sanottuna perse vuotamaan verta ja sitä on jatkunut nyt tähän päivään (olen syönyt kolmannesta laatasta ehkä 4-5 pilleriä) ja en tarkoita mitään paria tippaa vaan vuoto on runsasta ja punaista! Minulla on ennenkin ollut sama juttu samojen pillereiden kanssa. Ajattelin kokeilla kaikki kolme rinnakkaisvalmistetta (DN.vat aiheuttavat suuttumista/itkuisuutta .. rinnakkaisvalmiste ei) läpi koska nykyisten pillereiden kanssa ei ole muuten mitään ongelmaa. Parisuhdekkin voi paremmin ilman turhia raivareita!

Voinko siis aloittaa tauon jo heti huomenna (7,-päivää) ja aloittaa uudet pillerit sitten kun tauko on loppunut? Ihan kuten yleensäkkin.

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu