Söpö vai komea?

tomaatttti

Nainen, kerro pitääkö tämä paikkansa:

Söpö mies (kiertoilmaisu rumalle oletan) = ei toivoakaan yhden illan jutuista, ei sänkyyn missään nimessä?
Komea mies = pukille vaikka joka päivä?

22

4625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksinkertainen juttu

      Ei.

    • Kommunikationi

      Vaikea sanoa.

      Joskus kun naiset sanovat että joku mies on kiva, mukava tai juuri tuo söpö niin tarkoittaa että "kiva kaveri, mutten panisi".
      Joskus he taas tarkoittavat noilla samoilla adjektiiveilla sitä että he pitävät miehestä myös panomielessä.

      Mutta kuten usein naisilla kysymys ei ole sanoista mitä he käyttävät vaan missä yhteydessä he sen sanovat ja miten.

    • söpöt on ihania!

      ettin noita molempia piirteitä ja voin tarvittaessa valehdella sun olevan vaikka komea jos tahdon vain sänkyyn. Eiköhän mies sen itsekin tajua että se on vitsi..

    • Pulmu-rouva

      Ei pidä paikkaansa.

      Söpö on söpö. Henk.koht. ihastun helpommin söpöyteen kuin komeuteen. Rumista miehistä en kiinnostu miehinä, ihmisinä hekin voivat olla kiinnostavia.

    • www.

      Vai että ruma=söpö? Olet sinä raukka todella hukassa. Jos nainen sanoo koiranpennun olevan söpö, tuleeko sinulle siitäkin ruma mieleen?
      Söpö on söpö, ja sillä siisti. Söpö ei ole millään muotoa vastenmielinen, mutta hänestä puuttuu miehekkyys (tai sitä on vain vähän), joten hän harvoin herättää seksuaalista mielenkiintoa.

      • gggdfgdgdf

        Eli ei toivoakaan sänkyyn pääsemisestä. Niinhän ap just sanoikin hiton idiootti.


      • www.
        gggdfgdgdf kirjoitti:

        Eli ei toivoakaan sänkyyn pääsemisestä. Niinhän ap just sanoikin hiton idiootti.

        Ap väitti söpön tarkoittavan rumaa, mikä ei pidä paikkaansa hiton idiootti.


    • asddfggh

      No en kyllä yhtään usko, että rumasta käytettäisiin edes kiertoilmaisuna söpö-sanaa. Yhden illan jutuista en tiedä, mutta jos "rumatkin" niitä voi saada niin miksei söpötkin?

    • nam.

      Sama mies voi olla sekä söpö että komea, ja hyvin usein onkin.

      • BlueNightSatin

        juuri näin :)


    • ......

      Söpö mies on vähän sellanen nallekarhumainen, ehkä vähän poikamainen, ei missään nimessä ruma.

    • tiedäpä sitten

      on ihana, jonka vierestä haluaa aamuisin herätä, komeus on vain pinnallista koreutta jota harvoin haluaa edes lähestyä.

      • mies olen

        Söpön kanssa eletään ihanasti, komeaa lähestytään kerran pari vuodessa. Rakastellaan tiuhaan, paneskellaan harvakseltaan.


    • Itse pidän söpöä useimmiten parempana kuin komeaa. Komea on enemmän kirveellä veistetty ja söpö on poikamainen ja nuorekas. Joskus harvoin komea mies on minusta hyvä.

    • 20

      ei.

    • Näin minä,

      Söpö mies: sanon miehiä söpöksi kun mies herättää minussa äidillisiä tai sellaisia hoivallisia tunteita. Kasvot ovat ehkä hivenen lapsenomaiset, ei missään nimessä ainakaan Miehekkäät. Ei mua mikään estä menemästä söpön kanssa sänkyyn jos kemiat natsaisi.

      Komea mies: en menisi sänkyyn. Karsastan komeita miehiä koska heille on noussut pissi päähän ja käyttäytyvät sen mukaisesti.

      Karskin näköinen mies, vähän sellainen resupekka jolla on karskit piirteet: Sänkyyn.

      • lottamari_1

        ei sitten mitään himoja herätä...huh.


    • nainen24___

      Vanha keskustelu, mutta löysin sattumalta googlesta joten kommentoin tähän jospa vaikka joku söpö kommenttia kuullut mies näkisi. :)
      jokainen mies johon koskaan elämässäni olen ihastunut, on ollut söpö. Osa on ollut sekä komeita että söpöjä samaan aikaan, osa vain söpöjä. Ainoastaan komeisiin miehiin en ole koskaan ihastunut, yhden yön juttuun kyllä kelpaavat. Siitä huolimatta sellainen mies jossa on jotain söpöä kääntää kyllä katseeni vaikkapa baarissa helpommin kuin ainoastaan komea mies.
      Söpö ei mun näkökulmasta ole kiertoilmaus rumalle, todellakaan.
      Entinen miesystäväni esimerkiksi oli samaan aikaan sekä komea, söpö että seksikäs ja siinä oli ulkoisesti unelmapaketti. Söpöksi teki varmaan joku hänen silmissään, suussa/huulissa, hymyssä ja katseessa. Ei ollut myöskään äärimaskuliiniset kasvonpiirteet (ne eivät viehätä edes yhden yön suhteissa). Söpöys miehessä on hyvä juttu! Näin on muuten sanonut myös useampi muu nainen ystävä-/tuttavapiirissäni. :)
      Ja ainiin, jos kehun miestä niin taidan aika harvoin sanoa komea..

    • naisetmeneevaistollaan

      Höpöhöpö. Komea ulkokuori ei takaa hienoa luonnetta. Söpö mies etupäässä juurikin siksi söpö, koska herättää huomion koko olemuksellaan ja huokuu lämpöä ja välittämistä ihmisistä.

    • naisloogikko

      Yleensä söpö tarkoittaa juuri hyvännäköistä ja kiinnostavaa eikä rumaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3023
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2675
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2285
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      35
      1785
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1517
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1350
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe