Pakkoruotsi ja maailman kielet

En voi lakata ihmettelemästä, mitenkä syvälle on pakkoruotsin kannatus jämähtänyt meidän suomalaisessa kulttuuri-ilmapiirissämme. Asennoitumista voi varsin perustellusti luonnehtia suoranaiseksi uskonkappaleeksi. Jopa useat muutoin fiksuina ihmisinä tunnetut henkilöt osoittautuvat entisajan fossiileiksi asennoitumiseltaan, kun esille tulee kysymys pakkoruotsista luopumisesta. Suorastaan helppoheikkimäistä on erityisesti kiihkoruotsinkielistemme taholta hokemalla hoettu slogani, jonka mukaan pakkoruotsia ei voida poistaa, koska se perustuu lakiin. Näkemys siis tarkoittaa, että joskus laadittuja lakeja ei ole mahdollista muuttaa, uudistaa, parantaa.

Globaali nykyaika edellyttää meiltä suomalaisilta monien kielten taitamista, kun harjoitamme kansainvälistä vuorovaikutusta. Sen johdosta meidän täytyy perusteellisesti uudistaa kielten opetuksen järjestelmämme. Koululaitoksen opetusohjelmaan ei ole mahdollista eikä järkevää eikä edes tarkoituksenmukaista sisällyttää kovin laajan kielivalikoiman opetusta. Homma pitää hoitaa uudenlaisella tavalla.

Koululussa, siis jo peruskoulussa olisi tärkeätä luoda myönteinen suhtautuminen kielten opiskeluun. Vaikka eri kieliä ei varsinaisesti opetettaisi eli ei olisi pakko opetella monia kieliä, niin myönteisen motivaation herättäminen kielten opiskelun suhteen olisi peruskoulun olennainen tehtävä. Jo peruskoulussa olisi oltava oppiaine nimeltä "Maailman kielet". Sen oppiaineen ansiosta lapset oppisivat tajuamaan globaalissa mitassa ymmärtämään eri kielten kirjon laajuuden. Koululaiset oppisivat käsittämään, että myöhemmässä elämässä on hyödyllistä opetella kunnolla juuri sitä kieltä, jota omassa elämässään itse kukin tarvitsee. Koulun pitää antaa sitä varten myönteinen motivaatiovalmius. Tämä "Maailman kielet" -oppiaine tarjoaisi samalla mahdollisuuden nykyisen yliraskaan kielten opetuksen keventämisen koululaitoksessamme. Kielenopetuksessa on kaikkein tärkeintä oman äidinkielen oppiminen. Kaikki muu on sitten harkinnanvaraista. Kielten opiskelun painopistettä on siirrettä väestön aikuisikään.

2

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomaan, että tuota aloitustani on aiheellista täydentää käytännön ratkaisumallin esittämisellä. Tosiaankin me suomalaiset tarvitsemme nykyisessä globaalissa vuorovaikutuksessa useitten kielten taitamista. Se ei tarkoita suinkaan sitä, että yhden ja saman ihmisen olisi osattava kovin monia kieliä. Tarkoituksenmukaisuus riittää. Ja kukin opiskelkoon kieliä omien tarpeittensa mukaisesti. Vasta aikuisikäisinä me tiedämme, mitä vierasta kieltä tarvitsemme elävän elämän todellisuudessa. Jos omakohtaista kielen opiskelun harrastusta on jo esim. teini-ikäisenä, niin siihenkin olisi tarjottava mahdollisuus, mutta on täysin pöhköä pakottaa kaikkia teini-ikäisiä mm. ruotsin opiskeluun.

      Käytännössä meille Suomeen pitäisi perustaa uusia "kieli-instituutteja". Noissa instituuteissa olisi tarjolla erilaisten kielten opiskelua tehokurssien muodossa. Ajatellaanpa asiaa kielivalikoiman kannalta. Saksan kielen taitoa tarvittaisiin meillä enemmän kuin nykyään osataan. Sama pätee ranskan, espanjan (latinal. Amerikka), italian, portugalin (Brasilia) turkin, arabin, hindin, kiinan, japanin, korean, ym monen muun kielen suhteen. Ja tietysti valikoimaan kuuluisivat myös englanti, venäjä ja ruotsikin. Näittten kieli-instituuttien kielikursseille olisi oltava opiskelun oikeus myös käytännön pitkän tien opiskelijoilla, joilla ei ole esim. ylioppilastutkintoa.

      Kieli-institutteja voitaisiin perustaa maan eri puolille. Pääkaupunkiseudulla olisi tarjolla monipuolisin opettajavalikoima ja mm. kiinan, japanin, hindin, arabin kielikurssien tarjonta olisi viisainta keskittää Helsingin seudulle. Muualla voitaisiin kieli-instituuteissa opettaa "tavallisempia" kieliä kuten venäjää, ranskaa, saksaa, espanjaa, englantia ja ruotsiakin, ym. Tarkoituksenmukaista olisi, että opettajat löytyisivät kieli-insituutin sijaintiseudulta.

      On täysin mahdotonta kuvitella, että nykyisen kansainvälisen kanssakäymisen maailmassa peruskoulu pystyisi antamaan semmoisen kielitaidon, jonka varassa "elämässä pärjättäisiin". Toki peruskoulussa on ilmeisen aiheellista tarjota muutaman "globaalin yleiskielen" lähtökohtaisen opiskelun mahdollisuus. Tuommoisia yleiskieliä olisivat mm. englanti, ranska (käytössä myös mm. Afrikassa), espanja ja venäjä. Silti on muistettava, että esim. englanti toimii ainoastaan "apukielenä" vaikkapa Kiinassa ja Japanissa, mutta kunnollisen vuorovaikutuksen kielenä noissa maissa täytyy osata Kiinassa kiinaa ja Japanissa japania.

      Työnantajien taholla olisi aiheellista tiedostaa, että "valmiin tietyn kielen taidon osaajan" sijasta työnantaja tekisi viisaan valinnan, kun henkilökuntaan pestattaisiin "pätevä ja samalla tietyn kielen opiskeluun sitoutunut työntekijä". Hyvän motivaation omaava ihminen kykenee opiskelemaan uuden kielen teho-opiskelulla varsin kohtuullisessa ajassa. Kun siihen olisi vielä peruskoulun antama asenteellinen valmius, joka olisi saatu "maailman kielet ja kulttuurit"-oppiaineen myötä, niin se olisi tarkoituksenmukaista ja tehokasta toimintaa.

    • 15+17

      Kuullostaa järkevältä.
      Äidinkieli on tärkein, jos ei osaa oman kielen kieli oppia on hankalampi opetella toista kieltä.
      Ja tosiaan se on mielestäni typerää että koska kieliä opitaan paremmin lapsena, niitä opetetaan aikaisin. Vaikka suurin tekijä on kyllä mielenkiinto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5811
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      217
      5346
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      70
      4542
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4312
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4101
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3796
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3700
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      59
      3199
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2470
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2396
    Aihe